Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Yıldıray BARAK
Yıldıray BARAK kimdir?
ANADOLU BASIN-YAYIN BİRLİĞİ İstanbul Şube Başkanı -Önce VATAN Gazetesi Köşe Yazar ve Yayın Koordinatörü Sivas'ta doğdu Sivas Hakikat gazetesinde başladığı gazetecilik hayatını Sivas Anadolu gazetesi, Sivas'ın Sesi, Sivas Olay, Cımhuriyet (Ege), Son Havadis, Ege Güneş, Ege'nin Sesi Tan gazetesinde sürdürdü. 1994 yılında başladığı İnternet yazılarını, 1995 yılından itibaren ulusalhaber12.com, hurses.net, 10numarahaber.com ve gazetesonhavadis.com da düzenli olarak yazmaya başlayarak, İnternet'in Türkiye'de geniş halk kesimleri tarafından tanınmasına katkıda bulundu. 1995 yılından beri Köşe Yazarı ve İnternet Gazeteleri sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir. Son Havadis, Hürses Gazetesi ve 10numarahaber.com, ulusalhaber12.com internet haber siteleri sahibi, genel yayın yönetmeni ve yazarıdır. Önemli köşe yazıları ; Aleviler ve Kürtler Hıristiyanlaştırılıyormu? , Emperyalizm Kapımızdan neden gitmiyor, Gladyo, Demirel'in ölüm listeleri, Andıç-mandıç, Türkiye
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Muhalefet yapmak yasak mı?
AKP iktidarı Gezi Direnişi'ni ve yaklaşık bir ay süren büyük halk protestosunu 'darbe girişimi' diye yorumlama saçmalığında ısrar ediyor. Hükümet şimdi defutbol mevsiminin başlamasına beş kala tribünlere takmış durumda. İnsanların toplu olarak bulunduğu her yerden korkuyorlar. Tam bir diktatörlük psikozu.

Tek başına tribünlerden duyulan bu korku bile bir diktatörlük rejiminde yaşadığımızın en açık kanıtıdır. Yakında 10 kişinin sokakta bir arada bulunmasını yasaklamaya kalkışırlarsa şaşırmayın.

Öyle anlaşılıyor ki, AKP, ılımlı İslam rejimini kurmak için eline geçirdiğini düşündüğü tarihsel fırsatı yitireceğinden fena halde korkuyor. Artık AKP politikalarını korku belirliyor. Bu nedenle kendi yaptığı yasaları bile çiğniyor, yeni tertipler kuruyor.

Dahası AKP Hükümeti siyaseti yasaklamaya kalkışıyor. Çünkü, 'Hükümet İstifa' veya 'Tayyip İstifa' sloganlarını, 'TC Hükümeti'ni devirmeye kalkışma' suçu, yani 'darbe çağrısı' olarak yorumluyor.

Böyle bir şey görülmüş değil. Demokrasilerde muhalif her parti, her baskı grubu, her sendika, her dernek ya da yurttaş inisiyatifi hükümeti, belediye başkanını ya da valiyi istifaya çağırır. Kendi talepleri ve çıkarları doğrultusunda onları zorlar, değiştirmek ister vb. Bunun için de çeşitli etkinlikler ve eylemler yapar. Bu denklem, siyasetin ve demokrasinin en basit tanımıdır.

Çünkü 'istifa' istemek, demokrasilerde seçimleri beklemeden bir 'geri çağırma hakkı' olarak görülür. Bunun için bir siyasal parti olmak da gerekmez.

Hükümet gerçekte muhalefeti yasaklamak istiyor.

YURT UN SESİ

   
2013-08-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları