Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Ekim 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Darbe Girişiminin Ardından
15 Temmuz 2016 akşamı, dostumuz ve stratejik ortağımız olarak lanse edilen ABD'nin kollayıp gözettiği Pensilvanya'daki FTÖ lideri ve ona bağlı bir avuç hain tarafından düzenlenen darbe girişimi başarılı bir şekilde püskürtüldü.

Darbe akşamı Ankara'daydım. Jetler kulakları sağır edercesine büyük bir gürültüyle çok alçakta uçuyor, bomba sesleri jet seslerine karışıyordu.

Daha sonra öğrendik ki MİT binası, Emniyet Müdürlüğü, Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT merkezi, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM bombalanmış, TRT işgal edilip ordunun yönetimi ele geçirdiği şeklinde bildiri okutulmuş.

İlk başta her şey darbecilerin lehine gelişirken 'Dik dur eğilme, bu millet seninle' sloganıyla özdeşleşen Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın telefonla TV kanallarına canlı bağlanması darbecilerin tüm planlarını alt üst etti.

Cumhurbaşkanımızın dik durup vatandaşları hava alanları ve meydanlara çağırması, hükümetimizin kararlı tutumu, ilk anda Devlet Bahçeli'nin darbeye karşı hükümetin yanında olduğunu açıklaması, muhalefetin tutumu, medyanın desteği, milyonlarca vatandaşımızın meydanları doldurması ve emniyet günlerimizin başarılı operasyonuyla aşağılık darbe girişimi başarılı bir şekilde bastırıldı.

Darbenin ilk hedefi Erdoğan'ı ölü veya diri ele geçirmekti.

Bu nedenle Marmaris'te kaldığı otel basılıyor ve Beştepe Külliyesi bombalanıyor.

Darbeciler, Genelkurmay Başkanlığı'nı basıp Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları rehin alıyor.

İşgal kuvvetlerine rahmet okuturcasına kendi vatandaşına ve polisine ayırım yapmaksızın rastgele ateş açıp, toplu katliam yapabiliyor.

Bu olay bir daha gösteriyor ki ordu içinde darbeci zihniyet bitmemiştir.

MİT ve askeri istihbarat örgütleri son ana kadar darbe planından haberdar olamıyor,

Bu yüzden Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları astları tarafından rehin alınabiliyor.

Ordudan başlayarak darbeciler birer birer yakalanıyor, açığa alınıyor, haklarında tutuklama kararları veriliyor. Bu olay vesilesiyle darbeci kırıntılar ordumuzdan temizlenmeye başlıyor.

Askerlerden sonra sıra yargıya geliyor ve yargıda temizlik operasyonları başlıyor.

Daha sonra İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlıkta operasyonlar başladı. Çok sayıda kamu personeli açığa alındı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre 240 kişi şehit oldu,104 darbeci öldü, 50 darbeci yaralı ele geçirildi. 491 kişi yaralandı. 7543 kişi gözaltına alındı. HSYK'dan 5, Yargıtay'dan 140, Danıştay'dan 5 üye olmak üzere 2750 hâkim ve savcı açığa alındı.

Bu milletin ekmeğini yiyen ve en iyi imkânlara sahip olan bu hainler çok şükür ki kirli emellerine ulaşamadılar ama çok sayıda insanın mağdur olmasına sebep oldular.

Polisine, vatandaşına gözünü kırpmadan ateş açabilen, MİT'e, Emniyet Müdürlüğüne, TBMM'ye bomba atacak kadar gözü dönmüş hainler en kısa zamanda hak ettikleri cezaya çarptırılacaklardır.

Bu hainler yargılanırken sadece emir alıp uygulamaktan başka hiç bir seçeneği olmayan rütbesiz erler bu hainlerle aynı kategoride değerlendirilmemelidir.

Darbeci hainler, yargılanma sonunda büyük ihtimalle er rütbesine indirilecek, lüks bir yaşama alıştırdıkları aile bireylerini perişan etmiş olacaktır.

Ayrıca tutuklu paşalar yarı çıplak halde otobüslere bindirilirken kendilerini aşağılanmış hissetmişlerdir ki bu utanç onlara yetip artacaktır.

Geriye dönüp bakıldığında birinin egolarını tatmin etmek ve siyasi hırsı uğuruna böylesine alçakça bir harekete kalkışmaya değer miydi?

Bu olaylara sebep olan zat, perişan ettiği hayatlar karşısında huzurlu yatabiliyor mu?

Kalın sağlıcakla.


Gürbüz Battal   
2016-07-22
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları