Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2016
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Merkez Bankalarının Mücadeleleri Başarı Getirebilir mi?
Jackson Hole, Kansas Fed tarafından düzenleniyor. Özellikle temel gıda fiyatlarını etkileyen borsanın ve üretminin bu eyalette olması olur olmaz dikkat çekiyor. Kansas bana göre Amerika'nın gerçeklerini yansıtan tek eyalattir. Merkez Bankalarının dalgalı kur politikası gündemde idi. MB nasıl dünya eski dünya değilse FED'de eski FED olmamalıdır denildi. Yani FED artık Amerikan dolarını korumak için diğer ülkelerinin herşeyi dahil hiçbir dengesine göre hareket etmemelidir. Çin, Amerika dolarının yükselmesinden yada dolar faizlerinin düşük olmasından zarar elde ediyormuş. Artık FED buna bakmamalıdır denildi. Fed başkanı 2014 içinde değişecek.Kim gelecekse gelsin yenilik ile geleceği anlaşıldı.Yenilik öncelikle parasal genişlemede değişiklik ile başlayacaktır.
Korkulan hamle ise Amerikalı şirketlerin doların fiyatlanmasından zarar ediyor olmasının artık FED için bir anlam teşkil etmediği yönündeki reformları ile gelecektir.
FED bilindiği gibi dünyanın en büyük özel şirketidir.Ortaklık yapısını inceler iseniz Goldman Sachs ve JP  Morgan'ın ortak olduğunu tespit edersiniz.
Bugün Amerika tatil. Londra seansı içinde çok fazla bir hareketlilik beklemediğim için çok farklı bir konuya değinmek istiyorum.
Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye, banka ya da devlet aracılığı olmadan kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimi.
Enflasyon karşısında Bitcoin'in değerini ayarlayan bir merkez bankası da yok. Bitcoin ağı, sanal para biriminin adedi 21 milyona ulaşıncaya dek para arzını artırmaya göre hazırlanmış. Son beş senedir küresel mali kriz nedeniyle nakit kontrolüyle yükümlü kurumlar ve bankalara olan güven, bir hayli zedelendi. Bu güvensizlik ortamında ortaya çıkan dünyanın ilk elektronik para birimi Bitcoin de hızla ilgi görmeye başladı. 2008 yılında internet üzerinden kullanılan Bitcoin para birimine artan ilgi, bazı kaygıları da beraberinde getiriyor. Gerçi özel bir şifreleme yöntemine dayandığından bu yöntem, bir hayli güvenli kabul ediliyor. Avrupa'da ve Amerika'da bu para birimini kabul eden mağazalar bile ortaya çıktı. Ancak kara para aklamada kullanılabileceği yolunda kaygılar mevcut.

bitcoin grafik,bitcoin nedir,bitcoin ne kadar

Dünya artık Bitcoin'e güveniyor. Yakın bir sürede bitcoin'in borsada işlem görmesi bekleniliyor. 1 Bitcoin'in değeri, Ocak ayında 15 ABD doları civarındayken 10 Nisan'da 260 ABD dolarını görmüştü.Sanal para biriminin değeri değişkenliğini korusa da, halihazırda 90 ABD dolarından işlem görüyor.Diğer para birimleri gibi Bitcoin de mal ve hizmet satın almakta kullanılıyor.Yazılım satan şirketlerden internet ortamında arkadaş bulma sitelerine dek pek çok şirket, Bitcoin'i ödemelerde kabul ediyor.


Bu yazıyı yazdığım sırada 143.5$dan işlem görüyor.Piyasadaki durum 250$ın üzerine doğru dinamiğini olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak Merkez Bankları ilerleyen sürede artık ya sabit kura geçecektir.Yada kurları başı boş bırakacak şekilde reform yapacaktır.
İsviçre Frangı ve Japon Yeni son 5 yılda hem merkez bankalarını hemde piyasayı yendi sayılır. İsviçre frangı ingiliz sterlini  GBP/CHF karşısında 120 yıl içinde 4den 1.3a kadar geriledi.Japon Yeni ise 1950-1971 arasında 360da sabitlenmiş idi.Sonra dalgalı kur ile 1973de  301den fiyatlanmaya başlayarak en yüksek 1976da 303 görmüş idi. Şu anda 100 seviyesine yakın hareket eden USD/JPY japon ekonomisi için halen yetersiz düzeydedir.Japonya MB müdahele etmemiş olsa idi bugün 80 seviyelerinde fiyatlanıyor idi.
Türkiye MB kuru kontrol edemiyeceğini iyi biliyor. Tabi ellerinde birçok gösterge detaylı bir şekilde var.Japonya ve isviçre bile para birimlerine yenilirken Türkiye yenilmez denilemez. USD/TRY ve EUR/TRY deki yükseliş ülke ekonomisine zarar verdiği bir gerçektir.Önce enflasyon sonra işsizlik için alarm verecektir.

Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan, Malezya, Çin ve Güney Afrikanın da dahil olduğu bazı ülkeler ABD dolarına karşı ortak operasyon yapacak; amaç doların belini kırmak...Ülkeler Doların değerini düşürmek için çabalıyorken ,FED 'de boş durmayacaktır.Artık Merkez Bankaları bir savaşın içinde diyebiliriz.İlerleyen sürede EURO gibi ortak para birimide ortaya çıkar mı bilmiyoruz.Fakat birkaç ülkenin ortak para birimi çıkarması çok gerçekçi olmuyor.Büyük sıkıntılar doğurduğu gerçeği karşısında isviçre MB zamanında yaptığı gibi paralarının değerini gümüş oranına göre belirlenmesi ortaya çıkabilir.Para biriminin değeri gümüş veya altın fiyatlarına göre belirlenebilir.Yada bitcoin gibi sanal para birimi ortaya çıkarılabilir.
Dünya şunun farkına vardır.Artık faizin girdiği her alan tahrip oluyor.Faizsiz bir dünya için MB hamleler yapıyor.

USD/SGD ve USD/CAD yara almayan pariteler olmaya devam ediyor.Birçok fon yönetici artık sıranın Singapur ekonomisine geldiğini varsıyor.Yatırımcılar bu ortamda USD/CAD ve USD/SGD makul hacimde alım yönünde pozisyon alabilirler.


   
2013-09-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları