Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Temmuz 2016
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İslam Kardeşliği...
İSLAM KARDEŞLİĞİNİ NASIL ANLAMALIYIZ?

Kur'an; 'İnananlar kardeştir. Kardeşlerinizin arasını düzeltin' der. Sevgili peygamberimizin; Mekkeli Muhacirlerle, Medineli Ensar'ı kardeş yapma uygulamasını nasıl anlamalıyız? 'Allah'a ve ahiret gününe inanan, komşusuna iyilik etsin' ifadesi bize ne söyler? Kur'anın emir ve yasaklarına bakışımız ne merkezde? 'Aklınızı kullanmaz mısınız?' ayeti bize neyi anlatır?  İslam; geniş bir yelpazedir, Uluslararası bir sistemdir! İslamda; Irk, renk, ülke, dil, coğrafya, sınır farklılığı yoktur. Bu açıdan, İslama inanan herkes kardeştir. Buna dini litertürde; ümmet denir. 

Bir Müslüman, yanlış yaptığı zaman, el birliğiyle düzeltmek hepimizin görevidir. Yanlış yaptı diyerek, cemiyetten, toplumdan uzaklaştırmak yoktur. Eğer işin içinde, terör, ülkelere ve insanlara katliam gibi eylemler yoksa ufak tefek kusurlar affedilir. 

Allahımız, kıyamet kopuncaya kadar günahları affedeceğini söyler. Şirk, küfür ve fitnede devam etmedikçe, ısrarlı olmadıkça Rabbimizin affı kaçınılmazdır. Durum böyle olunca 'Suriyelilere ölüm' mantığını nereye koyabilirsiniz? Buna nasıl bir izah tarzı getirirsiniz? 'Suriyelilere ölüm' demek, 'Müslümana ölüm' demektir. 

Elbette mesele sadece Suriyeli meselesi değil. Arakan'daki, Doğu Türkistan'daki, Irak'taki, ABD'deki, Rusya'daki.... Dünyanın neresinde bir Müslüman varsa hepsinin derdi, bizim ortak derdimizdir, ortak derdimiz olmak zorundadır. Eğer olmuyorsa, inancımızı ve Müslümanlığımızı sorgulamak durumundayız. 

Müslümanların; algı operasyonlarına, sözüne güvenilmeyenlerin haberlerine, özellikle islama düşman olan, Müslümanlara hınç politikası izleyenlerin tavır ve sözlerine inananmamak önemli bir görevidir. Son zamanlarda Müslümanlara ve İslama karşı bir 'islamofobi' mantığı var!            

Müslüman; düşünen, fikir üreten, beyni terleyen, dertli insandır. Toplumun derdi, Müslümanın derdidir. Toplumla ilgilenmeyen, olumsuzluklara ses çıkarmayan, olumlu olaylara ilgisiz kalan, bana neci tavırlar... müslümana yakışmaz. Kur'an, mıymıntı Müslüman istemez. İnceleyin peygamberlerin hayatını; hiçbirisi bir köşeye çekilip toplum meselelerine ilgisiz kalmamışlardır. 

Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye isnat edilen ama aslında ona ait olmayıp İranlı şair Ebu Said Ebu'l Hayr'a ait olan;

'Gel ne olursan ol yine gel...' sözü hepimizi en kısa zamanda dönüştürmeye yönelten, etkin bir ifadedir. Gel ama geldiğin gibi kalma, çamur geldiysen, hamur olarak; kamış geldiysen ney olarak; yamuk geldiysen, elif olarak... git demektir. Çünkü eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. 

Ne Olacak?

Müslümanlar katlediliyor! 

Zalime ses çıkarmayanın hali ne olacak?

Allah; 'zulüm yapmayın'diyor haberin yok!

Zalimleri görmeyenin hali ne olacak?

Müslümanız elhamdülillah!

Kur'an ile koşuyoruz!

Kur'ana şaşı bakanın hali ne olacak?

Deniz, derya aşıyoruz!

Suyu bulandıranın hali ne olacak?

Nuh olduk, Musa olduk,

Musa elinde asa olduk!

Firavun'ların hali ne olacak?

Yüzümüze gülene; 'merhaba' deriz,

Arkamızdan hançerleyenin hali ne olacak?  

 


   
2016-07-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları