Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Ağustos 2014
Cem Ali YAMAN
Cem Ali YAMAN kimdir?
@cemaliyaman42
  YAZARIN SAYFASI
Gençlik!
Kısa ömrün en uzun baharını kapsar bu gençlik evresi. Her oluşumun kaçınılmaz bir parçasıdır. Dinamik vücut içinde hız enerji güç denklemi maksimum düzeyde olduğu bir dönemdir.
Kimilerine göre 15-21 yaş arası kimilerine göre 18-24 yaş arası bir evredir.
Önemi var mı? Yetmiş yaşında benim ruhum genç diyen hacı dede ve hacı teyzeye sorduğumuz vakit önemsiz olduğunu duyabilmemiz mümkündür.
Lakin benim gençlik evresi olarak ele alacağım durum fizyolojik olarak genç olan ve her türlü ihmal ve istismara açık bir kitle.
Evet, benliğine sığmayan bir enerji, duygular, orantısız güç, düşünme ve de ahlaktan yoksun bir şekilde ortaya çıktığı vakit nelere muktedir oluyor yakın zamanda hepimiz şahitlik ettik.
Ne demek istediğimi leb demeden leblebi olarak algılayan pek muhterem okurlarım.
Artık bu gezi zekâsı muhabbetinin kabak tadı verdiğinin farkındayım.
Fakat hazır dalga duruldu, pislik karaya vurdu hesabı pisliği çok eşelemeden olayın benim açımdan hassas toplumumuz açısından ehemmiyet arz eden bir yanını ‘gençliği' ele alacağım.
Malum sosyologlarımız, aydınlarımız, yazar, çizerlerimiz gençliğimizle ilgili tumturaklı  engin yorumlarını oturdukları yerden! Bizlerle paylaşsalar da bir genç olarak hissettiklerimi, gördüklerimi, bildiklerimi, kadrajın arka yüzünü paylaşmakta zeval görmüyorum.

Siyasi arenalarda gözlerimiz gençliğimizi aradığı vakit gençliği, zihinleri gibi cm2 lere hapseden siyasi partinin pek muhterem temsilcileri, ne hikmetse bir an başka platformda gençliğimin potansiyelini, ahlak edep kural tanımaksızın sömürme gayreti içinde olduklarını gördüm.
Hepiniz gördünüz biliyorum. 25 tl karşılığında Yalova meydanlarında sloganı kâğıttan okuyacak kadar durumdan bir haber gençlerin psiko-sosyo-ekonomik analizi yapıldığı vakit gençliğin durum ortaya çıkacaktır.
Parçalanmış aile ya da aile içi şiddet ve istismar mağduru genç, alkol ve de madde girdabında sıkışmış kalmış genç, anne baba sevgisinden ilgisinden mahrum genç, ekonomik yoksun (çoğu part time çalışan) emekçi aileden gelen genç. Komünizmle anarşizmle tövbe bismillah ile tanışan, güzel kız - yakışıklı paralı, arabalı, erkek vaadiyle kandırılan genç, sosyalleşme adı altında ahlaklarını içki masalarında yitirmekte mahsur görmeyen genç.
Alt kültürün bir parçası olan Apaçi Gençliğin farklı bir tezahürü genç.
Çalışma hayatına on yaşında başlayan hippe çocuklara bakıp iç geçiren nıke ayakkabının yokluğunu nıxe ayakkabılarla doldurulan genç.
Sözde sosyalist ama alayı kapitalist Mehmet Ali Aloboralar, Tuncel Kurtizlerin gazında şişmiş şiştikçe ezilmişliğin içinde patlamış genç. Dinin özünden mahrum kalmış, özgürlük adı altında her türlü vaatle kandırılmış genç ve bilumum genç profili ile karşılaşacaksınız.
İşte tüm bu gençliğin, gezi zekâlarına mukabil oluşturdukları pornografik esprilerine aynı zeka orantısıyla çanak tutan ağzı salyalı medyayı, gençliğin duygularını ve benliğini hiçe sayarak bak sana lolipop alacam vadi kadar basit vaatler ile kandıranları ve duygularının esiri olmuş gençlik güruhunu gördükçe içimi bir kasvet sarıyor.
Ve şöyle ufka bakıp 140 karakterlik beyinlere ithafen ellerimi semaya kaldırıyorum ve haykırıyorum: Bilmiyorlar Allah'ım bilseler hiç yaparlar mıydı?

   
2013-08-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları