Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2016
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Merkel ve Avrupa'da siyasi istikrar
23 Eylül Borsa ve Döviz

Geçtiğimiz hafta FED açıklaması ile dolar faizlerinin gerilemesi ile hisse senetleri ve riskli varlıklar değer kazanmıştı. Fed faiz kararı sonrası dolar faizleri yükselerek hisse senetleri hafif oranda değer kazanmaya devam etti. Hafta sonu Almanya'da Merkel'in yeniden seçilmesi Avrupa için siyasi istikrar sinyali verdi. Bu hafta Avrupa'dan önemli ekonomik veriler açıklanacak. Bu veriler şu anda EURO'ya güç vermiyor. EUR/USD paritesini şu anda 1.351'dan fiyatlanıyor. USD Index 80.4dan işlem görüyor. Yatırımcılar Avrupa MB (ecb)nin politikasını EURO faizlerini yükseltecek cinsten olduğuna inanıyorlar. Gerilemeye devam edecek USD faizleri ve yükselecek EURO faizleri ile EUR/USD paritesi 2014 içinde 1.4lara yükselebilir. Bu durumdan şu sonuç çıkarılmamalıdır. Gerileyen  USD faizleri kalıcı düşüş içinde değildir. USD faizleri piyasaların riskleri ile yükselişe geçecektir. FED geçtiğimiz haftaki toplantıda bana göre piyasadaki 10 ve 30 yıllık faizleri görmek istedi. FED'den Bullerd'in Cuma günkü açıklamaları ile yeniden yükselişe geçen USD faizleri ilerleyen günlerde FED tahvil alımını azalttığında gerileyecek hisse senetlerini ve yükselen USD faizlerini ortaya çıkaracaktır.

Piyasanın işlem hacminin yüksek olması merkez bankalarını bile çaresiz bırakıyor. En büyük örnek İsviçre merkez bankasıdır. EUR/CHF 2010'da 1.5'de sabitlemeyen banka 2012'de pariteyi 1.2'de sabitlemek zorunda kalmış idi.

Düşük faizleri hiçbir yatırımcı olumlu görmüyor. Piyasada yatırım alanlarının azalması ve sektörde kar marjının 2008'e göre çok düşük olması USD faizlerini yükseltecek bir nedendir. Faiz lobisi sadece Türkiye'de yok. Her yerde var. Düşük faizler işletmeler için olumlu görünmüş olsa bile düşük faizlerde hisselerde çok büyük getirisi olmuyor. En güzel örneği Japon Borsasıdır. 30 yıldır güçlü Yen ile mücadele eden Japonya'da hisselerin geçmişini inceler iseniz daha net bir resim yakalamış olursunuz.

Sonuç olarak ilerleyen günlerde dolar faizleri yükselmeye devam edecektir. FED'in bir sonraki toplantısında küçük bir miktar tahvil alımı azaltılmasını bekliyorum. FED rakama oynamak isterse bu yolu seçecektir.Yok eğer rakam önemli değil der ise bu azaltımı yeni FED başkanı belirleyebilir.

Bir başka sorunda ABD bütçe tavanı problemidir. Bunu da yakından izlemek gereklidir.

 BIST30

96000den işlem gören endekste 94000e kadar satışlar devam edebilir. Hafta içi satışlar devam edecektir.

 USD/TRY

Kur 1.99'dan işlem görüyor. 2 direnç seviyemdir.2.025'e kadar yükseliş devam edebilir.

 EUR/TRY 

Kur 2.686dan 2.715 ve 2.73 direnç noktalarımdır. 2.705 ilk direnç noktamdır. Bu direnç noktasını test etmemiz yüksek görünmektedir. 2.705'de tekrar kuru değerlendirmelidir. Gün içi değerlendirmelerimi twitter.com/alperfrx den takip edebilirsiniz.

 

 


   
2013-09-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları