Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 15 Eylül 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kurban; Ahde Vefadır, Teslimiyettir
Allah'a yaklaşmak anlamı taşıyan Kurbanı,  Bayram olarak bize bahşeden ve önümüzdeki Pazartesi günü Müslümanlara bir kere daha kutlama imkânı verecek olan yüce Rabbimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 

Kurban Bayramı; Allah'a yakın olmak isteyen ve Bezm-i Elest'te Rabbimize verdiği söze sadık kalan ahde vefaya bağlı mü'minlerin, İbrahimî bir düşünce ve İsmailî bir teslimiyet içinde, tekbirler ve tehlillerle kurbanlarını Cenab-ı Hak'ka arz edecekleri gündür.

Bayramlar; mü'minler arasında büyük bir coşku içinde tebriklerin, kutlamaların, ziyaretlerin yapıldığı ve kardeşliğin, yardımlaşmanın, paylaşmanın, kaynaşmanın, dayanışmanın, birlik, beraberlik, kucaklaşma, sevgi ve hürmetin doruk noktasına ulaştığı günlerdir.

Bayramlar; kırgınlıkların, küskünlüklerin giderildiği, birbirlerinden uzakta olan dost ve akrabaların kavuştuğu müstesna günlerdir.

Bayramlar; yetim ve öksüzlerin başlarının okşandığı, çocukların sevindirildiği, mü'minlerin iyilikte, güzellikte ve yardımlaşmada birbirleri ile yarıştığı günlerdir.

Kurban Bayramı, bu özelliklerin yanında canların Allah için feda edildiği ve Allah'a yakın olmak için gayret gösterilmesi gereken büyük bir fırsat günüdür.  

Allah'a yakın olmak isteyen mü'min, her şeyden önce verdiği sözde durmalı ve ahdine bağlı kalmalıdır.

Bilindiği gibi Hz. İbrahim; en değerli varlığını Allah yolunda kurban etmeye söz vermiş ve zamanı geldiğinde de gözünü kırpmadan verdiği bu sözü yerine getirmek uğruna, dünya hayatında en değerli varlığı olan sevgili evladının boğazına bıçağı çalmaktan çekinmemiştir.

Hz. İbrahim bize, hem ahde bağlılık hem de sevdiğini Allah yolunda kurban etme konusunda büyük bir örnek olmuştur.

Allah'a yakınlığın diğer bir şartı teslimiyettir.

Hz. İsmail, babası Hz. İbrahim tarafından kurban edilmeye götürülürken ne demişti hatırlayalım ve teslimiyetin örneğini görelim. 'Babacığım, emrolunduğun gibi hareket et, İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.' 

Kurban edilmek için söz verilen bir evladın, kendisini kesmeye götüren babasına karşı söylediği bu müthiş söze bakar mısınız? İşte teslimiyetin örneği budur.

Kurban Bayramı; kurbanlıklarımızın Allah için değerlendirildiği, mü'minlerin ancak takvalarının yüce Yaratıcıya ulaştığı gündür.

Kurban Bayramı; bir yıl boyunca sofralarında et yüzü görmeyen fakir, yoksul, düşkün ve gariplere el uzatılarak onların yüzlerinin güldürüldüğü ve dualarının alındığı gündür. 

Kurban; ahde vefa yani verilen söze bağlılık, teslimiyet, kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma ile kulu, Allah'a yakın eder. Bunların aksi yönde hareket etmek ise Allah korusun Allah'ın Rahmetinden uzaklaşmaya sebebiyet verir. 

Kurban Bayramı aynı zamanda Hac zamanıdır.

Hac; Allah'ın evi ve kıblemiz olan Kâbe'yi ziyaret etmek ve Arafat'ta vakfeye durmaktır. Hac; Mü'minlerin yüreklerinin aynı gaye için çarptığı, tevhidin en kapsamlı, birlik ve beraberliğin en anlamlı şekilde uygulandığı büyük bir kongredir.

Hac sayesinde, mukaddes beldelerde kefeni andıran ihramlar giyilmek suretiyle sanki mahşerin provası yapılmakta, böylece dünyada iken ahiret hayatının yaşanması ve anlaşılması kanaati ruhlara nakşedilmektedir. 

Mü'minler hac sayesinde mal, mülk, makam ve mevki gibi dünyevi unsurlardan sıyrılarak Allah'a yönelirler ve sonsuz güç ve kudret sahibinin karşısında teslimiyet ve bağlılıklarını ifade ederler. Bu hâl insana, Allah'a kul olma zevkini tattırır.  Hac'da, kurban gibi Allah'a yakın olmanın bir aracıdır.

Bu anlayış içinde kutlayacağımız Kurban Bayramımız tüm mü'minlere kutlu olsun. İslâm Alemi'nin uyanışına, kurtuluşuna ve sıkıntıların ortadan kalkmasına vesile olsun İnşallah...

Sıkıntı ve zorluk içerisinde olan tüm Müslümanların refaha ulaşması, tüm hainlerin de Allah'ın gazabına uğraması dileklerimle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.   
2016-09-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları