Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
1 Ağustos Petrol Analizi
Batı Teksas petrolü (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de stok verilerinin 15 ayın en düşüğüne gerilemesi, petrole güç vermiş oldu. Fiyatlar bugün, ABD'de gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ikinci çeyrekte yüzde 1.7 oranında artarak yüzde 1 şeklinde gerçekleşen beklentilerin üzerinde olduğunun açıklanmasıyla, son dört günde ilk defa yükseldi.
WTI petrol ile Brent petrol arasındaki fark altı günde ilk defa azaldı. ABD Enerji Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, Cushing'te WTI petrolü vadelilerine yönelik arz geçtiğimiz hafta yüzde 4.3 geriledi.
Prestige Economics LLC başkanı Jason Schenker, "GSYİH verisi beklentilerin çok daha yukarısında açıklandı ve ABD ekonomisindeki ılımlı büyüme durumunu sağlamlaştırdı. Orta ve uzun dönemde, ekonomik görünüm petrol fiyatları için daha da destek sağlayacak gibi görünüyor. Cushing'te oldukça büyük bir düşüş yaşandı" yorumunu yaptı.

 

 

spotpricesnglspot20130731_EOD9

 
Batı Teksas petrolü (WTI) çarşamba günü 102.65e kadar gerilemiş idi.Günü 105.2den kapatan wti geçen hafta ve bu hafta belirtiğim şekilde gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendiren fonlar ile güç bulmuş oldu.

Dünki analizimde çeyrek dönemlik işlemlerde yine alım fırsatı olduğunu paylaşmış idim. [Petrolde gün içi yada haftalık işlem politikası düşük kar marjı sağlamaktadır. Kaldıraç ve fiyatların geniş alanı yatırımları eritebilir. Bu nedenle işlemlerinizde her zaman orta ve uzun vade strateji ile makul kaldıraç ile düzenli kazanç elde etmeyi hedeflerseniz başarılı olursunuz. Bu konuda bir strateji için yardıma ihtiyaç duyar iseniz [email protected] mail gönderebilirsiniz]

Analiz anında 105.3dan fiyatlanan WTI ilerleyen günlerde 111 seviyesinde fiyatlanmasını bekliyorum.Bu nedenle gerilemeler halen bir alım fırsatıdır.105.8 şu an önümüzdeki önemli direnç noktadır.Bu noktada bir süre yatırımcılar kontrat değişimi yapabilir yada alttan alanlar kar satışı yapabilir yada 105in altında satış pozisyonu alanlar stop çalıştırabilir.105.8den sonraki direnç 106.2 ve 106.95dedir.Haftanın son işlem günü cuma günü Amerika'dan gelecek istihdam verileri petrolu 109a taşıyabilir.Fakat önce 107i görmemiz gerekmektedir.Destek noktalarımız ise 104.65 ve 104.1dur.

ckadp

 

Brent petrol  

Çarşamba günü en düşük 105.7e kadar gerileyen brent gelen petrol verileri ile güç bularak 107.9a yükselmiş idi.Geçen hafta ve bu haftaki analizlerimde sürekli 106.3un altı kalıcı bir fiyatlanma olmayacağını sizlerle paylaşmış idim.106.9 destek olurken 108.25 ilk direnç bölgedir.Gerilemeler bir alım fırsatıdır.109a kadar gün içi seri alımlar görebiliriz.

 

bck01

 

 http://enerjimadencilik.com/31-temmuz-petrol-analizi.html  

 

 


   
2013-08-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları