Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 22 Ağustos 2016
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Herkes düşünmeli
Düşünmek, herkese gerekli olan bir eylem. Allah, düşünsün, fikir geliştirsin... diye herkese ayrı ayrı akıl vermiştir. Eğer herkesin düşünmesini istemeseydi, tek bir akıl verir, onu kullanmayı isterdi.

Düşündükçe aklımız gelişir, fikrimiz istikrara girer, normal hareket ederiz. O bakımdan okumak, düşüncenin anası, fikir üretmek, ürettiğimiz fikirleri başkalarıyla paylaşmak ise insan olmanın şartıdır. Bu sebepten insan sosyal varlıktır. Bu yüzden İslam'da toplu hareket etmek, toplu ibadet, tek başına yapılanlardan daha değerlidir.

İnsan düşünür. Düşünen ise asla başkasına zarar veremez. Zarar veren kimsenin, düşündüğünü söylemek son derece yanlış ve saçmadır. Kimse; 'benim düşünmek', 'fikir üretmek,' 'insanların yanında yer almak' , 'ülkeye yararlı olmak'... gibi bir lüksüm olamaz deme hakkına sahip değildir. Derse ne mi olur? Yukarıda söyledim; insan düşünür.

Şimdi şu hususlara kafa yoralım, daha doğrusu aklımızı terletelim;

Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkalarına yapıyor muyuz? Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz, havasını teneffüs ettiğimiz, nimetlerinden yararlandığımız... Bir yere zarar veriyor muyuz? Bize her türlü imkanı veren, rahat etmemizi sağlayan, huzurumuzu temin eden, inanç değerlerimize müdahale etmeyen bir devlete karşı ne kadar saygılıyız? İnsanlara karşı kindar mıyız? Yoksa dindar mı? Halk dinine göre mi hareket ediyoruz? Yoksa Hak dine göre mi? Referansımız; Kur'an ve Resulullah mı? Yoksa; bilgiden, ilimden, irfandan, akıl ve mantıktan yoksun, kendi sözlerini Kur'anın üstünde gören bir insan mı?

Kur'an; bir şeyhe bağlanın, şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır mı diyor? Yoksa hepiniz topluca Allah'ın ipine (Kur'ana) sarılın mı diyor? Kur'anın demediğini peygamber demez. Peygamberin demediğini de kimse, kendini peygamber yerine koyarak konuşamaz.

Şeyhin eteğine sarılacağım, hocamın(!) su içtiği bardaktan ben de içeceğim, hocam ne derse doğrudur, o yanılmaz, şeyhe itiraz edilmez, o ne istiyorsa, ne emrediyorsa mutlaka yapılmalıdır, şeyh gaybı bilir...gibi anlayışlara hiç tepki göstermeden, karşı durmadan, 'evet' mi diyoruz? Yoksa önümüzde bir rehber var, Kur'anın ve Allah'ın sözlerinin açıklayıcısı, yorumlayıcısı olarak duran, hayatında gizlilik olmayan, herkesin rahatça güvenebileceği, benim peygamberim, benim rehberim diyebileceği bir öndere mi 'evet' diyoruz? 

Sana göre, bana göre doğru yoktur. Doğru tektir. Şayet değişik olursa yollar şaşar. Kimse ne tarafa, nereye, nasıl gideceğini bilemez. Her gün beş vakit namazımızda; 'Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yarım isteriz. Bizi dosdoğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna; sapıkların ve gazap edilmişlerin yoluna değil'... diye dua ediyor ve yaratana yalvarıyoruz. Doğru yol da; Kur'andır. Bunu nereden biliyoruz; kendisinde şüphe olmayan bu kitap, Allah'ın emir ve yasaklarına uyanlar için hidayet kaynağıdır.' İfadesinden.

Pekiyi kimler doğru yoldadır? Görünmeyene (Gayba) inanan, namazını dosdoğru kılan, kendilerine verilen rızıklardan infak eden, başkalarının da yararlanmasını sağlayan, daha önce indirilen kutsal kitaplara ve peygamberlere de gönülden inananlar doğru yoldadır.

O halde önümüzde açık ve net biçimde Kur'an gerçeği dururken, başka yollara sapmak, bizi yanıltır. Şimdiye kadar Kur'ana uymadığımızdan dolayı yanıldığımız gibi! Yıllarca; Avrupalılaşacağız, Avrupalı olacağız.... Diye diye bu günlere gelmedik mi? ABD, müttefik oldu! NATO'ya girdik! Şimdiye kadar hangi yaramıza merhem oldu? Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminde bizim yanımızda olması gerekmez miydi? AB'ye gireceğiz diye yapmadığımız şaklabanlık kalmadı! Onlar ne yaptı? 'sizi AB'ye almayacağız' diyerek bizimle alay etti!

Hala düşünmeyecek miyiz? Hala; 'Müslümanın kardeş' olduğunu idrak etmeyecek miyiz? Müslüman Türk'ün, Müslüman Türk'ten başka dostunun olmadığı şuuruna ermeyecek miyiz?   

   
2016-08-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları