Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2016
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
G-20 Zirvesi Suriye ve Petrol
 3 Eylül Petrol Analizi
Amerika Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye muhtemel bir askeri operasyon için Kongre'den onay istemesiyle ani bir saldırının Ortadoğu petrol sevkiyatını engelleyeceği endişelerinin azalması sonrasında petrol fiyatları haftaya yaklaşık 2$ kayıp ile WTI 105.7 Brent 112$dan başlamış idi. AP'de yer alan habere göre, iki senatör Obama yönetiminin Suriye muhalefetini güçlendirecek ve Beşar Esad'ı devirmeye yardımcı olacak ciddi bir plan oluşturmakta olduğunu  açıkladı. Suriye'ye güçlü müdahale yanlısı Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham  Beyaz Saray'da Başkan Obama ile görüştü. McCain görüşme sonrası Amerika'nın Suriye'ye yönelik askeri müdahalesinin göstermelik değil ciddi olması gerektiğini söyledi. McCain Suriye'deki iç savaşın tüm bölgeyi sarmaya başladığını ve Irak'ı el-Kaide için yeni bir üslenme yeri haline getirdiğini belirtti. Graham ise Esat iktidarda kaldığı sürece Suriye için bir siyasi çözüm olamayacağını söyledi. İki senatör de Obama yönetimini isyancıları silahlandırmada acele etmediği için eleştirdi. Senatörler Suriye ordusunun iki yıldan beri Rusya ve İran'dan silah aldığını bunun isyancılar için savaşı zorlaştırdığını belirtti.  

G20 

Alman bir yetkili, bu hafta Rusya'nın St Petersburg kentinde yapılacak G20 zirvesinde liderlerin gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki volatilite ve döviz kurları hakkındaki endişelerin görüşüleceğini söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeden oluşan G20 grubunun ABD'nin tahvil alımlarını azaltmasının gelişmekte olan ülkelere etkisini değerlendirmek için "uygun bir platform" olduğunu söyledi. Yetkili, "Almanya'nın yaklaşımı zaten biliniyor. Gelişmekte olan ülkeler kendi problemlerini yapısal reformlarla hafifletebilirler ve genişlemeci para politikasının etkilerini, özellikle de Fed'in çıkış stratejisi bağlamında hesaba katmalılar" dedi. (reuters)

Hafta içi ekonomik takvimin yoğun olması ve G20 zirvesi petrol üzerindeki dinamiklerin sayısının artmasına sebep olacaktır. Bu nedenle yatırımcılar ekonomik takvime göz atarak risk planına göre pozisyon almaya çalışmalıdırlar. Haftanın ilk işlem günü ABD tatil idi. Londra seansı içinde petrol fiyatları yükseldi.

Batı Teksas (ham )petrolü (WTI) Analizi Haftaya 105.7den başlayan ham petrol salı gününe 106.7den başladı.Yükseliş dinamiği halen kırılamayan petrolde 107.1  kısa vade direnç noktadır. 106.3 ve 105.75 kısa vade destek iken gün içi yükselişin devam edeceğini tahmin ediyorum.108.3 haftalık işlemlerde direnç olurken petrol direnç seviyeye doğru yükselmek isteyecektir. Bu hafta ekonomik takvim yoğun olduğu ve siyasi sorunlar baş göstermeye başladığı için yatırımcılar tek yöne pozisyon almalıdırlar. Ben gerilemeleri alım fırsatı olarak görüyorum. Fakat işlemlerimde kaldıraç oranımı düşürüyorum. Geçtiğimiz hafta perşeme günü petrol kısa süre içinde 3$lık bir alanda fiyatlanmış idi.

Uzun vade 117$ dinamiği olan petrolde 103.8in altında bir fiyatlanma şu an beklemiyorum.

Brent petrol Haftaya 112den başlayan brentte 114.5e kadar dün Londra seansında yükselmiş idi.114.1dan yeni güne başlayan brentte 112.95 kısa vade destek olurken 114.9 kısa vade direnç noktadır.116.4 seviyesine kadar seri bir yükseliş dinamiği gözlemlediğin brentte orta ve uzun vade gerilemeler alım fırsatı olmaya devam etmektedir.Orta ve uzun vade 119  ve üzeri dinamiği olan brentte 109.5  altında bir fiyatlanma beklemiyorum.

   
2013-09-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları