Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2014
Semra ATASOY
Semra ATASOY kimdir?
Arkeolog Yazar, Özlem yayınlarından altı adet çocuk öykü kitabı ve bir adet şiir kitabı, yetişkinlere yönelik siyaset ve kadınlarımızı anlattığı deneme anı kitabı "AŞKIN ADI TURUNCU" ve "GÜNEŞ YENİDEN DOĞAR MI?"adlı romanın yazarıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
3 Değil 5 Çocuk
Başbakanımıza artık hak veriyorum, üç değil beş çocuk yapmalıyız mutlaka, yoksa yavaş yavaş soyumuz tükenecek.

Kadınları yalnızca çocuk doğuran meta gibi gören zihniyete karşıyım. Kadınların çalışma hayatına katılması, iş ve siyaset hayatında kadın erkek eşitliğinin sağlanması gerektiğini düşünenlerdenim.

Ama ilk kez neden üç çocuk istendiğini ve kadınların eve kapatılıp çocuk doğurtulmaya çalışıldığını anladım.

Bir önceki yazımda kaybolan çocukların sayılarını paylaşmıştım. Yılda yalnızca İstanbul'dan dokuz bin çocuk kayboluyor. Tüm Türkiye'de kaybolan çocuk sayısına henüz ulaşamadım. Sanırım durum o kadar korkunç ki insanlar şok olmasın diye bu rakamlar paylaşılmıyor.

Şimdi bebek ölümlerinin rakamlarını paylaşacağım, sonra neden Başbakanımızı desteklediğim açığa çıkacak.

Amerika Washington Üniversitesi tarafından açıklanan bir araştırmaya göre 2008 yılında Türkiye'de beş yaş altı bebek ölümlerinin sayısı 29 bin 698...

Bir yılda otuz bine yakın bebeğimiz, yetersiz beslenme ve diğer birçok nedenlerden dolayı ölüyor.

Yalnızca İstanbul'dan dokuz bin çocuğumuz kayboluyor...

Eee geriye ne kalıyor?

Herkes bir ya da iki çocuk yaparsa, biri kaybolur biri de bebekken ölür ve bir süre sonra elimizde hiç genç kalmaz.

Başbakan bu yüzden üç çocuk istemekte haklı, biri ölür biri kaybolur bari bir çocuk büyür...

İşte bu rakamları okuduktan sonra üç çocuk fikrini dâhiyane buldum, ama yinede aklıma bir şey takılıyor, üç çocuk yapacağımıza doğurduğumuz bir çocuğu sağlıklı beslesek, bebekken ölmesini engellesek, büyürken koruyup kollasak ve kaybolmasını da engellesek sağlıklı eğitimli bir birey olarak aile ve devlet olarak büyütebilsek daha kolay olmaz mı?

Neden kadınlara yalnızca çocuk doğuran obje olarak bakılıyor?

Neden sistemin hatalarını kadınlar daha fazla çocuk doğurarak gidermeye çalışıyor?

Kadın kaç çocuk büyütebileceğine inanıyorsa o kadar doğum yapmalıdır ve doğan bebeğe en iyi hizmeti devlet sağlamalıdır. O çocuğun en iyi şekilde büyümesini de devlet sağlamalıdır.

Yok öyle, kadına 'sen işi gücü bırak da doğurabildiğin kadar çok çocuk doğur, telef olanlar gider, kalan sağlar bizimdir,' demek.

Çünkü kadınlar değil üç çocuk, beş çocukta yapsalar değişen bir şey olmaz.

Bebeklerin sağlıklı büyümeleri için gerekli olan şartlar iyileştirilmediği sürece bebek ölümleri durdurulamayacaktır.

Bebek ölümleri ve kayıp çocukların sayısı her geçen gün artacaktır. Hatta çok çocuk doğurmaktan anne ölümleri de artacaktır.

En kolayı az çocuk, sağlıklı büyüyen ve kaybolmayan çocuk için gerekli ortamı sağlamaktır. Diğer her öneri yalnızca günü kurtarmaktır. Siyasi manevralardır.

Ya sonra...   
2013-09-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
Vatan Samsun
2013-09-18 16:29:20    ip: 149.0.157.???
Çok güzel bir bakış açısı yüreğinize sağlık izninizle eklemek istiyorum.Çocukların sağlıksız beslenmeleri ve kayıp olmaları büyük bir dert olmakla birlikte 3 çocuk sahibi olan ve geçim sıkıntısı ile mücadele eden anne ve babaların pisikolojilerininde değerlendirilmesi taraftarıyım.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları