Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2013
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tüfek masrafı
Ünlü bir işadamının oğlu üniversiteyi bitirmiş Fransa'ya, Paris'e Sorbonne Üniversitesinde Yüksek lisans öğrenimine gidecekmiş. Bütün aile oğlanı Atatürk Hava Alanında uğurlamaya gelmişler.

Annesi, Babası, Kız kardeşleri, Dedesi, Büyükannesi, Teyzesi, amcaları, halası, arkadaşları vs.

Baba oğlunu bir kenara çekmiş;

'Oğlum ben her ay Paris'teki masrafların için sana bir çek yollarım, sen masraflarını bir mesajla bana bildirirsin' demiş.

'Peki baba, sağol, Allah seni benim başımdan eksik etmesin' diye cevap vermiş oğlan. 

Baba devam etmiş;

'Bu arada, biliyorsun Paris aşk şehridir, muhakkak aşk masrafların da olacaktır, genç, yakışıklı adamsın, benim gibi bir babanın oğlusun, mesajında aşk masrafları diye yazma annene kardeşlerine ayıp olur, AV MASRAFLARI diye yaz ben anlar, yollarım çeki sana' demiş. 

Oğlan;

'Peki baba sağol, sen babaların en büyüğüsün'.

Uçak havalanmış, Paris'e yollanmış...

Birinci ay sonunda oğlandan babasına mektup gelmiş, İşte şöyle iyiyim, pansiyona yerleştim, dersler şöyle, rahatım yerinde, falan filan. 

Masraf listesi ekte;

Okul Taksiti 1.500 Euro, Pansiyon 300 Euro, Yemek Masrafı 900 Euro, Kitap masrafı 250 Euro, Giyim 1.000 Euro, Ulaşım Masrafı 350 Euro, AV MASRAFI 5.000 Euro.

Baba hemen çeki yazıp yollamış, İkinci ay sonunda gene oğlandan mektup; İşte babacığım şöyle iyiyim, böyle rahatım yerinde, dersler mükemmel, falan filan, 

Masraf Listesi ekte;

Okul Taksiti 1.500 Euro, Pansiyon 300 Euro, Yemek Masrafı 700 Euro, Kitap masrafı 150 Euro,  Giyim 600 Euro, Ulaşım Masrafı 300 Euro, AV MASRAFI 10.000 Euro.
Baba yine çeki yazıp yollamış, Üçüncü ay sonunda yine mektup; Anneciğim babacığım Hepinizi öpüyorum, çok mutluyum, rahatım yerinde, dersler harika falan filan. 


Masraf Listesi ekte;

Okul Taksiti 1.500 Euro, Pansiyon 300 Euro, Yemek Masrafı 700 Euro, Kitap masrafı 250 Euro, Giyim 725 Euro, Ulaşım Masrafı 400 Euro, AV MASRAFI 15.000 Euro.

Baba çeki yollamış ama ava masraflarının katlayarak yükselmesi üzerine bir not yazmış; Not şöyle:

'Oğlum av masrafların gittikçe yükseliyor, kaliteyi biraz düşür, daha umumi yerlerde avlanmaya yönel (!) Tamam mı yavrum? Anladın onu sen.'

Sonraki ay oğlandan bir mektup, fazla havadis yok, belli ki canı sıkkın: 

Masraf Listesi ekte;

Okul Taksiti 1.500 Euro, Pansiyon 300 Euro, Yemek Masrafı 400 Euro, Kitap masrafı 150 Euro, Giyim 300 EuroUlaşım Masrafı 250 Euro,  AV MASRAFI 150 Euro, TÜFEK TAMİRİ 25.000 Euro. 

***

Hımmm... Demek ki kaliteyi düşürdün mü av masrafı azalıyor ama bu kez de tüfek tamiri diye bir masraf kapısı açılıyor.

 

Şimdi siz biraz düşünün bakalım. Bu kıssadan siyasi bir hisse çıkartabilecek misiniz?

 SUYA DAMLALAR/FEVZİ GÜNENÇ   
2013-10-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Çocuk Kardeşlerime Çağrı
- AKP'nin ağababaları baldır bacak görüyor
- Ne güzel uymuş…
- Ahmet Kaya'yı özlerken...
- 29 Ekim'de Gazeteler
- 'Cumhuriyeti ilan ediyoruz!'
- Ne Vicdansız Kuşlar Var Be Dünyada
- On numara büyük gelir bize bu kitaplıklar
- Seni çok özledik…