Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Ağustos 2016
Muzaffer OĞUZ
Muzaffer OĞUZ kimdir?
www.belirtiyorum.com da köşe yazarı. 17 Mart 1971’de Düzce’de doğdu. Babasının işi gereği daha 5 aylıkken Kocaeli’ye göç etti. İlk, orta ve Lise tahsilini Kocaeli’de tamamladı. Trakya Üniversitesi’nde okurken tekrardan girdiği ÖSS sınavında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nü kazandı. Kimya öğretimini tamamlayarak aynı yıl (1994) Şanlıurfa ilinde Kimya Öğretmenliğine başladı. Bu arada İzmir’de 247. kısa dönem olarak vatani görevini tamamladıktan sonra Zonguldak iline tayin edildi. Zonguldak’ta 3 yıl çalıştıktan sonra 2000 yılında Kocaeli iline tayin oldu. Hala Körfez ilçede bir lisede müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuda olan Oğuz, son 10 yıldır çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazıyor. Kocaeli iline hitap eden bir internet haber portalında (www.belirtiyorum.com) editörlük ve yazarlık yapmaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da olan Muzaffer Oğuz, evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Terbiye Meselesi
Suriye'de yaşananlar insanın içini sızlatıyor, yürek yakıyor.

'Bir an önce yaşanan acılar son bulsun' duaları ediliyor.

Geçtiğimiz Ramazan ayında da sıkça bu yönde dualar edildi. Sınırlarımızın güvenli olması yönünde dileklerde bulunuldu.

Ancak sadece  sınırlarımız mı? Yurdumuzun diğer yaşam alanları güvenli mi?

Bana kalırsa her geçen gün bir önceki günü aratır cinsten.

Neden mi?

Önceki gün (Bayramda) çocukları ve misafirlerimizi Derince Harikalar Sahili'ne gezmeye götürdüm.

Sahil güzel, tesisler güzel, oyun merkezleri güzel  açıkçası her şey güzel ama insan 'Ben neredeyim?' diyor.

Çünkü sahili dolduran kalabalığın yarısından fazlası Suriyeli vatandaşlar.

Oyun gruplarında çocuklarımız yabancı kaldılar. Suriyeli çocuklar kalabalık ve kabalar. Küçük çocukları itiyorlar, oyun grubu önünde sıraya geçme alışkanlığı yok, bir şeyler söyleyerek çocukların önüne geçiyorlar, vuruyorlar. Kabalık, saygısızlık, uyarınca ailelerin sanki sizi dövecekmiş gibi bakışları, açıkçası, çirkinlik, ilkellik ne ararsanız var.

Durum bizim gibi bir çok aileyi de rahatsız edince yavaş yavaş bizler uzaklaşıp, meydanı onlara bıraktık. Bir çok ailede aynı tavrı gösterdi.

Hatta birisinin bir tepkisi oldu, inanın bir çok ailenin duygularını açığa vurdu diyebiliriz; 'Bunlar yarın bir gün buralara bizi sokmazlar, bizi kovarlarsa şaşırmayın' dedi.

Durum pek iç açıcı değildi.

Edindiğim bilgiye göre Kocaeli'de kayıtlı 22 bin 591 Suriyeli olduğu ifade ediliyor. Ama gördüğüm kadarıyla bu rakam çok aşılmış olabilir.

Suriyelilerle ilgili bu olumsuzlukları yaşadıktan birkaç saat sonra  basından takip ettiğime göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Florya Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği plaj eğlencesine 300 kadar Suriyeli katılmış ve katılanların taşkınlık çıkarması sosyal medyada büyük tepki toplamış. Etkinliğe katılan 300 kadar Suriyeli, 'Suriye' tezahüratları yapıp dans ederek vatandaşların denize girmesine engel olmuş.

Bu gibi rahatsızlıklar bir çok yerde var. Sorun ciddi...

Geçen bir arkadaşım söylüyor, "Eskiden kırmızı ışıklarda veya cami çevrelerinde dilenen, mendil vs. satan Türk vatandaşları olurdu. Bunları hiç görüyor musun?' dedi.

'Hayır' dedim çünkü görmüyordum.

'Göremezsin' dedi. 'Çünkü Suriyeliler bizimkileri bu bölgelere sokmuyorlarmış. Her yeri paylaşmışlar. O yüzden bizimkiler kayboldular' dedi.

Evet açıkçası gelecekte durum daha da vahim olacak gibi.

Bu kişiler 'yurdunu satmış', mücadele etmemiş, savunmamış, kaçmış gelmişler. Ve gelenlere dikkat edin, büyük çoğunluğu genç yaşta kişiler. Yaşlılar yok gibi...Genç genç delikanlılar, kaçmış gelmişler. Kendi ülkelerine hayırları olmamış gelip burada 'Suriye' diye bağırıyorlar.

Adamsan git kendi ülkende bağır.

Bu millet, kuşatma altındayken kadını çoluğu çocuğu ülkesini savundu. Düşmanları yok etmek adına cephelere hiç tereddüt etmeden gitti. Suriyeliler gibi kıçına baka baka kaçmadı.

Bu insanlara yardım etmeli ama sokaklarımızın güvenli olması için bu kadarda başı boş olmamalılar diye düşünüyorum. Bundan böyle Derince Harikalar Sahili'ne bu sorunlar çözülmeden gidilmez diye düşünüyorum. Bu insanlar belirli merkezlerde toplanmalı. Yurdumuzda gelişigüzel dolaşmamalılardır yoksa sokağa çıkamayacağız.

Ya da bu Millet öfkelenirse bunlar Suriye'nin bu halini bile arayabilirler.

Son bir haberi de paylaşmadan geçemeyeceğim...

Çok kalifiyeli iki Suriyeli kimyager ile ilgili haber...

İşte ayrıntılar.

"Bomba yapan iki Suriyeli hastanede öldü

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Suriyelilerin oturduğu evde patlayıcı madde hazırladığı belirlenen 2 Suriyeli, meydana gelen patlamada öldü. Polis evde 1 tabanca ve buna ait ait susturucu buldu."

Sözün bittiği yer.... Söylenecek çok şey var ama terbiye meselesi...



   
2016-07-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?



yazarın diğer yazıları