Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 21 Ağustos 2016
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
GSS Affını Bekleyenler Var
Çalışanların büyük çoğunluğu tarafından bilenen Genel Sağlık Sigortası'na dair sadece belirli kesimlere değil, tüm halkımıza şamil bir uygulama yapılması beklentiler arasında ki yerini koruyor.

Vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına dâhil edilmesiyle sosyal güvence için de yaşamaları ve sosyal devlet ilkesinin uygulamaya konulmasına fayda sağlamıştır. Tüm Türkiye vatandaşlarını kapsayan GSS (Genel Sağlık Sigortası) konusu son günlerde farklı sorularla gündeme geliyor.
Borcu olanların çok merak ettiği GSS borçları siliniyor mu sorusu sıklıkla soruluyor, çünkü borçlar ödenmediği takdirde sağlık hizmetlerinden faydalanılamıyor ve borç birikiyor. GSS borçlarının silineceğine dair yapılan açıklamadan sonra birçok kişi GSS borcu ne zaman silinecek hakkında bilgi almak istiyor, bu işlem önceden uzun süren uğraşlar sonucunda ve sıra bekleyerek yapılıyordu, ama artık bütün işlemler teknolojinin gelişmesiyle internet üzerinden online olarak yapılabiliyor.
GSS'den faydalanmak için vatandaşların öncelikle gelir testi yaptırması gerekiyor ve gelirleri düşük olanlar tespit ediliyor. Bir diğer merak edilen konu ise GSS affı oluyor. Bireysel olarak yararlanılan sigortadan birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar, kamuda çalışanlar, kendi adına bağımsız çalışanlar, isteğe bağlı olarak sigortalı olanlar faydalanabiliyor.
Bu borçların olmaması için diğer e-devlet hizmetlerinde olduğu gibi online olarak zaman zaman takip etmek gerekiyor. Ödemelerin yapılması oldukça önemli çünkü sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ödeme planlarına da uyulması gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde yaklaşık 5 milyonun üzerinde 18-29 yaş arasındaki gencin 10 milyarlık GSS borcunu silecek yasa tasarısını Meclis'e sunacaklarını söyledi.


Bu açıklamadan sonra birçok kişi borcu hakkında sorgulama işlemi yapmaya başladı. SGK İl Müdürü Saffet Çalışkan, "Kanunun 19. Maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa 'Geçici 69. Madde' eklenmiştir.
Buna göre, bu maddenin yayımı tarihinden önce 60'ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki Genel Sağlık Sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vaz geçilir.
Bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar söz konusu süreler için ödenmiş olan primler iade ve mahsup edilemez' şeklindedir. Bu durumdaki vatandaşlarımızın 25 yaşına kadar ki GSS borçları her hangi bir başvuruya gerek kalmadan bilgisayar sistemi tarafından silinecektir.' dedi.
Gelir testi ve diğer tüm işlemlerin sadeleşmesi ve kolaylaşması beklenirken, Soylu üniversiteyi kazanamayan ya da çalışamayan gençlerin ödemesi gereken GSS primleriyle ilgili milyarlarca lirayı bulan borç biriktiğini anlattı. Yapılacak olan yeni yasa tasarısına göre yaklaşık 5 milyar lirayı bulan borçlar silinecek. Geçen yıl çıkarılan yasaya göre lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla primleri devlet tarafından ödeniyordu.


 Burada affın belirli bir kesimle sınırlı kalması aslında uygun olmuyor. Bunun tüm kesimleri içine alması ve atlatılan paralel ihanet yapılanması sonrasında vatandaşa teşekkür mahiyetinde bir girişimde bulunulması gerekir.

Bu GSS borçları çok sayıda vatandaşı canından bezdirmiştir. Bu konuyla alakalı hükümet tarafından atılacak bir adım dört gözle beklenmektedir. Bazı söylentiler var. Ama yetkili ağızlardan bu konuda atılacak bir adım heyecanla beklenmektedir. Bu beklentiye hükümetimizin olumlu dönüş yapacağından kuşku yoktur.

Halkın bu konuda ki beklentisine bir cevap beklemesi haklı değil mi?

 

 


   
2016-08-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Türkiye Önderliğinde İslam Ortak Birliği