Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 12 Temmuz 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bayramlar şeker tadında değil, köyde bile...
Yepyeni bir bayram sabahına uyandık çok şükür allahıma.
Bayramlar ve özelliklede bu iki bayram olan ramazan ve kurban bayramlarını çok iyi değerlendirmek lazım.

Da biz faniler gatiyen değerini giymetini bilmiyoruz.

 Adeta nankörlük ediyoz gibi geli bağa.

Bayram namazında İmam Ibram efendi baktı ki millet camiyi tıka başa doldurmuş fırsat bu fırsat deyip silahı rahim deyi durdu devamlı başa başa anlattı.cok güzel vurgular alıntılar yaptı adeta insanların kafasına tak tak eder gibi.

Dostlar bu bayramı vesile bilin hayat kısa bayramlarda küs durmak dargın olmak gönül kurmak hepsi her şeyi ile unutmak gerek dinimiz bunu söyliyor ve bir çok da peygamberimizden örnekler verdi.

  Bir gün bir konu hakkında Peygamber Efendimiz (S.A.V)

torunları olan HZ HASAN ve HZ HÜSEYİN

anlaşamadılar ve birbirine dargın şekilde gittiler..

Bu durumu öğrenen ashap Peygamber Efendimiz (S.A.V) torunları

olan

HZ HASAN ve HZ HÜSEYİN'i barıştırmak için önce HZ HÜSEYİN'in yanına gidelim çünkü

barışmak amacıyla önce büyüğün adım atması gerekir diye düşünerek HZ HÜSEYİN'in yanına gittiler.

HZ HÜSEYİN'in gelen ashap'a:

- Ben Alemlerin Sultanı ve Dedem olan Peygamber Efendimiz (S.A.V)

eğerki iki dargın barışmak için bir araya gelirse ilk adımı atan önce barışmak iseyen Cennet'e önce o girer.

Ben Abim HZ HASAN'dan önce cennete girmekten utanırım.

Bu yüzden abim gelsin önce o ilk adımı atsın ve benden önce o cennete girsin diyerek ashab'ı HZ HASAN'ın yanına

gönderdi...

HZ HASAN'ın yanına gelen ashap durumu açıkladı...

HZ HASAN kardeşinin bu davranışından ötürü göz yaşarını tutamadı ve hemen gidip

İlk adımı atmak için HZ HÜSEYİN'E doğru giderken kardeşinin onu yolda beklediğini gördü ve koşarak birbirlerine

sarıldılar öpüşüp barışan Peygamber Efendimiz (S.A.V) torunları daha sonra hiçbirbirine darılmadılar

Bu bayramlarda ben de çok umutlu idim.

 Her bayramda olduğu gibi ama malesef olmuyor adımlar atiliyor atılmaya da devam edilmeli ki barış huzur gelmeli.

Bayram namazı mutakip evlerde, ve köy odalarında geleneksel oba ve ahbab ların bayramlaşması, hal ve köy yarenlikleri yapıldı .

Köy odaları tek tek ziyaret edildi, baklavalar şekerler yendi caylar içildi, insanlar bir birinin kah elini öptü kah sarıldı hasret giderdi kah şu kim şu kimin oğlu kızı gelini damadı deyip kimi SEYFİ Karagöz hoca  gibi simalardan siz felancilardan oba dan deyip tahmin yürüttü ve öğlen oldu.cami avluları doldu taştı birbirini görmeyen öğle namazında köy meydanı da yollarda sokak aralarında  kapı önleri de obak obak o evden o ev akraba ve hasta dost ziyareti yaptı geleneklerimizi torelerimizi islam ve türk kültürünü gelecek kuşaklara bire bir uygulama ile öp bakayım olim ananın elini opbubanın  deyip bu anı fotoğraflayıp sosyal.medyadan kah çay ile kah baklava ile kah yeşil nohut ile kah kırk yıl hatırı var diye kahve ile ailelik pozlar verip bayramı bayram gibi yaşadı.

Tabi matemi ve acısı taze olan nice obalar evler ocaklar var, onların bayramları malum buruk geçti, allah o ailelere sabır ı Cemil ihsan versin.amin.

Ve bu vesile ile bazen uzatılan barış elleri itilsede geri cevrilse de boş ta birakilsada barışa umuda birlik beraberliğe dünden daha çok ihtiyacımız var.

 Hele şu barış güvercinlerinin  havada uçtuğu, rusya ile bile, israil e.bile belki suriye e.bile yakın olan bu barış havası tüm insanlıgada yayılmasını cenabı allahtan dileyip dua edelim dua edelim gali.

Yoksa bu yalan dünyanın ahu şu üc günlük ah ohlu egreti gününde yarın makşere vardıgımızda ne deyecegiz galii.

Kendi icinde barış olmalı ,birlik olmalı ,güclü olmalı,dosta düşmana garşı öyle olmalı,yoksamm.

Zayıf olanı cakallar ansızın en zayıf yerinden hart diye yakalar ve.

İşte dostlar bugun bayram ve onu da atalarımızın ecdadımızın yaşadıgı gibi yaşamak en dogal hakkımız.

Yoksa buyuk şehirlerde metropollerde iş yaşamının engelli,yollarında,yorgun stresli iş yükü ile kah deniz mevsimi deyip yıldızı bilmem kac olan o otellere akın akın giden kesim de var.

Ama genel itibarı ile buyuk cogunluk ata ocagı olan memleket özlemi ile yanıp tutuşan kesim var bu da kesin.

Memleket deyince aklıma ilk gelen kerpic evler ,ve beyaz sönmemiş kirec ile beyaz badana ile tertemiz o tavanı agac cam veya kavak direkler ile tavanı da camur ile sıvanmış evler ve odaların duvarlarında sararmış eski resimler ebediyete göcmüş o evlerin dedeleri ebe llerinin resmi,ile süslü veya duvarda bir atatürk bayrak resmi,bi baş köşede tepeye dogru asılı her köy evinde bulunan av tüfek asılı durur.

Ve ya tavanda asılı üc beş kumdak darı kurumuş veya gene duvarda asılı yeni elbise askıda durur gerci askı yoktur belki civi ye tutuşturulmuştur.

İşte bu köy hayatı hep bi özlemdir her ne kadar kardeşler arasınada ne kadar da bölüşülemeyen miras de üc beş dönüm sürülmeyen ve degeri bi yerli otomil bile etmeyen tarla ve tamiratı bilmem kac para olan hatırasının ise degeri tespit edilemeyen gecmiş eski hatıraların anıların özlemlerin degerini tartacak terazi bile icat edilmedi.

İşte tüm bu angaryalara ragmen,hatta tezek kokusunun alabildince bol oldugu toz toprak yollarada kır bayırlarada yılan civen sivri sinek pire gibi her türlü eski anıyı tekar ulaşmak hic zor olamamasına ragmen,akmayan dereleri,caylarına,kapanmış köy odalrına,işlemeyen köy kahvehanesine ragmen duvar diplerinde ki uzun cam odunlarının üstünde oturup iki dört hasbehal etmek, agac gölgelerinde  ve ya cami avlusunda hal hatır sorup dedikodu yapabilmek hala gecerli oldugu bilim memleket özlemi ,ile hasretlik ceken gurbet guşları ahhh bizim zamanımızda şöyle şöyle olurdu gibi nasihatlat dinlemek.

İşte dostlar tüm bunları tekrar tekrar yaşamak gelecek kuşaklara aktarmak icin memeleket özlemi insanları her yıl bayramlarda insanları memlekete hasreti bitiremiyor gardeşim.

Ve dostlar bu hafta huzur icinde bayramı idrak ettik,ne yazıkkı yollarımız trafik cilesine döndü onca oto yol ve hızlı trene ve ucaklara ragmen onlarca dikkatsiz ve kalitesiz yolların her,üc beş kilometrede bir yol yapım bakım onarım levhaları ile dikkat ceken yamalı yollar,ile her bayram,onlarca kaza oluyor,işte bu yüzden buruk,bir bayram,ve girasunda ki helikopterde şehit olan komutan ve asker,ve sifil vatandaşlarımıza ve güney doguda şehit düşen asker ,ve polis lerimize allhtan rahmet diliyoruz yakınlarının başı sag olsun.

Ve ilim uşak belediyemiz en uzun iftar vererek rekor kırdı,köyümüzde ise ramazan boyunca her pazar bir iftar cami altında gelenek oldu .

 neyse neyse dostlar bu hafta da bu kadar hepinize hayırlı bayramlar gali haftaya görüşmek üzere en derin selam saygılar uşak ,ili merkez kırka koyunden  salıcakla kalın galiii..

Üstadımmmmmmmm.   
2016-07-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...
- Birinci boy, ikinci boy, üçüncü köy...
- Ankara'ya köyden seslendik!