Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2016
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Faiz Lobisi ve Maliye Bakanlığı
Dowjones 15320 seviyesine yükseldi. Ham petrol 108$dan işlem görüyor. Altın 1340$ seviyesinden işlem görüyor. USD/TRY 2.026dan fiyatlanıyor. Altının onsu gerileyince gram altında 87.2e düştü. BIST30 endeksi 87900den işlem görüyor. Piyasalarda tedirginlik hakim. Her ABD verisinden sonra FED parasal genişlemede değişiklik yapacak yada yapmayacak yönünde değerlendirmelerde bulunuluyor.

12 Eylül forex analizi
 
FED parasal genişleme ile piyasaya bedava para dağıttı. Parasal genişleme,şirketlerinin aslında işine gelmedi. Kazanan yine FED oldu. Önümüzde sadece FED'in politika değişiklik ihtimali yok ki.. Almanya seçimleri, ABD borç tavanı önemli gelişmeler olacaktır.

Türkiye'de yaşıyoruz.Türkiye'nin sorunları bizide etkiliyor. Artık sınırların ortadan kalkdığı bir dünyada yaşadığımız için, ABD veya Japonya'daki ekonomik gelişmeler bizi etkiliyor.
Hemen sınırımızda Suriye dünya gündemi olurken, Türkiye'de Maliye Bakanlığının yeni düzenlemeleri ticaret yapanları çileden çıkarıyor. 50 tl vergi olan bir kişiye haciz göndereceksin, üstüne üstün bir de kuru 2'nin üzerinde fiyatlacaksın, büyüme rakamı %4.4 diyeceksin. Faizleri düşük tutmaya devam ederek USD/TRY 1.92, Ham petrol 90$ beklentim var diyeceksin sonrada Türkiye'nin 2023 hedefi var diyeceksin... Benim siyasileri eleştirecek bir durumum yok. Devletin resmi kanallarının açıkladığı rapor  ile eleştiri yapıyorum.

Şimdi soralım. Bankalarda konut kredisinde batık olan krediler ne durumda? Kur yükseldi. Dolar ile mal ve hizmet satan yatırımcılar kar elde etmek için enflasyonu yükseltecek hareket etmeyecek mi? Petrol yükseldi. Malların taşıma maliyeti değişmedi mi? Ödeme gücü olmayan bir işletmenin hesaplarını dondurur isen bu kişi maliyeye vergi borcunu nasıl ödeyecek?

Benim devlete bana göre küçük bir rakam borcum var idi. Hesabımdan SGK ödemeleri otomatik olarak tahsil edilirken neden vergi borcumu vergi dairesine giderek ödeyim? Ödeme yapmadım. Ödeme yapılacak miktar 1K olsun. Hesabımda 10K var.Neden bu parayı kullanamıyorum.Hesabım dondurulduğunda ben nerden fon bularak borcumu ödeyim? Üstüne üstün tüm mal varlığıma benim ve devlet için küçük olan 1K için 500K el koymak ne demek? Devlet illegal para için mi beni zorluyor?
Böyle saçmalık olmaz... Saçma sapan yüzlerce vergi adında ticaret yapanlardan tahsil et. Sonra saçma sapan yerlere harcmak için ödenek aç. Sonra ekonomi iyi olacak...

Devlet ticaret yapanları kendine düşman yapmak istiyor herhalde... Sonrada faiz lobisi var diyerek açıklama yap.. Faiz lobisi var. Amerika'da var Türkiye'de var... Devletin kendisi faiz lobisi... 1K vergi borcuna gecelik fahiş faiz uygula...

USD/TRY 2.025de..2.017 direnç 2.029 ve 2.04de...
BIST30 87 700den işlem görüyor. 87400de destek var.85 000e kadar inebilir.. Dowjones yükseliyor ama kalıcı bir yükseliş gibi görünmüyor.
Petrol 107.3 ve 108 arasında yatay hareket ediyor. Haftaya FED toplantısı önceside güç kazancak yada güç kaybedecek bir gelişme görünmüyor. Suriye müdahele olur yada olmaz Petrol'u sadece Suriye'ye bağlamamlıdır.

Altın 1330 seviyesini baz alan bazi fonlar dün 1360dan alım yaptılar. Hacim çok küçük idi.1320 desteğine kadar inecek dinamiği var. 1320den önce hacimli alım önermiyorum. İlerleyen günlerde 1500$ yakın bir altın fiyatlanması bekliyorum.

   
2013-09-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları