Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2013
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
14 Ağustos Petrol Analizi
Libya'nın en büyük petrol ihracat istasyonunu kısa bir süre açılmasına rağmen dün tekrar kapandı. Stuttgart'ta bulunan Landesbank Baden-Wuerttemberg analistlerinden Frank Klumpp, "Farklı politik etkenler ile fiyatlar yukarıda tutunuyor. Yaşanan son artış sezonluk talep nedeniyle oldu, fakat bu geçecek ve yıl sonuna kadar asıl ağırlık verilmesi gereken temel faktörler" yorumunu yaptı. ABD ham petrol stoklarının, yeni petrol boru hattı kapasitesi ile ABD'nin en büyük petrol tesisi Cushing'teki arz fazlalığına çözüm olmasıyla gerilemesi bekleniyor. Bloomberg HT yer alan habere göre Meksika  yabanci enerji şirketlerinin ülkeye girmesini onaylacakmış. Meksika'da petrol üretimi devlet kontrolü ile yapılıyor. Pazara gitmek isteyecek şirketler Exxon Mobile, Chevron, BP  olacaktır. Meksika yeni petrol devleri ortaya çıkarabilir. Eskiden 7 kız kardeş olarak bilinen enerji devleri , Meksika pazarına girerek daha da büyük karlar elde edebilir.

2001 yılında Brezilya'ya buyuk yatirimlar yapan G.Soros, Meksika için bakalım enerji yatırımı için ilerleyen günlerde neler söyleyecek ? Buffet ise elektrik dağıtım şirketlerine ortak olmaya devam ediyor. Buffet, IBM ortaklığından çekilerek Meksika enerji politikası değiştirilirse girmek isteyecek mi? Bunları ilerleyen sürece Meksika ne kadar güvenli görümüş olacağız. Eğer Meksika'da enerji açılımı onaylanır ise pazara girmek isteyen enerji şirketlerinin rekabeti ve kaya gazı çalışmaları petrol ve enerji şirketleri için yeni bir döngünün başlayacağını gösterir. Bu durum ABD  petrol stoklarının rakamını değiştirebilir.

 Batı Teksas petrolü (WTI)  

Dün WTI 107.2 direnç seviyesine yakın 107.15den geri dönerek gün içi 105.5e kadar inmiş idi.Dünki analizimde 105.4 destek 106.55 ve 107.2 direnç seviyem idi.Yeni güne 106.6dan başlayan wti'da 105.8 ve 105.3 destek noktalarımdır.106.1 önemsiz gördüğüm destek noktadır.Direnç noktalarım ise  107.2 ve 108dir.105.3 büyük destek seviyesi korunmaya çalışıyor.

105.8den 105.3un altında seanslık ortalama yapar ise stoplamak üzere 107.2 ve 108 hedefli günlük işlemlerde alım yapmak üzere analiz ve işlem planı yapılabilir.

Haftalık işlemlerde ise 109.3 hedefli 105.3dan alım yapmak üzere işlem stratejisi geliştirilebilir.

 

oil

 

 

 

Brent petrol  

Dün brent 10.05i test etmiş idi.Dünki analizimde direnç noktam 109.9 idi.110.45 diğer direnç noktam idi.Dün en düşük 109 seviyesini gören brent günü 109.4dan kapatmış idi.Yeni güne 109.4 seviyesinden başlayan brentte vade(kontrat ) değişimi  göz önünde bulundurunuz.Analizlerimde en yakın vadeye göre fiyat lanma paylaşıyorum.En yakın vadeye görede analizlerimi paylaşacağım.Kontrat kapanadığında yeni kontrata göre analize devam edeceğim.Paylaşmış olduğum analizlerden farklı vadede işlem yapan yatırımcılar ise fiyatlanmaları işlem yaptıkları kontrat vadesine göre fiyatlarak işlem yapabilirler.Çünkü kontrat farklı olsa bile gün içi değişimler her işlem vadesinde aynıdır.

Brent gün içi satış ağırlıklı bir gün geçirebilir.108.6 ilk destek noktamdır.Eylül vadeli şu anda 108.04 ağustos vadeli 109.4dır.Yani eylül vadeli gün içi 107.2 destek demektir.106.85 eylül vadeli için diğer destek noktadır.

Eylül vadeli brent için 106.85den alım yapmak üzere işlem stratejisi geliştirilebilir.

 

brent

 

https://twitter.com/alperfrx

[email protected]

 


   
2013-08-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin