Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Temmuz 2016
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bayramlar, Tefekkür Günleridir
Mübarek Ramazan ayının son günlerindeyiz. Haftaya Salı günü Ramazan Bayramının ilk gününü nasipse idrak edeceğiz. Rabbimden bayramın hayırlara vesile olmasını ve bu mübarek Cuma gününün yüzü suyu hürmetine İslam ülkelerinin uyanışına ve dirilişine vesile olmasını niyaz ediyorum.

İslam tarihinde Ramazan ve Kurban bayramları ilk kez Hicretin 2. yılından itibaren kutlanmaya başlandığını biliyoruz.

Biliriz ki bayramlar ümmet için mutlu olma günüdür. Ulvi duyguların galeyana geldiği, sevgi ikliminin mü'minler arasında alabildiğine canlandığı bu mübarek günlerin kıymetini bilme ve şükrünü eda edebilen kullar olabilmek için yoğun çaba göstermeliyiz. Bayramı sadece eşi dostu, konu komşuyu ziyaret etme olarak görmemeli ve ümmetin içinde bulunduğu handikapların sona ermesi için dua edebilmemize en güzel vesile kaynağı olarak görmeliyiz.

Elbette ki bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel sebeplerden biridir. Öyle ki, bayramda coşkuya geçen yardımlaşma ve hediyeleşme hasletimiz yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmayıp, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu beklentilerini yerine getirmek için mü'minler olarak bayramlar vesilesi ile geçmişlerimizi kabirlerinde ziyaret ederek gönüllerini almalı ve ruhlarına birer Fatiha hediye edebilmeliyiz.

Ancak bayramdaki mutlulukların gaflete dönüşecek kadar ileri gitmemesi lazımdır. Aslında bayram Allah'ın kullarına bir ihsanı ve yeniden uyanışlarına vesile olması bakımından birer sebeptir. Bu sebeple

bayramları yüzeysel görmemek ve en verimli şekilde değerlendirmek İslam ümmeti için en uygun vesilelerden biridir., Çünkü bayram günlerinde en çok rabbimizi hatırlayıp şükretmeye ihtiyacımız olur. Az öncede zikrettiğim gibi bayramlar yeni bir değişimin başı, bir dönüm noktası ve nefisle muhasebe vaktidir. Ömürden bir yılın daha geçip gittiğini, kabir âlemine doğru bir adım daha yaklaşıldığını hatırlatan vesilelerden biridir.

Bayramlarda son günlerde furya haline gelen bayram tatilini en iyi şekilde değerlendirmek masalıyla sahillere kaçmak, yurtdışı paket programlarına katılmak ve kapınızı duvar haline getirmek bence bayramın ruhuna aykırı bir durumdur. Bayramlarda biliriz ki şeytan, eski kırgınlıkları hatırlatacak, dargınların barışmamaları için her türlü oyun ve desiseyi zihinlere kazıyacaktır. Geçmişte yapılanları hatırlatarak nefsi tahrik etmek suretiyle kırgınlıkları arttırmaya çalışacaktır. İşte bu yüce dinimizin yasakladığı en büyük günahlardan biridir. Nefsani marazlarımızın tavanyaptığı asrımızda kendimizi cennete taşıyacak köprüler inşa etmek istiyorsak doğrudan sapmamalı ve doğruyu yerine getirmede kararlı olmalıyız.

Diyelim ki art niyetli birisi ya da birileri tarafından beklenmedik bir hakarete, sözlü saldırıya maruz kaldık. Bu durum karşısında edebi muhafaza etmek, sabrı nefsimizde sınamak ve şeytanın oyununa düşmemek için ciddi bir sınav içinde olduğunuzu unutmadan bozuk olan ilişkileri düzeltmek için bir vesile aramalıyız.

Diyelim ki her şeye rağmen karşınızda ki kişi ya da kişiler nefsani tavırlarını sürdürüyorlar. O zaman koyuverin kendi günah kirlerinde boğulsunlar.

Bayramı bayram gibi geçirmek için şeytanın duygularınızı kullanarak sizi üzmesine fırsat vermeyin. Çünkü bazı duygusal kimseler, aranmamaktan, ziyaret edilmemekten ve sevdikleriyle birlikte bayramı geçirememekten hüzün duyarlar. Sanki dünya yıkılmış da altında kalmışlar gibi. Sanki dünyanın en yalnız insanı onlarmış gibi bir haleti ruhiyeye girebilirler.

Malum, bayramlar birlik olunan, toplu sevinçlerin yaşandığı günlerdir. Ama kuru kuruya bundan ibaret değildir. Bayram gecelerini ihya etmek, Allah'ın biz müminlere bir ikramı olan bayram gecelerini ibadetle değerlendirmek çok önemlidir. Bunun kıymetini anlatmak için Ebu Ümame (ra)'den rivayetle Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: 'Kim Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sadece Allah'tan sevap almayı umarak ibadet ve itaatle geçirirse kalplerin öleceği gün onun kalbi ölmez.' (İbn Mace)

Böyle önemliyken, bayram günlerini yalnızlık duygusuyla ağlayarak değil de ibadetle, zikirle ve Kur'an okuyarak geçirmek bir mümin olarak bize en uygunudur.

Özellikle envai çeşit TV kanallarında evimizi işgal eden 'Bayram Eğlencesi' vurgulu yayınları izlemememiz gerekir.

Kıyamet günü işlenecek günah, ne kadar acayip hayret verici ve büyük ise Bayram günü işlenen günah da öyledir. Bunun için elimizden geldiği kadar günahlardan kaçınmamız lazımdır.

 

 


   
2016-07-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları