Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Temmuz 2016
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Reis-i Cumhur'un Ziyareti
Geçtiğimiz cumartesi günü, Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdikleri gibi hem iftar yemeğine katılmak ve hem de yaşadığımız sorunlara ortak olmak üzere ilimize geldiler.
Yeni Valimizin göreve başlamasından sonra, cumhurbaşkanımızın gelişi ile ilgili programlar yapılmaya başlandı.
Birçok sivil toplum lideri (yazarlar hariç) ve ilimizin kanaat önderleri ile sabahlara kadar süren istişareler yapıldı.
İlimiz için hayati önem taşıyacak projeler araştırıldı. Kilislilerin hayalleri, istek ve arzuları tespit edildi. İlgili makamlara verilmek üzere raporlar hazırlandı.
Bizler de bu güzel çalışmaları, uzaktan izleyerek doğru bilgilere ulaşmaya çalıştık. İftar programı için yapılan organizasyon çok da başarılı değildi.
Güvenlik tedbirlerinin de çok zayıf olduğu kimsenin gözünden kaçmadı ama çok şükür olumsuz sayılabilecek bir durum da yaşanmadı.
Cumhurbaşkanımızın iftar sonrasında yaptığı konuşmasında, Kilis için müjdeler vermesini beklerken, sadece Suriyelilere müjdeler vermesi ve ilimizde yaşanan korku dolu günler ile bu durumun getirdiği sonuçlar üzerinde bir söz söylememesi iftara katılanlar arasında hayal kırıklığına yol açtı.
İftardan sonra Cumhurbaşkanımızın şehir turu ve sonrasında da halka hitap edeceğinden benim haberim yoktu.
Dolayısı ile izleme fırsatım da olmadı. Edindiğim bilgilere göre, yaptığı konuşmada Kilislilerin istediği müjdeleri sıralamış.
Çimento fabrikasına beş bin, işkur vasıtası ile de iki bin beş yüz kişinin istihdam edileceğini açıklamış. Bunlar güzel müjdeler olsa da Amanos tünellerinin ve Dörtyol limanının yapılması konusundaki açıklaması Kilis için hayati önem taşıması açısından çok önemlidir.
İftarda, Ticaret ve Sanayi Odamız başkanı Sayın Mehmet Öndeş ile yaptığımız sohbette, Polateli-Şahinbey OSB ile ilgili önemli gelişmelerin olduğunu öğrendim.
Başkan, artık hiçbir engelin kalmadığını, tüm evrakların tamamlanarak resmi olarak ilgili bakanlığa müracaatlarının yapıldığını, çok yakında da altyapı için projelere başlanacağını belirtti. Bu müjde, Kilis'in kurtuluşu için çok önemlidir.
Bundan sonra siyasilerimize, hem OSB nin hem de tüneller ve limanın hızla tamamlanması konusunda çok çalışmak düşüyor. Hayırlı olsun.
Cumhurbaşkanımızın müjdelediği Kilis'e ikinci bir Devlet hastanesinin yapılması çok önemlidir.
Aslında siyasilerimize düşen, üniversitemize bir Tıp fakültesi de ilave edilerek bu hastanenin bir Araştırma Hastanesi olarak düzenlenmesi de çok isabetli olacaktır.
Son olarak, Belediye Başkanımız Hasan Kara'nın başlattığı, ‘Osman Reis' dağının bir tabiat parkı olarak düzenlenmesi de ilimizin önemli ihtiyaçları arasındadır. Siyasilerimizce pek rağbet görmese ve devlet büyüklerimize anlatılmasa da, ‘Osman Reis dağı' tabiat parkından çok daha önemli olan ve hayatımın sonuna kadar söylemekten bıkmayacağım,
‘Meşhetlik' projesini de burada zikredeceğim. Zira Türkiye ve Dünya Müslümanlarının bu bölgeden haberdar edilmesi, Kilisliler olarak bizim üzerimizde bir vebaldir.
Bölgenin, bakımsız ve çarpık yapılaşma halindeki 80 civarındaki evin ‘kentsel dönüşüm' modeliyle yıkılarak eski sahabe mezarlarının ortaya çıkarılması ve tüm Müslümanların ziyaretine açık, yemyeşil bir sahabe şehitliği haline getirilmesi gerekmektedir.
Bu yapılabilirse, sahabelerin hatırasına saygı gösterilmiş, alt yapısı yetersiz olan şehrimizin merkezi rahatlatılmış, buraya gelecek ziyaretçilerimizin yapacağı alışverişlerle de kalkınmamıza hatırı sayılır sürekli bir katkı sağlanmış olacaktır. Mutlu ve umutlu bir gelecek için kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2016-07-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları