Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 27 Eylül 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Rabbimiz Kim?
'(Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.' (Tevbe 31)

Efendimiz, yukarıdaki ayeti okuyunca, ashaptan bir zat şöyle der: 'Ya Rasululllah, biz hıristiyan iken rahiplerimizi rab edinmiyorduk ki...'

Bunun üzerine Efendimiz o sahabeye şu soruyu sorar: 'Rahipleriniz, Allah'ın haram kıldığına helal derler, siz de helal kabul etmez miydiniz, onlar Allah'ın helal kıldığına haram derler, siz de haram saymaz mıydınız?'

Sahabe bu soruya evet cevabı verince de Efendimiz, 'işte böyle yapmakla onları rab edinmiş oluyordunuz' buyurdular.

***  ***  ***

Buradan anlamamız gereken şudur:

Birisini rab edinmek için, illaki ona tapınmak, ona ibadet etmek gerekmez. Allah'ın koyduğu ölçüye göre değil de, birilerinin koyduğu ölçüye uymak da onları rab edinmek demektir.

Allah'ın emrine, O'nun hükmüne değil, başka birilerinin hükümlerine, onların iradelerine tabi olurlar. Allah'ın emirlerini bırakıp, Allah'ın emirlerine ters düşen hükümlere itaat ederler. Allah'ın emir ve yasaklarını değil de, onların emir ve yasaklarını dinlerler, onların iradelerine, heva ve heveslerine uyarlar. Böylece, Allah'tan başkasını rab edinmiş olurlar.

***  ***  ***

Bu ince çizgiyi çok iyi kavramamız ve yaşantımıza buna göre ince ayar yapmamız gerekir.

Hoca efendileri, şeyh efendileri, liderleri, önderleri, her kim olursa birilerini, Allah'ın koyduğu hükümlerin üzerine çıkarırsak, yaşantımızı Allah'ın koyduğu ölçülere göre değil de, bunların koyduğu ölçülere göre bina edersek, Allah korusun bu Ayet'in kapsamı içine giriveririz. 

Hoca efendi, şeyh efendi veya lider olarak gördüğümüz birilerini o yanılmaz, o hata yapmaz olarak kabul edersek veya onların masum olduğuna inanır, onlara mutlak itaat edilmesi gereken kişiler olarak bakarsak, Allah korusun kendimizi bu Ayet'in kapsamı içinde buluveririz.

Hoca efendi, şeyh efendi veya önder kabul ettiğimiz kişilerin bazı sözleri veya davranışları, Allah ve Rasulünün  ölçülerine uymadığı halde, bunda bir hikmet vardır anlayışı ile hareket ederek onlara itaat etmeye devam edersek, Allah korusun bu ayetin kapsamı içinde yer alıveririz.

Bu arada şunu da belirtmeliyim ki; insanları kendilerine değil de, Allah'a ve Rasulüne çağıran, itaat edilmesi gereken adres olarak kendilerini değil, Allah ve Rasulünü gösteren ve sadece İslâm'ı tebliğ eden gerçek hoca efendileri, gerçek şeyh efendileri, gerçek lider ve önderleri bu yazdıklarımdan ayrı tutuyor, o muhterem zevatı tenzih ediyorum.   

***  ***  ***

Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz kalkışmasının temelinde bu anlayış vardır.

Ülkemize bu akıl almaz sıkıntıyı yaşatanlar; akıllarına, beyinlerine, kalplerine Allah ve Rasulünün koyduğu hükümlere göre değil de, başka birisinin koyduğu hükümlere göre ayar verenler ve o şahsın her dediğini doğru kabul ederek emirlerini farz olarak benimseyenlerdir.

Ülkemize ve milletimize bu ihaneti yaşatanlar, Allah'ın verdiği iradeyi başkasına kiraya verenler, hatta onlara akıllarını ücretli veya ücretsiz olarak satanlardır.

Bu anlayış değişmediği sürece, har an yeni sıkıntıların olması mukadderdir. Rab kabul edilenler bugün Fetullah ise, yarın başka bir adla karşımıza çıkabilirler.

Şu soruyu kendimize soralım: Rabbimiz kim? Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim. 


   
2016-09-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları