Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Ekim 2013
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Herkesi Kucaklayan Bir Paket
Demokratikleşme Paketi
Günlerdir beklediğimiz, Demokratikleşme Paketi; herkesi kucaklayan, ülkenin önünde engel oluşturan, insanları 'ötekileştiren' 'kamplara' ayıran ters uygulamalara son veriliyor! Açıklanan paketin anahatları;

SEÇİM SİSTEMİ: Üç farklı alternatif üzerinde düşünülüyor; 1.Yüzde 10 barajının devam etmesi. 2. Barajı yüzde 5'e çekip, beşli gruplandırmayla daraltılmış bölge seçim sistemi. 3. Ülke barajını tamamen kaldırarak, dar bölge seçim sistemi.

SİYASİ PARTİLERE DEVLET YARDIMI:

Siyasi haklar konusunda ikinci düzenlemeye siyasi partilere devlet yardımı kapsamı genişliyor. Devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oran, yüzde 3'e çekiliyor. Seçime katılan partilerde yüzde 3 oy alanlara da devlet yardımı yapılacaktır. Bu değişim ile rekabet daha adil hale gelecektir. Siyasi partilerin teşkilatlanmalarına da kolaylık getiriliyor. 20. Madde değiştirilip, ilçede teşkilatlanmak için beldede teşkilat kurma şartı kaldırılıyor.

SİYASİ PARTİLERDE EŞ GENELBAŞKANLIK:

Siyasi partilerde eş genel başkanlığın önü açılıyor. İlgili yasa maddesi değiştirilecektir. Seçim kanunun 15. Maddesine ek yapılıyor, iki kişiden fazla olmamak kaydı ile eş genel başkanlık sistemi geliyor.

SİYASİ PARTİLERE ÜYELİKTE ENGEL KALKIYOR:

Siyasi partilere üyelik engelleri kalkıyor. 11. Maddedeki değişiklikle, üye olmayı daraltan bazı engelleri ortadan kalkacak.

NEFRET SUÇUNA AĞIR CEZA:

Nefret, ayrımcılık, yaşam tarzına müdahale gibi suçlarla daha etkin biçimde mücadele başlıyor. Belirli suçların cezaları daha artıyor. Belirli suçlar, kişinin dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse cezası daha da ağırlaşacak. Kişinin belli haklarını kullanmasını engelleyenler ceza kapsamına girecek. Bu sebeple işlenen suçun cezası bir yıldan üç yıla kadar artırılacak.

AYRIMCILIKLA MÜCADELE VE EŞİTLİK KURULU:

Türkiye'de hiç kimse dilinden, ırkından, milletinden, renginden, inancından, gereğini yerine getirmekten dolayı ayrımcılığa maruz kalmayacak. Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik kurulu kurulacak.

YAŞAM TARZINA SAYGI TCK İLE GÜVENCE ALTINA ALINACAK:

Yaşam tarzına saygı TCK ile güvence altına alınacak. Dini inancının gereğinin yerine getirilmesinin engellenmesi de ceza kapsamına alınıyor. Dini ibadet ve ayinlerin bireysel olarak engellenmesi bu kapsama alınacak. Bir kimsenin inanç düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan tercihlerine müdahale edenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası getirilecek.

 

GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK:

2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda önemli değişiklikler yapılacak. Mülki amir, ilgili STK'ların görüşlerini almak suretiyle nihai kararını verecek. Süreleri de uzatılıyor. Açık yerlerde güneşin batışından bir saat sonraya kadar süren toplantılar, güneş batmadan dağılınacak şekilde, kapalı yerlerde saat 24.00'e kadar yapılacak. Hükümet komiseri uygulamasına son veriliyor. Artık düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek. Kurul, toplantının amacına çıktığını gördüğü durumda dağılma kararı alacak ve durumu kolluk amirine bildirecek, gösteri ve yürüyüş kanuna aykırı hale gelirse, gösterinin sona erdiğini ifade edecek. Düzenleme kurulu bunu yerine getirmezse, o mahallin en büyük mülki amiri kararı verecektir.

ÖZEL OKULLARDA FARKLI DİL VE LEHÇELERDE EĞİTİM HAKKI:

Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önü açılıyor. Yapılacak ek ile farklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumu açılabilecek. Dil ve lehçeler bakanlar kurulunda tespit edilecek. Bu okullarda belli dersler Türkçe okutulacak.

KÖY İSİMLERİNDEKİ YASAL ENGEL KALKIYOR:

Köy isimlerinin değiştirilmesindeki yasal engel kalıyor. Dayatma içeren ifadeleri kaldırılıyor. Köy isimlerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanlığımızca olacak. İl ve ilçe isimlerinin değiştirilmesi için yasal düzenleme gerekiyor, bu tip taleplerde burada değerlendirecektir.

KİŞİLERİN ÖZEL BİLGİLERİNE GÜVENCE:

Kişisel verilerin korunması hakkında Yasal güvence getiriliyor. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak.

YARDIM TOPLAMADAKİ KISITLAMA KALKIYOR:

Yardım toplamadaki kısıtlamalar kalkıyor. Vatandaşımız yardımını istediği yere verebilecek.

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ SERBEST:

Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağı kaldırılıyor. Ayrımcılık içeriyordu. Kadın çalışanların giyimleri üzerindeki ayrımcı ihlaller kaldırılacak. Resmi elbise giymek zorunda olan TSK mensupları, yargıda hakim ve savcıları bunun dışında tutulacak.

İLKOKULLARDAKİ AND KALKIYOR:

İlkokullardaki öğrenci andı uygulaması kaldırılıyor. Geçen yıl ortaokullarda bu uygulama kalkmıştı, şimdi de ilkokullarda kalkıyor.

ROMAN DİL VE KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ KURULUYOR:

Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kuruluyor. Karşılaştıkları sorunlarla araştırmalar yapmak amacıyla bir ilimiz üniversitesi bünyesinde enstitü kurulacak. 2009 yılında Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen roman çalıştayı sonrası çalışmalar hızlandırılıyor. Özellikle barınma noktasında çok önemli bir adım atıldı. TOKİ eliyle Roman konutları yapıldı. Bu inşaatlar devam ediyor. Projeler hazırlanıyor.     
2013-10-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Demokratikleşme Paketi, Anayasa ile..
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- Görünen Köy...
- Dünyaya Kur'anca Bakış
- Edeb ya hu!
- Hükümeti Nasıl Yıpratabiliriz?
- Mevlana'yı Dinliyorum!
- Nedir bu öfke?
- İslamofobi
- İletişimsizliğimiz...
- Hayatı Düzene Sokan İlkeler
- Neden Sevmeyelim?