Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
2 Ağustos Petrol Analizi
Fed'in tahvil alımlarına devam etmesi ve Çin'de imalat sanayi yükselirken, Libya protestolar ile birçok petrol terminalini kapattı. Vadeli kontratlar, dün son üç haftanın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından yüzde 2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Fed dün yaptığı açıklamada düşük enflasyonun ekonomik genişleme açısından engel teşkil edebileceğini söyleyerek 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarına devam edileceğini belirtti.

Çin'de resmi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayında, 50.3'e yükseldi.
Libya'nın ihracat kapasitesi, Petrol Bakanı Abdulbari Al-Arusi'nin yaptığı açıklamalara göre yüzde 80'e yakın oranda düşecek.


Batı Teksas petrolü (WTI) 
Perşembe günü yoğun bir ekonomik veri ile yükselişe devam eden petrolde alımların gelmeye devam edeceğini sizlerle dün paylaşmış idim.Perşembe gününe 105.3dan başlayan petrol en düşük gün içi 105.15i test ederek belirtiğim şekilde yükselişe devam ederek günü 107.8den kapatmış idi.Haftanın son işlem gününe girer iken yoğun geçecek bir ekonomik veri takvimi ile geniş alanda bir fiyatlanma görebiliriz.Bu nedenle yatırımcılar kısa vade pozisyon yerine uzun vadeli işlem politikası ile kaldıraç oranlarını makul tutarak düzenli kar elde edebilirler.

Analiz anında 107.8den fiyatlanan petrolde geçmiş analizlerde belirtiğim gibi halen yükseliş potansiyeli korunmaktadır.Hafta içinde 102.7e kadar gerileyen petrol şu ana kadar 5$ yükselmiş oldu.Alıcılar yoruldu biraz kar alabilir düşüncesi ile satış yapma düşüncesi olan yatırımcılar olabilir.Fakat hem siyasi ortam hemde ekonomik görünüm halen petrolun ucuz olduğunu bizlere gösteriyor.

Yatırımlarımda orta ve uzun vade işlem strateji ile günlük pozisyonda alabilirken ben cuma günü satış pozisyonu düşünmüyorum.109 seviyesine kadar yükselişin devam etmesini beklediğim petrolde geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.Ben 111leri halen bekliyorum.Ekim-kasim ve aralik vadelilerde bulunduğu seviyeden 4$ hedefli alım yapılabilir.

wti

 

Brent petrol  

Perşeme günü içinde bir ara 108.4a gerileyen brent kısa sürede toparlanarak 109.6a yükseldi.Şu anda 109.6dan işlem gören brentte geçmiş analizlerimde belirtiğim gibi hedefime ulaşmış oldum.Hafta içi 106.3 altı bir fiyatlanma kalıcı olmaz diyerek 109 seviyesini göreceğimizi paylaşmış idim.109 seviyesine dünde belirtiğim gibi seri alımlarla geçti.Şu anda 109.6dan işlem gören brentte 108 destek olurken alımlar devam ederek 110.3u görebilir.Brentte hacim düşük tutarak 108 destek seviyesi göz önünde bulundurularak 110.3 hedefli bir alım stratejisi geliştirilebilir.

 

brent

Daha fazla bilgi ve görüşüm için [email protected] mail gönderebilirsiniz.


   
2013-08-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları