Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...
Merhaba. Dostlar merhaba...

Farkındamısınız bilmem ama maalesef Afganistan, Irak bu aralar bizden daha bi terörize deel gali...

Gerci meyve veren agac taşlanır misali anadoluda hep yayın söylemdir de.

Ne oldu da böyle oldu deye insanlar bir birine  her yerde sorup afal aval bakıyor.
 
Neee olmuş deyen de cok var haa.

 Ve be gardeşimm .

Her gün bi yerde boommmm  deyoyorrr.

 Hic mi habar felan dinlemiyonuz yahuuu.

 Hic mi toplum icine cıkmıyonuz Allah allahhhh.

 O güney dogu da askerimizin kahramanca mücadelesini saymıyorum,bile gece gündüz kelle koltukta binlerce profosyel silahlı kuvetlermizin seckin küzide yigit cefakar ,,ASKERLERİNİ,,eratından genareline kadar tüm silahlı kuvetlerimizin ve emniyet tişkilatımızın vefakar silah arkadaşları,ile her daim her an her yerde gece gündüz vatanuın her bir yerinde her ne pahasına olursa olsun sadece vatan sag olsun.

Valla dostlar onu bunu bilmem  ülkemizi verem karıştırıyorlar durum hec eyi deel deyo şehirl, ali usta kasabalı ayşe  teyze,köylü Mehmet dayı hep bi tedirginlik vaa gali hayırlısı olsun.

 Temmuz sıcaklarında orucların da sonuna gedik gali.

 Cuma günü nasip olursa beraat Gandili cok şükür kavuşabilene,aslına uygun bi şekilde i,drak edebilene.

Beraat Gandili deye malum herkes  demeyelim malum mudavinleri var bu işin aile ve geleneklerine biraz baglı bir kesim,işte onlar her Cuma her bayram her kandil her milli bayramlarda bir birini arar sorar,ve özel günlerinde veya metemli zor günlerinde hep aranır sorlur dostluk baki gerisi mi tefarruat cunki bu yaşam menfaat dünyasının icinde gark olmuşuz gaşii.

 İnsanlar her ne vesile ile hic bir şey beklemeksizin birbirlerini arayıp sorabiliyorsa ne mutlu evet ne mutlu,belki de gelecek nesillere aktarabilecekleri en güzel miras bu belki deee.

 Evet sevgili dostlar kırk kusur tane masum canımız yandı istanbulun  göbeginde bu terör belasını lanetliyoruz terör demi nerden gelirse gelsin hepsi ne lanet olsun lanet olsunnnnnn.

 Allah nasip ederse kavuşabilene bir bayram daha geldi cok şükür.

 Bilmem kac seeet yaz sıcaklarının kavurucu  sıcaklıgında kolu komşu akrabalar arasında iftar sofralarında kah orda kah burada belki biraz abartılımı oluyo bilmem ama yeni bir gelenek oluşuyor iftara cagırma ve cagrılma.

 Belki iyi yönünden bakmak lazım ..
 
Zaten gergin olan toplum belki böyle iftar ve terafih caylarrrr derken gecenın bi yarısı olsada  bir seet sonra zar zor gözler bulgu buruşuk zor da olsa sahura kalkmak pahısına  da olsa güzel bir gelenek oluşuyoo.

Gerci bu orta direk deni,len ve az cok köylü gelenegi ,taşra tipi gibi de görünse de .

 Ailelerin iftarlık menusu orta halli bir asgari ücretli nin anca kaldırabilecegi türden,hazır tavuk,ramazandan önce 4,tl 5,tl idi şimdi 12 tl civarında elim Allah  fakirin denizde hamsi, kışın ama tavuk on iki ay cok ekonamik her ailenin en kolay ulaşabilecegi bir ikram  secenegi idi.

 Eh geriris de sofraların ve orta  halli bu gurubun deggişmezi de ,,TARHANA,,  corbası,odlumu heeyyyttt bas gaşıgı tabak tabak eyer başka şeye bakarsan bilmem ne olayaım buz gibi Sivaslı kırmızı destisinden su da odlumu  tamam gali

Zaten iki üc bardak tan aşagı kurtarmaz valla,buzdolabı mı hayyattaaa olmaz hasta ediyor  insanı,.

Ve olmazsa olmazımız Adana olur söke olur Alaşehir olur burdur olur yok uşak eşme ve ya uşak Ulubey karpuzu olur yeterki olsun tatlı istemez.abiiii.

Ve akşam namazı kıldın mı caylarrrr gesin gali balkonda olsun abeyyyyy.

İşte ellerin bilmem kac yıldızlı ultra lüküs  otellerde verdigi o cafcaflı iftarlıklar bizi bozar abeyyy.

Saraylarda verilen özel lüküs davetlerde cirit atıp sona da bi gece konduya cat kapı gibi gösterilip yer sofraları kurdurulan üc beş gazete televuzyona da aha bakın bizde yer sofralarında garip vatandaşlarla iftar yapıyoz derler.varsın desinler boş verin halkımız onların nerde nasıl iftar ettiklerini az cok biliyoz görüyoz galiii.

Ahan do dostlar bayram gedii.

Yaşlı  ve yalnız bi başına yaşam mücadelesi veren baba ocakları sizi bekler galiii.

 Siz cocuklarını siz torunlarının cıvıl cıvıl seslerinin ahengi ile cınlasın  gali.

 Geliven bir iki gün önce de evler temizlensin şöyle dip bucak bi elden gecivesin,malum gelen giden olu ne de osa bu bayram.

Tatlılar yapılsın evin gelinleri  ve evin baş diregi olan kayınnna tarından verilen taliamtlar ve emirler dorutulsunda, tatlı bi telaş alır ev hanesini..

Arife günü erkenden kalkılır hamurlar yugrulur yufkalar acılır katmerler yazılır sarı haşaşlı bol yaglı is ile duman ile saclar ateslenir bacalardan  duman  tüttürlür kokusu insanın icine mis gibi siner,torunlara dürülür al olum al kızım.

 Baba,anne ben orucum desede senin oruc tekne orucu yeveee yeveee bişe omazz ye yee ,tadı nası omuşş ayyy sıcakkkk buu ,üffff deee agır agır ye bak icine peynir de koy katmer öyle daha gözel olur salatalık domet de kesin.

 Annneneee bana ne aldınız bayram daa.

 Dedene sor olummm.

Dedem carşıda ,ne zaman gelcekk.

 Öglen olmadan gelir olummm.

 İşte böyle tatlı telaştır arifeler bu sabahtan olan bölüm..

  İkindi namazını mütakik de.

Kuranlar alınır kabirlere koşulur hep birlikte,kabire varır varmaz.

 Selamınaleykummmmm denir sessizce süzülür göz pınarlarından yaşlar.

Kimi tazedir yenidir  acı  tarifi yok acı acııı.

Ama ailecik yapılan bu ziyaretler kabirde okunan kuranlar Fatihalar Yasinler.

 Mezar taşı  temizlenir su dökülür ve göz yaşları kendiliginden akar akarrr.

Yarın bayram biz yarın gelemeyiz evede gelen gidenimiz olu der kabir ile konuşur sanki duyarmı duymaz mı bilinmez,ama o duyar diye her daim dua okunur  Fatihalar okunur.

Yarın bayram  şekerler hazır katmerleri gelinler ile kızlar ile yaptık ev temizlendi misafirlere limon kolanaysı alındi evin önü süpürüldü,emma sensiz bu ilk bayramımız zor gececek allahım yardım et bize der dua okur el sürer..

 Acı taze olunca biraz zor oluyor.

 Aha bir yıl oldu cözüm süreci biteli ve 500 üzeri güvenlik kuvetimiz ,,ŞEHİT,, oldu ve bu acılar cok taze, oteki sifil vatndaşlarım ızın sayısını bilmiyoz gali cünki ateş düştügüö yeri yakıyor ve bu ailelerede bu bayram buruk gececek.

Allah bu vatanı korusunnn.

Ahhhh dostlar maryam gemiş biz inanın farkında deelizzz.

Yaz sıcagında oruc tuttuk Allah kabul etsin emma bu koymuyo,velakin her gün gelen şehit cenazeleri koyuyor.

Atatürkün cok güzel bir sözü var.

Yurtta barış Dünyada barış.

İşte bu destur bozuldu gibi.

 Bizm dostumuz kim düşmanımız kimmm.

Biilen varsa biri desin gali.

Kafam karışık dostla.

Allah sizi inandırsın biz nasıl bu hale gedik bilmiyoz yahuuu.

İşte ilim uşak,tan belediyemiz sag olsun her gün o meşhur rekloam kokan bol keseden iftarlıkları tüm her yerde oldugu gibi tam gaz paketler kolıler hedayalık lokumlar gırla deye duyduk.

Köyüm kırka da ise sakın mütevazı az sıcak az serin ortası mıhtarımız işi geregi ek i,ş olarak bicerdöver işi de yapıyo bi mıhtar maaşına kalsa yandı adamla,onun icin ileşberlikle  meşgul ve bir bucuk aydır aşagılar deriz Salihli ovasına hasada getmiştir,işini köy ile irtibatını telefon ile halletmekte teknoloji sag osun yamur felan yagarsa cat kapı bi cırpıda gelip üst baş degişim deyip ertesi gün akşama tekrar gider ekmek parası,ve o halde her hafta köy camisi altına köy imamı ibram efendinin müthiş sesi ile iftar programı oluyo tüm köy halkı katılımı ile serin serin iftarlar acılıyo,iftarlık her şey dahil aşcı kardeşler aş evi tarafından,serviz bılacık ikram dahil tavuk,8,tl kırmızı et dana 11 tl kişi başı her hafta Pazar veya hafta ici tam kadro cok nefis ve hijyen bi şekilde işlerini icara etmekteler,erken rezervasyon şart yoksa hafta sonu yer bulmak cok cor ve cami kirası da 150 gayme kira demeyem de ihtiyaclar icin yardım yani,az cok imam da alır geri git demez 20,tl veya 50 .tl arası ne verirsen alır ama helal olsun ses cok guzel gırat on numara,terafih desen dışarıdan ve komşu köylerden gelen olu cok güzel kıldırır.

Ehh gali bu kadar yeter önümüz bayram harclıkları hazırlan gali haftaya görüşöak dilegi ile şirin köyüm meşe kokulu cam esintli poyrazı üşütmeyen cayı demli sıcak köyümden selam saygılar haftaya görüşmek umudu ile salıcakla kalın.


Üstadımmmmmmmm....   
2016-07-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Birinci boy, ikinci boy, üçüncü köy...
- Ankara'ya köyden seslendik!
- Ülkemizin terör belasına köyden bakış