Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 21 Haziran 2014
Ali DURSUN
Ali DURSUN kimdir?
Ali Dursun Kimdir? 1960 Görele Derekuşçulu Köyü doğumlu. Sofuoğlu Kemal Dursun ve Gelin Nazmiye Kırkıç Dursun'un 8.çocukları. Evli ve biri kız iki çocuk babası. 12 Eylül askeri darbe sürecinde İstanbul'da tutuklandı,gözleri bağlı ve elleri arkaya kelepçeli şekilde yaklaşık 25 gün işkence gördü.Daha sonra 1 jandarma astsubay ve 2 asker eşliğinde Giresun Keşap cezaevine getirildi,buradan Trabzon Bahçecik 4 nolu askeri tutukevine götürüldü ve yaklaşık 1.5 sene sonra arkadaşlarıyla beraber Erzincan askeri cezaevine nakledildi.Uzun süren tutukluluk ve mahkeme süreci sonrasında 1982 yılında tahliye edildi ancak mahkemesi 1987 yılında beraatle sonuçlandı. Devlete,"Haksız tutuklamaya tazminat" davası açtı ve kazandı. 1990 yılında girdiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,İSU Genel Müdürlüğünden 2010 yılında emekli oldu. Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Yöneticiliği,SHP Gölcük İlçe Başkanlığı yaptı. Greenpeace,TEMA ve birçok çevre platformunda çevre gönüllüsü olarak çalıştı. 1999 Gölcük depremi sonrasında,Gölcük Kaymakamı Kemal Karadağ tarafından,Gölcük Kriz Merkezi Sorumlusu olarak atandı ve depremin yaralarının sarılması sürecinde önemli görevler yaptı. Derelerin Kardeşliği Platformu kurucularından ve Giresun temsilcisi. İnternet ortamında yayın yapan www.gorelesol.com gazetesini kurdu. 2010 Yılı Av.Cihan Eren Çevre ödülüne layık görüldü. 1990 Yılından beri Giresun'da yürütülen HES karşıtı mücadelesine önderlik etti. Giresun'dan Görele'ye getirilmek istenen çöp projesine karşı Görele Çevre Platformunu kurdu ve Görele halkını örgütleyerek bir dizi eylemlere öncülük etti.Bu mücadele sürecinde bir çok dava ile karşı karşıya kaldı.Başbakan R.T.Erdoğan,HES'çi H.İ.Şengün,Görele Hastanesi Başhekimi A.İ.Ulusoy,Görele eski kaymakamının eşi,..başta olmak üzere hakaret davalarına maruz kaldı.Başbakan R.T.Erdoğan tarafından açılan davadan 11 ay 20 gün hapis cezası aldı ve davaya itiraz etti.Çöp mücadelesi nedeniyle Giresun valisi D.Ali Şahin talimatıyla hakkında yürütülen soruşturma devam etmektedir. Görele Kaymakanı Ünal Kılıçarslan'a götürdüğü "Görele Köylerden Çöp Toplama Projesi"ni kaymakamlık nezdinde sürdürmektedir. Çevre aktivisti,gazeteci ve bir Görele aşığı olan Ali Dursun,Görele'nin sorunlarının çözümü noktasında halen mücadele etmektedir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sakın 'şerefsiz' demeyin!
Başım dertten kurtulmuyor... Kıçını kırıp otursan bir sorun yok ancak kral çıplak dediğinizde kral bütün gücüyle üstünüze geliyor.
2010 yılında emekli oldum ve Görele'ye geldim. Giresun, ilçeleri ve Görele sorunlar yumağında cebelleşiyordu. Giresun ve ilçelerinde ortada dolanan gazeteci geçinenler sorunlara değinmeden teğet geçiyorlardı. Başta, Giresun vadilerini yokeden HES projeleri olmak üzere, çöp sorunu, fındığın para etmemesi, kamudaki partizanlık, işsizlik, göçler...
HES'lerin vadilerimize verdiği zararların, sularımızın kullanım hakkının DSİ'den alınarak HES firmalarına verilmesine karşı Giresunlularda duyarlılık oluşturmak üzere bir dizi eylem ve etkinlikler örgütledik. 
Giresun'un çöplerinin Çavuşlu'ya getirilmesine karşı bir dizi eylem ve etkinlikler örgütledik. Görele'nin ve köylerinin sorunları üzerine bir sürü haber yaptık, makale kaleme aldım. Bu faaliyetlerim nedeniyle Görele AKP İlçe Başkanı Av. Tolga Erener tarafından açılan davalarla yargı kıskacına alındım. Kendi atadığı bürokratların yanlışlarını yazdım diye bana savaş ilan etti. Hakkımda açılan davalar nedeniyle mahkeme kapılarında kaldım.

*Başbakan tarafından açılan sözde hakaret davası nedeniyle 11 ay 20 hapis cezasına çarptırıldım ve itiraz ederek Yargıtay'a taşıdım.(7.000 Lira)
*Görele Devlet Hastanesinin mobbingci Başhekimi A.İ.Ulusoy adına, Görele AKP İlçe Başkanı Av.Tolga Erener tarafından açılan sözde tehdit davası nedeniyle 75 gün ceza aldım ve denetimli serbestlik yasasından yararlanarak cezamı imza atarak çektim.(1.500 Lira)
*Eğitimci Y.P. adına Görele AKP İlçe Başkanı Av. Tolga Erener tarafından açılan davada 304 gün hapis cezası aldım ve itiraz ederek Yargıtay'a taşıdım.(6.080 Lira)
*HES'çi Şengün tarafından açılan hakaret davası nedeniyle yargılama sürmektedir.
*Giresun Valisi D.Ali Şahin şikayeti nedeniyle açılan soruşturma sürmektedir.
*Bunlar yetmezmiş gibi birde Adnan Hoca lakabıyla tanınan Adnan Oktar avukatı tarafından açılan hakaret davası tebligatını bugün elime ulaştı.

Bir polis memuru bana bir hikaye anlattı; "Bir vakıa için olay mahalline giden polis memuru, olay konusu anlatılınca şok olmuştu. Yeğenine tacizde bulunan amcaya dönerek, "Bunu nasıl yaptın şerefsiz?" demişti. Bunun üzerine şikayetçi olan zanlı amca polis memurunu mahkemeye verir, davacı olur ve hakim karşısına çıkan polis, olayın gelişmesini anlattığı hakim; "O şahıs şerefsiz olabilir ancak sen ona şerefsiz diyemezsin" demiştir. Şerefsiz olabilir ancak TCK 125.maddesine göre "şerefsiz" diyemezsiniz, Vatan haini olabilir ancak TCK 125.maddesine göre "vatan haini" diyemezsiniz...
Ona göre... Başbakan size; "Müfteri, şerefsiz, alçak, vatan haini, anarşist, çapulcu" diyebilir, ama sakın siz ona uymayın çünkü onun dokunulmazlığı var, ya sizin neyiniz var?   
2013-09-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları