Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Songül KİŞİOĞLU
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kadın ve Erkeğin Birlikte Yaşama Sanatı
Fark görünse de aslında bir bütünün ayrılmazıdır kadın ve erkek. Biri ötekinin başucu melodisi gibidir.

Kadın ve erkek birlikte yaşam tuvallerinde renk verirler. Öylesine renkler verirler ki bir sanat ortaya çıkar.

Bu sanatın adı birlikte yaşama sanatıdır. Birlikte yaşama sanatı aslında birbirimizi sevme sanatımıza bağlıdır. Ötekileştirmeden birbirimizi ne kadar çok beklentisiz sevebilirsek  toplumların yaşama sanatı kazanacağı gibi kadın ve erkeğin birlikte yaşama sanatı da kazanacaktır.

Birlikte yaşamanın bir sanat olduğu ise tartışılmasız bir gerçektir. Ancak bu sanatın gerekleri  ve tartışmasız ön koşulları vardır.

Kısaca sıralamak gerekirse;

-saygı,

-karşılıklı hoşgörü,

- karşındaki insanı olduğu gibi kabul etme

-kendisine benzetmeme

-ortak paydalarda birleşme 
gibi...

Hayatı yaşanabilir ve daha anlamlı kılabilmek için öncelikle her iki tarafın uzlaşmak adına atacakları bu adımların devamını getirmeleri oldukça önemlidir.

Hayata dair bir çok ortak paydası bulunan kadın ve erkek bu adımları atarken Devletin bu anlamda üzerine düşen görevi ise hukuki düzenlemelerini bir an önce tamamlamasıdır. Devlet bu düzenlemeyi yaparken kadın hakkı yada erkek hakkı görüşü ile değil, insan olmanın getirdiği hak görüşü ile yola çıktığında çok daha sağlıklı düzenlemeler yapılabilecektir.

İslam Dininin kadın-erkek ilişkilerine bakış açısını ise aşağıdaki kesin hüküm ile görürürüz.

Üstünlük yalnızca bağlandığı inancın buyruklarını yerine getirmekle bağlantılıdır. Allah yanında en üstün olanınız en muttaki olanınızdır" (el-Hucurât, 49/13). İnanan erkekler ve inanan kadınlar birbirlerinin velisidirler" (et-Tevbe, 9/71).

Dostlar bu satırlardan naçizane tavsiyem birbirinize sevgi ile bakabilmeniz. Sevgi ile bakan gözler ancak güzel çocuklar yetiştirebilir.

Sevgi emektir, sevgi sabretmektir ve sevgi yüreğini beklentisizce ortaya koymaktır. Sevgi birlikte yaşama sanatının özüdür, içtiğiniz çorbanın tadı tuzudur.

Ortak paydalarda birleşen, birbirlerinin hayatına mana yükleyen kadın ve erkek  ülkemizi ancak hak ettiği muassır medeniyet seviyesine ulaştırabilir.

Sevgilerimle...


   
2013-10-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
halil ibrahim akgun
2013-10-10 18:49:07    ip: 82.222.131???
merhaba..harka bi yazı ellerinize saglık.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları