Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2016
Alper KORKMAZ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İtalya'da siyasi kriz ve Euro
 30 Eylül Borsa ve Döviz

ABD Salı günü borç tavanı sorununu konuşacağız. Söylentilere göre borç tavanı yükseltilmez ise FED parasal genişleme politikasında azaltmaya gitme düşüncesi var ise politika değişmeyecek şekilde işleyecek. Hafta içi açıklanacak ADP ve NFP verileri açıklanmayacak.

İtalya'da siyasi kriz ise Euro bölgesini etkiliyor. italya milano borsası analizi yazdığım sırada %2.3 değer kaybı ile 17324den fiyatlanıyor.

Hem ekonomik hemde siyasi sorunlar bir araya gelince USD büyük fiyat aralıkları oluşmaya  başlayacaktır. EURO bölgesinde krizin kısa sürede çözüme kavuşacağına inanıyorum. ABD'de ise sorunlar devam edecektir. Belki geçici çözümler üretilebilir ama sürdürülebilir bir çözüm şu an beklemiyorum.

ABD borç tavanı, FED'in  tahvil alım programı, ABD ekonomik verileri fırsatım olduğunda yorumlamaya çalışırım. Konuyu çok fazla uzatmadan piyasalarda beklediğim fiyat hareketlerini paylaşıyorum.

Yeni haftaya EUR/USD 1.35den başladı. Geçtiğimiz hafta çok dar bir alanda hareketlenen parite bir süre daha bu aralığını korumaya çalışacaktır. 

EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY  işlem önerilerimi www.dovizdergisi.com dan okuyabilirsiniz.

USD/TRY Dolar/Türk Lirası haftaya 2.036dan başlamış idi. Şu anda 2.036dan işlem gören kurda yatırımcılar  Türkiye ekonomisinden çok fazla büyüme beklemedikleri için hisse senetlerini satmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz hafta BIST30 endeksi için yorumlarımda önce 94000 sonra 92500leri beklediğimi paylşaşmış idim. Tekrar okumak için bu linkeri takip ediniz.

http://turkeycfd.com/24-eylul-borsa-ve-doviz.html

http://turkeycfd.com/25-eylul-borsa-ve-doviz.html

Kur hisselerde satış dalgası ile Cuma günü 2.04e kadar yükselmiş idi. Haftanın ilk işlem günü Başbakan'ın açıklamaları ile kur hafif oranda değer kaybetti. Yeni paketin içeriği konusunda piyasa memnun olacak mı şu an kestirmek zor. Fakat ABD ve Avrupa'da devam eden hem siyasi  hem ekonomik sorunlar ile kur yükselişini sürdürür şeklinde yorum yapabiliriz. Bu yükseliş Türkiye ekonomisi çok kötü olacak şeklinden çok dünyanın yeni ekonomik görünümü Türkiye'yi daha fazla etkileyecek şeklinde yorumlanmalıdır.

2.025 ilk destek noktam olurken 2.061a kadar direnç seviyeleri belirledim. Kurda şu anda pozisyon önermiyorum.Gün içi  herhangi bir yöne görüşüm değişir ise twitter.com/alperfrx den paylaşmaya çalışacağım.

EUR/TRY geçtiğimiz hafta beklediğim şekilde yükselmiş idi.Şu anda 2.75den işlem gören kurda ilk olarak 2.80 seviyelerini tekrar bekliyorum.2.737  ilk destek noktamdır.

BIST30 endeksi şu anda 91900den işlem görüyor.89300e kadar satışların devam etmesini bekliyorum.92700 ve 93900 direnç noktalarımdır.

 


   
2013-09-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları