Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Ağustos 2013
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
13 Ağustos Petrol Analizi
ABD hükümeti, Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bir  önceki ayda bütçe açığının ekonomist tahminlerinden daha fazla olmasına  rağmen, Temmuz ayı itibariyla bir yıl öncesine göre yüzde 38 daha düşük  bütçe açığı gerçekleştirdi. Giderler geçtiğimiz ayda gelirlerden  97.6 milyar dolar fazla olurken, bu rakam Temmuz 2012'de 69.6 milyar  dolar olarak görülmüştü. Rakamlar Temmuz 2012 ve Temmuz 2013 arasındaki  ödeme zamanı farklılığını yansıtıyor. Japonya ekonomisi yılın ikinci üç aylık döneminde, işletmelerin   yatırımlarını azaltmasının, deflasyon baskılarını azaltan tüketici ve   kamu harcamalarındaki artışların etkisini azaltması sonucu, tahmin  edilenden daha fazla yavaşladı.

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin ekonomisine yönelik güvenin  artmasıyla iki haftanın zirvesine yükseldi. Petroleo Brasileiro SA  enerji üreticilerindeki yükselişe öncülük ederken, Güney Afrika gösterge  endeksi zirve rekorunu kırdı. 

Bugün açıklanacak olan ve üst üste dördüncü ayda da artış göstererek  Fed'in teşvikleri kısacağı söylentilerine destek olması beklenen ABD  perakende satış verilerinin öncesinde dolar, diğer 16 büyük para  biriminin büyük çoğunluğu karşısında değer kazandı.

ICE işlem gören Dolar Index Vadeli 80.85den 81.4a yükseldi.Dolar Index ağırlık Euro'dur.Diğer para birimleri Kanada Doları,İngiliz Sterlini-Isviçre frangı,japon yeni,isveç kronu'dur.

 

Batı Teksas petrolü (WTI)  

Yeni haftaya 105.9dan başlayan wti ,haftanın ilk işlem gününde 105.1 seviyesine kadar gerileyek NY seansında gelen alımlar ile 106.1dan kapatmış idi.Dünkü analizimde 105.3 destek seviyesi olarak belirlemiş idim.Bu seviyenin altına inmesi kalıcıda olmadı.Hızlı bir şekilde toplanan wti 106.4a kadar yükseldi.

Bugün Amerika'dan gelecek perakende satışlar verisi petrol üzerinde etkisi olacaktır. Bugün belirlemiş olduğum destek noktalarım 105.4 ve 104.95dir.Geçtiğimiz hafta 104.3 ve 104.75den yapmış olduğum alımları korumaya ve eğer fırsatım olur ise ek alımlar yapmaya devam edeceğim. Direnç noktalarım 106.55-107.2 ve 108dir.Direnç seviyeler hedeflenerek makul hacimde ek alımlar yapmaya devam edeceğim.105.4ın altında kalıcı bir fiyatlanma beklemiyorum.Stop noktamı 105.4ın altında oluşacak saatlik ortalama göreye belirleyeceğim.twitter.com/alperfrx paylaşabilirim.

wti2

 

Brent petrol Haftanın ilk işlem gününde 107.4a kadar inen brent kalıcı düşük fiyatlanmaya yakalanmadı.Geçtiğimiz hafta bayram öncesi paylaşmış olduğum analizimde 106.3a inerse alım için büyük fırsat olduğunu paylaşmış idim.109 seviyesinden yeni güne başlayan brentte dünki analizimde gün içi 108.6ı göreceğimizi belirtmiş idim.Bu nedenle brentte kısa vadede 2.3$ kar elde etmiş olduk.

Oluşan ekonomik görünüm ile halen 108.3 ve 106.3 seviyeleri büyük önem arz etmektedir.Ekonomik görünüm ve beklentilerim değişmediği sürece bu seviyelerde çok fazla değişlik yapmayacağım.

Orta ve uzun vade yükseliş dinamiğini koruyan brentte günlük işlemlerde direnç 109.9dır.110.45 ise ikinci direnç noktamdır.108 ve 107.6 destek noktamdır.Orta ve uzun vade yatırımlarda gerilemeler halen alım fırsatıdır.Destek seviyelerden almak üzere strateji geliştirilebilir.

https://twitter.com/alperfrx

[email protected]

b2

 

 

 


   
2013-08-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- 16 Ağustos Crude Oil (wti) ve Brent Petrol..

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin