Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
30 Temmuz Petrol Analizi
Baker Hughes tarafından açıklanan verilere göre 26 Temmuz tarihinde sona eren haftada ABD'de petrol ve doğalgaz sondaj kulelerinin sayısı, iki hafta üst üste kaydedilen artışın ardından, haftalık altı adet artışla 1.776 adede yükseldi.

Bununla beraber geçtiğimiz hafta sondaj kulesi sayısı geçen yılın aynı haftasına göre 148 adet düştü. Söz konusu haftada petrol sondaj kulelerinin sayısı altı adet artışla 1.401 adet olurken, doğal gaz sondaj kulelerinin sayısı haftalık bazda değişim göstermeyerek 369 adet olarak kaydedildi.

Kanada'da petrol ve doğal gaz sondaj kulelerinin sayısı ise geçtiğimiz hafta beş adet artarak 329 adede çıktı. Ancak bu rakam geçen yılın aynı haftasına göre dokuz adetlik düşüşe işaret ediyor.

ABD'den açıklanan petrol stoklarının düşük olması nedeniyle, normal şartlar altında petrolu yükseltmesi gerekirdi.Fakat Çin'den gelen ekonomik büyüme rakamları piyasanın beklentisi altında oluşunca, üretim olmayınca ve kâr marjı düşük olacak ise neden petrol alalım sorusu ile değersiz kalmaya devam ediyor. Hafta içinden ekonomik takvim yoğun olurken  ICE ‘de işlem gören Dolar Index'de  hafta içinde satış baskısı artar ise petrol artık stok verilerine ve gelecek ekonomik görünüme bağlı hareket edecektir.

 

Batı Teksas türü ham petrol (WTI)  haftanın ilk günü 103.9 ve 105.3 arasında fiyatlanmış idi.Dünki analizimde 104.1 ve 105.15 arası bir fiyatlanma beklediğimi paylaşmış idim.

Haftalık görünüme baktığımızda petrol fiyatları yatay hareket edecek yönündedir.Bu haftaki gelişmeler petrol için pozitif ve negatfi etki yönünde ekonomik verilerin açıklanmasını bekliyorum.Bu nedenle şu anda gün için kısa stoplar çalışarak zarar edebilirsiniz.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) direnç seviyemiz 104.8  olurken salı gününü satış ağırlıklı geçirmesi yüksek görünürken 103.9 ve 103.55e kadar geri çekilmeler yaşayabiliriz yönünde beklentim vardır.Bu geri çekilmeler kalıcı olmayarak fiyatlar yeniden 105 ve üzerine çıkabilir.

Ben petrol fiyatlarının 3.çeyrek içinde 111 seviyelerinde olmasını beklediğim için gerilemelerde alım yapmak üzere bir strateji geliştireceğim.Takip eden yatırımcılara tavsiyem ise inandıkları yönde kendi analizlerine katarak bir işlem strateji izlemesidir.

 

cso

 


Brent petrol Londra merkezli ICE Futuresde günün ilk işlem gününde 106.6 ile 107.9 arasında fiyatlanmış idi.Geçen hafta ve dünki analizlerimde belirtiğim gibi 106.3 altında bir fiyatlanma beklemediğimi belirtmiş idi.Günlük işlemlerde izleyeceğim destek noktalar 107.05 ve 106.55 olacakken diren noktam ise 108 olacaktır.Brent'te gerilemeler bir alım fırsatı olmaya devam ediyor.

bso

 

 

 [email protected]


   
2013-07-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları