Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Cem Ali YAMAN
Cem Ali YAMAN kimdir?
Sosyal Hizmet Uzmanı Yalova Bölge Gazetesi,Yalova Atakent Gazetesi, Yalova Çizgi Gazetesi ve de Akkentte köşe yazıları yazdı.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bir Genç Olarak...
ODTÜ'de başörtülü genç kızlara yönelik sözlü ve fiili saldırının ardından toplumun her kesimince (kendini bilmez marjinal gruplar istisna) bir tepki ortaya konulması, duyarlılık göstermemiz ve  haksızlık karşısında net tavır sergilememiz öncelikle vicdanlarımızın hala ürperdiğine, şuurumuzun açık olduğuna, ikinci hususta tüm bu tepkiler değişen Türkiye'nin bir yansıması olduğuna delalettir.

28 Şubat sürecinin gündem olduğu bu günlerde. Yaşanılan bu hadisenin '28 Şubatı' anlama açısından zamanlaması, tevafuk eseri olacak ki mağduriyeti ve de haksızlığı görmemiz açısından örnek teşkil etmiştir. ODTÜ'de yaşananlar 28 Şubat sürecinin yanında deve de kulak kalmış olsa da niyet itibariyle aynıdır ve de aynı zihniyetin ürünüdür.

 Türkiye sınırları içerisinde yer alan, her ferdin en tabii hakkı olan inanç özgürlüğünün seçiminden doğan başörtü, bireyin şahsına ve de seçimine olan saygıyı gerektirir. Fikir inanç ve de düşünce özgürlüğünün yok sayıldığını idea edenler başkalarının  ‘eğitim' hakkının gasp etmesi, bu zihniyetin nasıl bir çelişki içinde olduğunu bizlere göstermektedir.

İsmini zikretmeye tenezzül etmediğim, geçen hafta içerisinde Sayın Başbakanın eşine ve Sayın Cumhurbaşkanın eşine yönelik çirkin, ahlaksızca  kendine yakışır ifadeler sarf etmesi zihniyetin bizatihi ‘ İslam'a olan düşmanlıklarının ve toplumsal barış ve huzura yönelik yaşamış oldukları hazımsızlıkların dışa vurumudur.

Gençlik ve İhtiyarlık, orta yaş ayırt edilmeksizin karşılaştığımız ‘Faşizan' tutumlar inanıyorum ki bu ülke topraklarında artık prim yapmayacaktır. Kutuplaşmadan öte, bütünlük içerisinde inanç ve fikirlerde ki farklılığı, zenginlik görerek kardeşçe yaşamanın gayreti içinde daha güçlü bir Türkiye olmanın gayreti içinde olmalıyız. İslam âlemi zulüm altında iken ve milyonlarca çocuk genç yaşlı ölüyorken, tüm bu yaşananlardan topyekûn ders çıkarmak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız

 ODTÜ'de yaşananların ardından bir genç olarak; gençliğin ihmal ve istismar edilmesini kınıyorum. Ülke toprakları içerisinde değişen siyasi konjektüre binaen  zamanla depolitize edilen bu gençliği, siyasi arenadan öte tıpkı ateş çemberi misali bir örgütlenmenin içine çekmek istemelerini ve bu gençliğin maddi manevi zaaflarını kullanarak, ne anlama dahi geldiğini bilmedikleri ideoloji kalıplarına sokmalarını,onların güç enerji ve de duygusal dürtülerini hiçe sayarak,kutuplaşmaya yol açmalarını esefle,şiddetle, kınıyorum.Vebaldir.

Çoğusu kısıtlı imkanlar ile okumaya gelmiş biçareler...Bir sonraki yazımda ‘Y' kuşağı , pratik zeka ( bana göre pornografik zeka') yüzyılın gençliğini daha doğrusu kadrajın arka yüzünü sosyoekonomik açıdan analiz edeceğim.Olur da azıcık içiniz ürperir ? Belki kaybettiğiniz ‘insanlığınızı' hatırlarsınız..

   
2013-09-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları