Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Nisan 2014
Fahri HACICAFEROĞLU
Fahri HACICAFEROĞLU kimdir?
Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğup Of İlçesinde yaşayan ve hayata imtihan için geldiğini bilip bunun gereğini yapmaya gayret gösteren bir insan...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Halka Hizmet Buysa...
Yaşadığımız Of ilçesinde neredeyse her gün yeni bir kazı ile karşı karşıya kalıyoruz. Kazıları gördükçe yeni bir hizmet geliyor diye seviniyorum. Fakat işin derinine inince bu yapılanın hizmetten çok eziyet olduğunu görüyorum.

Bir sokak doğalgaz için kazılıyor ve kazılan yere boru hattı döşendikten sonra birkaç gün içinde toprak veya kumla üzeri kapatılıyor. Buraya kadar güzel bir çalışma olduğu görülüyor. Fakat bu kazılan yerlerin kazılmadan önceki düzeni ile kazılıp kapandıktan sonraki durumu arasında çok fark olduğunu gördüğümde, hizmet mi diye düşünesim geliyor. Eğer hizmet ise doğru dürüst kapatılmayan o kanallardan halk rahatsız olmuyor mu? Elbette oluyor. Her sabah Of'u başı ile sonu arasında dolaşan bir kişi olarak bu sorundan en çok ben rahatsız oluyorum. Benim gibi esnaflar da yağan yağmurdan dolayı doğru dürüst kapatılmayan kanallarda oluşan çamurlar insanların kirlenmesine hatta bu kirler ile işyerlerine girerek işyerlerinin de kirlenmesine sebep oluyorlar. Hadi bu sorun bir hafta sürse tamam diyeceğim ama kanal açılıp yaklaşık bir yıldır kapatılmayan işlek sokakların hesabını kim verecek? Özellikle yağmurlu havalarda açılan kanallarda biriken sular, araçların geçişi sırasında yayalara sıçraması bu hizmetin tatlısı olsa gerek!

Hangi caddeye veya sokağa baksam yollarında bozukluk görüyorum. Tabi ki Barbaros Caddesi ve Kaymakamlık önündeki yeni yapılan caddeye sözüm yok. Fakat yeni yapılan bir başka cadde olan Yalı Caddesi de görkemli yapılan bir cadde idi ama bu uzun sürmedi. Yere döşenen kaldırım taşları yerinden oynadı ve çukurluklar oluştu. Yalı caddesi esnaflarından bir kardeşim Ticaret odası önünde ki kaldırımların yerinden oynaması, o kesimden geçen birçok kişinin ayağı takılarak düşmesine sebep oluyor, dedi. Bende yağmurlu bir havada o kısımdan geçerken biriken suları bizzat gördüm. Dikkatli geçmeyen kişiler o sulara basıp üstlerini kirletebilirler.

Bu yazdıklarım belki birileri için boş şey veya sıradan bir meseledir. Fakat kul hakkının, yere atılan bir sigara izmariti ile de olduğunu düşündüğümüzde bu sorunlar çok büyük kul hakkı olmuş oluyor.

Çevre düzenlemeyle ilgili kafama takılan bir yer de Ali Yeşilyurt Okulunun bahçesi oldu. Bu bahçe 2012-2013 Eğitim-Öğretim döneminde okul ile birlikte yapılıp o şekilde hizmete açılmalıydı. Fakat yetiştirilemedi ve geçen yıl eğitim başladığında öğrencilere bir hafta iin çevrenin düzenleneceği söylenmişti. Hatta bu konuda okul çevre düzenlemesinden dolayı bir hafta tatil oldu diye haber yapmıştık. Bu haberi de okulda okuyan bir öğrenci bizzat Müdür yardımcısından duyduğunu söyleyerek bize bilgi verdi. Fakat aradan bir yıl geçmesine rağmen okulun bahçesi tamamlanmamış vaziyette duruyor. Bu gerçekten de eğitime verilen önemi ortaya koyuyor.

Son olarak okulların en işlek olduğu caddenin okul başlangıcından kazılarak yeninden düzenlenmesi, yapılan planın yanlışlığını mı, yoksa plansızlığın göstergesini mi ortaya koyuyor?

İşin en ilginç yanı ise, bu sıkıntından esnafı, memuru, emeklisi, öğrencisi, velisi, memuru ve diğer bütün insanlar dert yandığı halde sorun neden çözülmüyor? Yoksa bu sadece benim için mi sorun teşkil ediyor?

   
2013-09-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları