Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Cem Ali YAMAN
Cem Ali YAMAN kimdir?
Sosyal Hizmet Uzmanı Yalova Bölge Gazetesi,Yalova Atakent Gazetesi, Yalova Çizgi Gazetesi ve de Akkentte köşe yazıları yazdı.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sıra dışı Meslek Olarak Sosyal Hizmet
Sosyal Hizmet bilim itibariyle birden çok alanı içerisinde barındıran multidisipliner bir yapıdadır.Daha önce ki yazılarımda  da ifade ettiğim üzere psikoloji ve sosyoloji gibi disiplinler ile kesişen fakat kendine özgü bir uygulama alanı oluşturan bir bilimdir.Ülkemizde akademi bazında Sosyal Hizmet 1961lere dayanmaktadır.Bölüm ilk Emre Kongar- Hacettepe Üniversitesi-ile birlikte ülkemizde akademi camiası ile tanışmış olup 2010 yılına kadar da yaklaşık altı sı devlet  üçü özel toplam dokuz üniversite ile öğrenci alan, sıra dışı bölüm olarak ifade edebileceğimiz  bir akademi alanıdır.Şuan ise Atatürk üniversitesi açık öğretim de dahil olmak üzere yaklaşık otuza yakın üniversite Sosyal Hizmet bölümüne öğrenci almaktadır.Sosyal Hizmet Uzmanlarına yönelik  talebin her geçen gün artıyor olması ülkemiz açısından umut vermekte fakat meslek açısından endişe teşkil etmektedir.

Sosyal Hizmet teori, uygulama, mesleki değer itibariyle bir bütündür. Açık öğretim fakültesi bünyesinde yetiştirilen Sosyal Hizmet Uzmanı adayların,gerekli ve yeterli mesleki bilgi ve donanıma sahip olmadıkları aşikardır.Bu sebeple Sosyal Hizmet Uzmanları ihtiyacının Açık öğretim fakültesi bünyesinden karşılanıyor olması hem mesleğe hem de topluma yönelik saygısızlık,düşüncesizliktir.Dezavantajlı bireyler olarak addettiğimiz kesime yönelik hiçbir mesleki müdahale ve profesyonel hizmet ve destek ,uzaktan yapay belki de sırf ticari kaygı ile açılmış bir bölüm ile sağlanamaz,sağlanmamalıdır.Aksi taktirde mesleki anlamda müracaatçıya dönük yapılan eksik veya yanlış müdahale hem vebal hem de suç teşkil etmektedir.Çocuk evlerinde kalan,huzur evlerinde kalan,kadın sığınma evlerinde kalan,denetimli serbestlikten yararlanan,ceza evlerinde kalan vb durumda olan bireylere yönelik psikososyal müdahale ve destek,yalnız ve yazlnızca Sosyal Hizmet bölümü örgün eğitimi veren kurumlardan mezun olmuş Sosyal Hizmet Uzmanı kişilerce sağlanmalıdır.

Evvelki yıllarda olduğu gibi,ziraat mühendisi,işletme,veteriner gibi meslek elemanlarının öğretmen olarak alınmasının faturasını nasıl açıkta kalan öğretmenler ve öğrenciler ödediyse aynı şekilde Sosyal Hizmet alanlarının farklı meslekler ile doldurulmaya çalışılmasını da bedelini meslek elemanları ve de dezavantajlı bireyler ödeyecektir.Yalnızca bunlarla da sınırlı kalmayacak toplumsal sıkıntı ve problemler baş gösterecek, Topluma yönelik psikososyal hizmette kalite düşecek vede verimsiz hizmet ortamı oluşacaktır.

Son olarak nasıl Avukat açıktan veya uzaktan eğitimle hukuk fakültesi diploması alamıyorsa,nasıl psikolog açıktan veya uzaktan diploma alamıyorsa.Topluma yönelik psikososyal hizmette kalitenin korunması ve verimin artması açısından  Sosyal Hizmet Uzmanı da açıktan veya uzaktan eğitimle diploma alamamalıdır.


   
2013-10-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları