Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2016
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Petrol savaşları...
27 Ağustos Petrol Analizi

Dün Londra tatil idi. Haftanın ilk günü Suriye konusunda Amerika ve Rusya karşı karşıya gelmeye hazırlanıyor. Rusya biliyor ki Azerbaycan, Irak-İran -Suriye konusunda kendi gücünü kaybeder ise petrol ve doğalgaz piyasasında güç kaybedecek. S.Arabistan'in Vehhabi inancında olmasında Amerika ve İngiltere'nin gücüne yarıyor.

Irak işgalinin başlıca nedeni ingiltere ve Amerika'nın ırak petrolunden fayda sağlamıyor olması idi. Irak işgalinden sonra Irak petrolunu Amerika veya Amerika'ya yakın şirketler kontrol etmeye başladı. Irak petrolu pastasından Fransa, Almanya ve Çin'li şirketler yararlanmayınca İran, Suriye konusunda ülkeler farklı görüşe kapıldılar.
Üstüne üstün birde Orta Doğuaki karışıklıkta saflar net olarak belli olmaya başladı.
Eskiden Ruslar Türkmenleri öldürür idi. Bugün Türkmenleri kullanarak Amerika'ya karşın savaştırıyor. Çin bu işin neresinde diyebiliriz.
Nasıl petrol için kaya gazı alternartifi düşünülüyor ise Amerika'nın liderliği kaybetmesi durumunda Çin konuşulması böyledir.Çinliler hiç bir zaman lider olamamıştır. Dünya siyasetini dengeleyecek adım atamazlar. Ama Ruslar her zaman bir şekilde denge gütmüşlerdir. Hal böyle olunca Çin'İn ekonomik büyümesi demek Rusya demek olacaktır. aponya ise dengeleri sarsacak ekonomik güce sahip olduğunda Amerika'ya karşı liderlik savaşı verince enflasyon ile mücadele etmeye başlamış idi. Japon Yeni 400lerden 100 seviyesine geriledi. Bu Japon ekonomisinin büyüme hızını 30 yıl durdurmuş idi.Amerika hiç bir zaman kaybetmez. Kaybetmiş gibi görünür. Elbette Amerika'da birgün tarih olacaktır.
Kaya gazının altenatif olması Orta Doğu petrolunu değer kılacaktır. Fakat olumlu bir adım atılmamış olması şimdilik başta Arap Emirliklerini rahat tavır sergiletirken bir taraftanda düşündürmektedir. Ortaya çıkancak petrolun alternatifi elbette tüm petrol üreticilerini etkileyecektir.
 

Batı Teksas (ham )petrolü (WTI)  

Dün Ham Petrol (WTI )107.1dan 105.4a kadar gerilemiş idi. Geçtiğimiz hafta petrolun 106 seviyesini hedeflediğini paylaşmış idim. 106 seviyesini kolay geçen petrolde 106.5 ilk direnç olarak çalıştı.

27-agustos-ham-petrol-analizi

105 destek seviyemdir.106.95 direnç noktamdır. Bugün Londra seansında herhangi bir öneride bulunmuyorum. NY seansı içinde twitter/alperfrx güncelleme yapar isem yazarım. Petrol halen yükseliş dinamiğini koruyor. Gerilemeler bir alım fırsatı olarak görülmelidir. Haftalık işlemlerde 103.7 seviyesi önemli destektir. Ham petrol ilerleyen günlerde 111li seviyeleri test edecektir.

Brent petrol Brent geçtiğimiz hafta http://enerjimadencilik.com/23-agustos-ham-ve-brent-petrol-analizi.html belirtmiş olduğum 111.35 direnç seviyesine takılarak dün yatay bir alanda hareket etmiş idi.111 seviyesinden işlem gören brentte haftalık işlemlerde 109 destek noktasıdır.109dan orta ve uzun vade alım yönünde pozisyon artırmaya devam edilmelidir.Günlük işlemlerde ise 110.5 ve 109.9 destek noktalardır.Direnç halen 111.35dir.

 

27-agustos-brent-petrol-analizi

 


   
2013-08-27
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları