Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Temmuz 2016
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Geri Bas!
Yarım yüzyıl önce, tarımla uğraşan  köylü, ziraaatla iştigal eden çiftçi, yük ve nakliye işlerinde; tekerleğin ilk icad edildiği haliyle,gıcırtısı dağları delen;  KAĞNI  kullanırdı..

Çiftçi tarladaki SAP'I harman yerine, harman yerindeki ÇEÇ'İ ambara, SAMANI samanlığa KAĞNIYLA  taşırdı.

Kağnının iki tekerlekli, öküzle çekilen bir taşıma aracı olduğunu - aracın nasıl  kulanıldığını yazmayacak kalemim.

Kağnının ne olduğunu, bu yazıyı okuyanlar zaten bilir ve kafasında  yeşil çam filmi gibi tekrar tekrar ,siyah beyaz reklerle canlandırır ve oynatır.

Biliyporsunuz  çağımız uzay çağı, motorlu taşıtlar bile demode oldu.

Atmosferde  mekikler çirit atıyor. 

Dünya'yı keşfe  bilinmeyen  gezegenlerden Ufo'lar ziyarete  geliyor ...

İnsansız  Hava Araçları  gökyüzünde Kartalları kıskandırmak için  uçuşuyor!

Öyleyse,uzay çağında ben neden  öküz ya da manda ile çekilen kanıya takıldım?

Yazının başlığını niçin geri bas koydum?

Kısaca özetleyim!

Kağnıya ,öküz ya da manda koşulduğunu   biliyoruz. Kağnının  otomobil gibi ileri geri vitesi olmadığını da  bilmemiz gerekir.

Öyleyse araba öne de arkayada  boyunduruğa koşulan bir çift öküzün gücüyle haret edeceğini  bilmek için müneccim olmak gerekmiyor.

Kağnı  ça(!)ğında  çiftinin elinde  ucu çengelli bir övendere olurdu.

Sapı- samanı yada çeçi kanıya yükleyip, öküzü boyunduruğa koşunca,  hareket etmek için öküzün kaba etine övenderenin ucundaki immalla dürtülür, hadi oğlum diyede ::)) gaz verilirdi.

Araba boşaltılacağı yere gelince, yük indirilecek ambara yanaştırmak içinse , koşulu hayvanın başına hafif hafif vurulur bas geri diye seslenilirdi.

 Evcilleşmiş hayvanlar, zaman içinde  yapacağı işi bazı insanlardan daha  kolay kavradığı bir vakıa...

Öküze hadi oğlum dediğin zaman yavaşça boynuyla boyunduruğa yüklenir, kağnı ağır ağır gıcırdayarak yol almaya başlar.

Yine koşumdaki hayvana bas geri dediğin zaman da, öküz başını yukarıya kaldırır  ve geri geri kağnıyı yanaşacağı yere iter.

Anlıyacağınız gücünden yararlandığımız ,etini  sucuk yaptığımız,  gönünden ayakkabı ürettiğimiz; danadan tosuna, tosundan öküze terfi eden bu büyükbaş hayvan, sorumluluğunu her halükarda bir işaretle yerine getirir,sahibini  zora sokmaz,  komşuları önünde küçük düşürüp mahcup etmezdi...

Bu kadar laf kalabalığından sonra gerçek konuya ucundan kıyısından yaklaşmanın taşı da gediğine koymanın zamanı gelmedi mi ?

Biliyorsunuz , "Teşbihte Hata Olmaz " bizim sık sık kullandığımız  bir Atasözü.

Bizde bu Atasözü'nü  tekrarlayarak,  Türkiyeyi iki tekerlekli kanıya ,  iktidarı da kanıyı çeken ala öküze  benzetirsek,Son günlerdeki dış politikadaki Rusya'dan dilenen  özrü,  İsrail yakınlaşmasını geriye basmak olarak algılamak yanış bir teşbih mi olur?

Rusya'dan dilenen özrü ve israil'le  yapılan anlaşmayı analiz eden kalemlerin kimi U dönüşü diye tasvir ediyor, kimiside itibar kaybı olarak değerlendiriyor.

Türkiye'nin irtifa kaybettiği, itibar yitirdiği  su götürmez bir gerçek.

İktidarlarının ilk dönemini çıraklık, ikinci dönemini kalfalık 3. Dönemine ustalık tanımlaması yapanlar aslında 4. dönemde  ihtiyarlık döneminin çocukluğunu yaşıyor!

Devlet yönetimi  çocukların oyun anlayış ve algısı  gibi sağduyudan uzak, küse barışa; kağnıdaki  büyükbaşın  imballa hareketi, burnunda övendereyi görünce de geri geri basarak, tükürdüğünü yalayarak kannı gıcırtısı ile yürüyor.

Yazık!

Türkiye, iç ve dış politikada  yaşadığı  iniş ve çıkışı,  kaybettiği irtifa ve de itibarı;  hiç ama hiç hak etmiyor.

Hepinizin  Bayramını tek tek İçtenlikle Kutlarım!

    
2016-07-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 8 yorum
C-5
2016-07-10 12:07:30    ip: 88.240.129???
Güldürmeyin adamı! Benim bunca yılı boşa geçirdiğime sen mi karar verdin? Hangi ölçüleri baz alarak? Aklımızı kullandık doğruları gördük diye bunca yılı boşa biz mi geçirdik? Keşke Sizde aklınızı kullansanız paraya tapanlara biat etmek yerine Allah'ın ipine sarıl-saydınız şimdi BOP eş başkanın bile telaffuz etmediği, ağzına almadığı, Orta ve dünyada söz sahibi olmadığımız gibi ciddiye alınmayan, orta doğu bölünürken taşeron olma görevi verilen kendi sınırlarını bile korumaktan aciz bir politikanın girdabında kıvrandıklarını görürdünüz. Türkiye'nin başına hangi çorap örülüyorsa, bilin ki Atatürk ve Türk karşıtı olanların bilinçli eseridir. Ne Mutlu Türk'üm demeyi kendilerine zul sayanlardan Türkiye'nin birliğine, dirliğine- bölünmez bütünlüğüne hizmet etmesini beklemek abesle iştigaldir. Atatürk diyor ki" Kanını Taşıyandan Başkasına İnanma"!
.......................................................................................................................................................................
Mustafa Ispiroğlu
2016-07-09 19:55:05    ip: 5.47.36.20???
Aslında cevap vermem bir şeyi değiştirmeyecek lakin zaruri oldu. Bunca yılı boşa harcadığın belli bari bundan sonrasını kaçırma diye bir, iki şeye değineceğim. Türkiye nin başına gelen olayları sıralayıp hükümetin suçu olduğunu anlatmaya çaluşmışsın. Tamda anlayamadığınız işte bu. Artık başını kuma gömen bir devlet yok. Orta doğu da ve dünyada olan herşey le ilgilenen bir devlet var ve onun lideri diyor ki eğer Ortadoğu Projesi var ise ve bunun başkanı var ise bende eşbaşkanıyım diyor. Yardımcısıyım demiyor,eşbaşkanıyım diyor. Bu sözü olumsuz anlamda ülkende kullanıldığı gibi batıda kullanılsa herkes denilmek isteneni anlar aylarca bunun üzerinden muhalefet yapılamazdı. Yugoslavyayı parçalatan almanyadır. İng. Ve amerikada bunu onaylamıştır. Muhalefe çünkü büyük Yugoslavya almanyanın milli gelir seviyesinden payını alacak almanyanın önüne geçecek bir tehlikeydi. Şimdi bunu Türkiye yapıyor. Ve başına bir çok çoraplar örülüyor. Şimdi bizler safımızı belirliyoruz.
.......................................................................................................................................................................
C-4
2016-07-09 11:50:37    ip: 88.240.129???
Kemalizmin yerinde saydığını size kim söyledi? Hani övünüyorlar ya Cumhuriyet döneminde yapılanlardan daha çok şey yaptık diye.. Cumhuriyet döneminde milletin dişinden tırnağından artılarak yapılanları BABALAR gibi sattılar. Satıkları yetmedi Vatan toprağını parsellediler yabancılara verdiler ve satılanların bir kısmını hizmet diye gösterdiler. Yoksa Ayakkabısının altı delik siyaset başlayan, Mitin meydanında parmağındaki alyansı göstererek bütün servetim bu diye övünen siyasetçi ne delik ayakkabısını sattı ne de parmağındaki bütün sermayem bu dediği alyansı. Kemal izim olmasaydı, Türkiye ya Afganistan gibi olacaktı, yada Bangladeş gibi. Zira 1920'ler de okuma yazma oranı %3-4 GSMH 4 dolar civarında.
.......................................................................................................................................................................
Mustafa Ispiroğlu
2016-07-08 23:41:56    ip: 5.47.36.20???
Cumhuriyet düşmanı derken adı cumhuriyet olan,baronların desteklediği gazeteden bahsediyorsunuz herhalde. Zira cumhur çoğunluk ve aidiyet bağıyla çoğunluk rejimidir. Eğer birileri cumhuriyet.düşmanıysa "%70 de oy alsanız size anayasayı değiştirtmeyiz " diyen kendini devletin sahibi zanneden zihniyettir. Hala anlayamadığınız bugün Ak Partinin tabanını milliyetçi muhafazakar insanlar oluşturur ve bunların hiç biri cumhuriyet düşmanı değil, bizzat cumhuriyetçidir. Millet meclisinde saltanatın kaldırılmasında sadece bir oy aleyhte kalkmıştır. Zamanının en muhafazakar isimleri hiç bir zaman cumhuriyete karşı gelmemiş bizzat içini demokrasi ile doldurmaya kalkmıştır. Benim dünya görüşüm ülkücü ideoloji ile islam sentezinin ortaya çıkardığı görüştür. Artık bu ucuz muhalefeti bırakıp kendinizden başkasına vatan haini muamelesi yapmayı bırakın. Bu anlayışla kemalizmin 80 yıldır yerinde saydığı gibi sayarsınız
.......................................................................................................................................................................
C_3.
2016-07-08 09:31:17    ip: 88.240.129???
- Ya da Başında siyasi parti iktidarı olmasa, bürokrasi kendi kendini yönetse Cumhuriyet Tehlikeye girmez, Kimse TC tabelalarını indirmeye yeltenemezdi. - Ve de 17/25 aralıkta çevrilen siyasetin başrolünü paylaştığı sıfırlama filmi vizyona girmezdi. - Cemaat, PKK kandırmaz, komşu ülkelerle kanlı bıçaklı olunmaz, 81 İlde dilenen milyonlarca Suriyeli içimizde elini kolunu sallayarak gezmezi. - Daha yazacak o kadar çok şey var ki, bu kadarı ile yetinmelisin. Sen ve senin gibiler savunmaya devam ettikçe onlar Milletin *mına koymaya TV ekranlarından sövmeye devam edecektir. Son söz Gidecek başka bir vatanınız yoksa, sizde bizim gibi TC mecbursanız ve uğrunda ölmeyi göze alabilecek kadar seviyorsanız, Sadettin Tantan’ın Gazetelerde ki açıklamalarını Okumalınız!
.......................................................................................................................................................................
2.nci bölüm
2016-07-08 09:29:57    ip: 88.240.129???
- Mültecilere harcanan milyon dolar yetim hakkı - IŞİD’in Musul Başkonsolosluğu baskını ve rehin alması - İsral’in Başkonsolosumuzu Alçak koltuğa oturtması - Mavi Marmara gemisine baskını, 9 Türk Vatandaşını öldürmesi. - Suriye’nin Türk Keşif uçağını düşürmesi - Güneydoğu Anadolu Bölgemizde Güvenlik güçlerinin zırhlı araç olmadan cadde ve sokakta dolaşamaması. - En son Almanya parlamentosu 'soykırım Tasarısı’nı onaylaması - Daha önce onlarca ülkenin soykırım tasarısı onayladığını söylememe gerek var mı? - Belli ki iç ve dış politika uzmanısın. Senin icra makamı diye savunduğunun yaptığı icraatlar yazdıklarım yanında çerez kalır çerez. - Yetişkin iki öğrenciyi yetkilendirseydi millet, Türkiye şimdi kaybettiği irtifa kadar irtifa ve itibar kaybetmezdi.
.......................................................................................................................................................................
NK
2016-07-07 13:03:14    ip: 88.240.129???
Belli ki, futbol kulübü bağlılığı ile bağlısınız paraya tapanların, hukuku katledenlerin, adaleti yok edip adalet sarayları dikenlerin yaptığı doğru yanlış her şeyi kabullenmeye. Benim neyi ne kadar bildiğime hangi kriterleri baz alarak yargıladın ve nasıl karar verip hakkımda ilam çıkarttın? Size kim söyledi benim, kağnı arabasını bildiğim kadar dünya siyasetini bilmediğimi ya da yakından takip etmediği mi? Hâlbuki muhalif olmakla itam ettiğiniz bu kalem, 2002 den 2007’ye kadar memleket hayrına yapılan iyi şeyleri hem desteklemiş hem de alkışlamıştır. Ta ki Cumhuriyet düşmanlıkları su yüzüne çıkana, Türk düşmanlığı kasırgaya dönüp Büyük Ortadoğu Projesinin Eşbaşkanı olarak Türkiye’nin sınırları üzerindeki kirli emelleri netleşene kadar. Hani İcraat makamından söz ediyorsunuz ya, bu cümleye kalemim fena halde takıldı… Sizin İcraat dediğiniz: - Kuzey Irakdaki Türk Asker’inin Başına Geçirilen Çuval - Suriye’den kabul edilen milyonlarla telaffuz edilen mülteci - Mültecilere harcanan m
.......................................................................................................................................................................
Mustafa Ispiroğlu
2016-07-05 00:10:44    ip: 78.173.223???
Kağnı arabası hakkındaki bilgilerin kadar bugünkü dünya ve siyasetini bilseydin icraat makamının yaptığı bir hataya karşı körü körüne muhalefet edenlerin iki hata yaptığını görürdün, Sayın muhalif rus uçağının düşürülmesi hataydı diyen sizler değil misiniz? Komşularla kötü olduk diyen sizler değil misiniz? Bu mantığa göre komşularımız la iyi olmamız gerekmiyor mu? Yani yine düz mantıkla hükümet 1 hata yaptı sonra düzeltti. Peki sizin durumunuz ne olacak? Uçağın düşürülmesi yanlıştı, barışılmasıda yanlış öyle mi? Belliki mantık derslerinde okulu kırmışsınız ama dünya çok hızlı dönüyor, dünyayıda es geçmeyin sonra böyle tutarsız düşünceler insanı bir yere getirmiyor. Belkide ben anlayamadım ufolarla ilgilenirken bazı şeyleri kaçırıyorsunuz
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları