Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 14 Ekim 2013
Enes Osman ABA
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Soft Geçiş
Başbakan Erdoğan ve ekibinin açıklamış olduğu demokratikleşme paketi, iki stratejik kodlama üzerinden ele alınmışa benziyor. Bir taraftan devletin yerleşik düzenini ıslah ile başlayan süreç, diğer taraftan da Kürt sorununu siyasi mecraya çekecek çatışmasızlık sürecinin devamına yönelik, alınmış adımlamalar.

Başbakan'ın paketin son olmadığı söylemini birkaç defa defaatle vurgulaması, paketin soft ve ilkel bir hazırlığı olduğu gerçeğini algılamamıza neden oldu. Farklı kesimlerin paket ile ilgili yüksek beklenti içine girmesi, Erdoğan'ın neredeyse bir saat süren girizgah cümlelerine neden oldu.

Özellikle Kürtler ve Alevilerin taleplerinin karşılanamadığı gerçekliği canlılığını korurken,Türkiye halklarının da sadece bu iki kesimden oluşmadığı da gün gibi aşikardır.Yani herkesim gözetilerek demokratikleşmenin ,dolayısıyla tepkileri minimal kılacak bir soft geçişin olması herkesin menfaatinedir.

Ayrıca Hükümet kanadından gelen açıklamalar sürecin devam edeceğini ve beklentilerin de karşılanacağı beyanatlarını da olumlu karşılıyoruz.

Bu paketle bilinmesi gereken ve açıklanan paketin ana arteri, Türkiye'nin eski alışkanlıklarını sürdürecek meydanların ‘'HÜKÜMET TARAFINDAN İŞLEVSİZLEŞTİRİLMİŞ ‘'oluşudur.Lakin sistemin biriktirdiği o kadar temizlenecek tortu var ki!
Hükümetin bütün kesimlere uygun bir redaktosyonu uygulama elzemi ortadadır.Şimdi özgürlüğü anarşileştiren kesimler yani fraksiyonlar,yaşayan ve işletilen sessiz devrimi büyük dudaklarını büzüştürerek küçümserlerken,efsane gördükleri az yapmışlara tapmayı ayrıcalık görmeye devam ediyor.

Diğer taraftan hala Mussolini faşizminin gözlüklerini takıp, kımız içmeyi insan olmanın yegâne kriteri olarak görme addeden statik ilkellik söz konusu. Bu kesim içinde çalan her türkü, şarkı, vb kopuz ile değil ise sanatsal hiçbir değer taşımaz.

Kendi enstrümanı dışındaki bütün çalgıları, tam tamda çığlıklar olarak görür.

Hükümet bu paket ile 1921 anayasasının, kurucu halk metaforunu sistem içine sızmaya davet etmiş oldu. Yani artık merkez katmanlı vesayetçi fermanlara ve buyruklara sivilleşerek dur denilmenin miladı başlıyor.

Yıllarca ordu lehine daraltılan temel hak ve hürriyetler, sivil alanlı halksal iradeler ile yeni boyuta geçme hazırlığında. Şimdiye kadar kabul ve istek iradesi olmayan Türkiye halkları ve toplumu tıpkı bir kurucu iktidar gibi halksallaşama sürecini yaşıyor.

Bu ve bunun gibi halk lehine çıkarılacak paketler ile Türkiye siyasal seçkinlerinin yıllarca sürdürdüğü paylaşmama ve kabullenmezci anlayışına dur denmiş oldu. Artık darbeciler ve onların sivil uzantıları darbe restorasyonlu halk ezmelerini yapamayacaktır.

Yapılacak yeni demokratikleşme paketleri ve hamlelerini ağzımız açık heyecanla bekliyoruz.
Bizler halk olarak daha fazla özgürlük ve daha fazla demokratikleşme istiyoruz.

   
2013-10-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- 'Cem'i Bilmeyen Aygün
- Değişmeyen Zalim Gelenek