Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 07 Ekim 2013
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
5 Ağustos Petrol Analizi
-Bloomberg'de yer alan bilgilere göre Avustralya MB faizlerde indirime gitmeyecektir. Ekonomik görünümü gittikçe zayıflayan ve politika faizini rekor düşük seviyeye çeken Avustralya 7 Eylül'de seçime gitmeye hazırlanıyor.
Elli beş yaşındaki Avustralya Başbakanı seçimlere zayıflayan bir ekonomik görünüm ve rekor düşük seviyede politika faiz oranıyla gidiyor. Avustralya'daki siyasi ve ekonomik görünüm Çin'i etkileyeceği için petrol üzerinde yeni bir güçlü dinamik oluşturacaktır.

Bu analizi yazdığım sırada Şangay Yerel saatine göre (08),Delhi (05.3) Türkiye saatine göre (03)dür.Avustalya Doları/Amerikan Doları karşısında (AUD/USD) 0.89 seviyesinden fiyatlanırken Amerikan Doları Yuan(USD/CNH) karşısında 6.125 ,Amerikan Doları/Singapur Doları(USD/SGD) 1.2707,Amerikan Doları /Hindistan Rupi'si (USD/INR) 60.95 işlem görmektedir.

Avustralya imalat PMI rakamları 39.4 olarak açıklanması piyasada Asya'da kriz çanları çalmaya başladı şeklinde yorumlanıyor.

Çin'de hizmet sektörü PMI endeksi Mart ayından bu yana ilk kez büyüme göstererek ekonominin istikrara kavuşabileceği sinyalini verdi.

İmalat dışı satın alım yöneticileri endeksi (PMI) Haziran'da 53.9 iken Temmuz ayında 54.1'e tırmandı. İmalata yönelik 1 Ağustos'ta açıklanan veriler ise beklenmedik bir genişlemenin olduğunu göstermişti.

PMI önemli bir veri ve o yüzden bir istikrara ulaşma sinyali olarak değerlendiriliyor.Aynı zamanda ekonominin de daha hızlı bir oranda yavaşlamadığı da gösterir.Çin PMI artış gösterirken Avustralya PMI rakamlarının gerilemesi piyasalarda büyük etki edecektir.

Bu PMI rakamlarından en büyük etkilecek petrol ve altın olacaktır.Altın/ons (xau/usd) 1312den fiyatlanıyor.

Batı Teksas petrolü (WTI) Petrol fiyatları, tarım dışı istihdam verisinin beklenti altında gelmesi sonrasında  satışlar ile karşılaşmış idi.Eylül vadeli Batı Teksas petrolü WTI 106.8,Eylül vadeli Brent petrol 108.6dan haftayı kapatmış idi.

Batı Teksas petrolü WTI (Crude Oil ) 106.2den işlem görüyor.Geçen haftaki son analizimde satış pozisyonu düşünmediğimi gerilemesi durumunda alım yapacağımı paylaşmış idi.Cuma günü wti 108.6 seviyesinden 106.8e kadar gerilemiş idi.Geçen haftaki analizlerimi tekrar okuyabilirsiniz.

106.2den işlem gören wti 105.7 desteğine kadar gerilemesi şu anda güçlü görünmektedir.Bu nedenle 105.7e kadar bir alım pozisyonu almamalıdır.105.2 diğer destek noktamızdır.105.2 seviyesinden alım yapmaya başlanılabilir.İşlem vadesini uzun tutmak isteyen yatırımcılar ekim-kasım-aralık vadelilerde pozisyon alabilirler.104.5nin altında bir fiyatlanma şu an beklemiyorum.Günlük işlem yapan yatırımcılar 104.5 seviyesini baz alabilirler.

c1

 

Brent petrol Brent geçtiğimiz hafta 105.8e kadar gerilemiş idi.Geçmiş analizlerimde 106.3 seviyesinin altı kalıcı olmayacağını belirtmiş idim.Cuma günü paylaşmış olduğum analizde 110.3 hedefli yükseliş bekliyordum.Cuma günü brent 110.1dan geri döndü.Cuma günüde 108 destek seviyesine göre pozisyon alınmasınıda önermiş idim.Şu anda 108.5den işlem gören brentte 107.9 destek seviyemdir.107.3 diğer destek noktamdır.107.3 seviyesinden alım yapmak üzere bir işlem stratejisi geliştirilebilir.Hem WTI hemde Brent'te halen yönümüz yukarıdır.Bu nedenle gerilemeler bir alım fırsatıdır.

b1

 

 

   
2013-08-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları