Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Temmuz 2016
Mahmut ALINAK
Mahmut ALINAK kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kürt Devletinde Türk Olmak
Bir Kürt devleti olsaydı ve o devlet başka halkları ulusal haklarından mahrum etseydi, ben o devletin Kürt' ü olmayı içime sindiremezdim.
Hiç düşünmeden Kürtlük' ten feragat eder, haklarından yoksun bırakılanlardan biri olurdum.
 Mesela o devlette resmi dil Kürtçe olsaydı ve devletin meclisinde başka halklardan milletvekilleri kendi dillerini konuşamayıp ille Kürtçe konuşmaya zorlansaydı; mahkemelerde Türkçe ve öteki dillerde savunma yapmak engellenip sadece Kürtçe konuşulsaydı; okullarda Türkçe ve başka diller yasaklıyken, eğitim Kürtçe verilseydi ve Kürt olmayan çocuklara okullarda,
' Kürt' üm, doğruyum, çalışkanım...' diye Kürt ırkçı yemini ettirilseydi; resmi makamlara Türkçe ve başka dillerden dilekçe yazmak suç olsaydı; devlet dairelerinde Türkçe ve başka kardeş diller yasaklı olup bir tek Kürtçe serbest olsaydı; her birinin tarihsel ve toplumsal uzun bir tarihi geçmişi olan köylerin kadim adları Kürtçe olarak değiştirilseydi; kimlikleri yasaklı halklar çocuklarına istedikleri ismi verme özgürlüğünden yoksun olsaydı; Kürt başbakan gittiği başka ülkelerde, '
Asimilasyon en ağır insanlık suçudur' diye nutuk atıp, içeride Türkleri, Çerkezleri, Lazları, Süryanileri, Ermenileri, Arapları... asimilasyon değirmeninde öğütmeye devam etseydi, ben Kürt olmaktan utanır Türk olurdum;
Çerkez, Laz, Ermeni, Arap, Süryani olurdum. Yoksa kendimi insanlık suçu işleyen ceberrut Kürt devletinin tetikçisi ve suç ortağı olarak görürdüm. Esaret altındaki Türklere ve öteki halklara yasaklı, ama Kürtlere serbest edilen hakları kullanırken, kendimi adi bir hırsız gibi hissederdim.
O Kürt devletinde Türkler ve başka halklar prangalı oldukça Kürtler de özgür olamayacaktı. Çünkü başka halkları ezen devletler kendi halklarını da ezerler.
O devlet de benzer devletler gibi kurduğu baskı düzenini sürdürmek için dev bir ordu, polis ve istihbarat örgütü beslemek zorunda kalacaktı.
Savaş uçaklarına, panzerlere, tanklara, toplara, füzelere ve hapishanelere akla hayale sığmaz paralar dökecekti. Bu paralar sadece başka halkların değil Kürtlerin de ödediği vergilerden karşılanacaktı.
Devlet Kürtleri avucunun içine almak için şovenizmi ' milliyetçiliği' körükleyip onlara Türk düşmanlığını aşılayacak, Türk düşmanı kesilen Kürtler,
' vatan ve millet düşmanı (!) Türk belâsından kurtulmak için' pek çok temel haklarından feragat eder hale gelecekti. Böylece nasıl olduğunu bilmeden esaret zincirine kendileri boyunlarını uzatmış olacaklardı.
Bundan da militaristleşen Kürt devlet erki ve egemenler kârlı çıkacaktı. Onlar hâkimiyetlerini daha da perçinleştirirken, kendilerini ' Sözde' devletin sahibi sanan Kürtler omuzlarına dağ gibi çöken sorunların altında ezilmeye devam edeceklerdi. Başka zaman kendileri için bir hak talebinde bulunduklarında bu defa zulüm baltası onların kafasına inecekti.
İşte ben kendi halkı ile birlikte başka halkları da cendereye alan böyle bir Kürt devletinin Kürt' ü olmak istemezdim. Çünkü o cendere bir gün benim çocuklarımı da ezecekti.
Bu makale Türk insanına yazılan bir mektuptur.


Hepimizin özgürlüğünün sınırı devletin kırmızı çizgileridir. Bu çizgilere dokunduğumuzda kim olduğumuza bakılmadan gönderileceğimiz yer hapishanedir.
Devlet erkinden ve egemenlerden geriye kalan bizler, hepimiz aynı paslı zincirin esirleriyiz.    
2016-06-27
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları