Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2014
Semra ATASOY
Semra ATASOY kimdir?
Arkeolog Yazar, Özlem yayınlarından altı adet çocuk öykü kitabı ve bir adet şiir kitabı, yetişkinlere yönelik siyaset ve kadınlarımızı anlattığı deneme anı kitabı "AŞKIN ADI TURUNCU" ve "GÜNEŞ YENİDEN DOĞAR MI?"adlı romanın yazarıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Amanın Okul Açıldı
Okulların açıldığı sabah sürekli bu duyguyla boğuştum. Bir okulun açılması insanı bu kadar mı korkutur?

Türkiye'de yaşıyorsan eğer korkutur...

Sabah panik duygusuyla okula gittiğimizde sevgili müdürümüzün de ne kadar panik içinde olduğunu gördüm de içim rahatladı.

Yalnız değilmişim. Müdürümüzün dudağında uçuk bile çıkmış. Artık ne kadar stres yaşadıysa...

Bir müdür bu kadar telaş yapıyorsa biz veliler ne yapalım.

Tabii insanın aklına hemen takılıverdi, biz velilerin bilmediği bir şey mi var?

Durum bu kadar vahim mi?

Evet vahim, kadavra üzerinde deneme yapar gibi minicik beyinler ve bedenler üzerinde çeşit çeşit eğitim sistemi deneniyor.

Geçen yıl minicik bebeler okula başlayacak dendi, veliler gönülsüzce çocuklarını gönderdi, okulda öğretmenler o kadar ağlayan, acıkan, çişi gelen bebeyle aklını yitirmenin eşiğine geldi.

4+4+4 dendi, işler arap saçına döndü. Devam zorunluluğu kalkınca birçok çocuk okula gönderilmeyip işçi olarak çalıştırılmaya başlandı aileleri tarafından.

Kız çocukları için durum daha vahim boyutlara ulaştı. Zaten okula gitme oranı düşüktü, yeni sistemle sayı iyice düştü.

Bu yıl okul açıldı ama hiç kimse bir şey bilmiyor, öğretmenler dahi bilmiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız yazı göndererek bilgilendirecekmiş.

Eğitim bir yazıyla çözülecek kadar basit bir iş midir?

1 Eylül'de tüm öğretmenlerimiz kurum içi eğitime başlamışlar. Sabah gidip bir imza atmışlar, kantinde bir iki çay içmişler ve eğitimlerini sohbet ederek tamamlayıp evlerine geri dönmüşler.

Bu benim hayal gücüm değil, maalesef gerçek, bunu anlatan bir öğretmen. Aldıkları eğitimi kendisi gülerek anlatıyor.

Eğitim fakültelerinden mezun tüm gençlerin tek hayali bir an önce devlet tarafından bir okula atamasının yapılması.

Neden? Çünkü ekmek devletten su devletten, yazın uzun bir tatil sonrasında okullar açılınca eski bilgilerini yeni gelen sınıfa anlatır, parasını alır ve evine döner.

Her yıl yeni bir nesil karşısına çıkar ama öğretmen aynı öğretmen, bilgi aynı bilgi, üstüne bir şey katmamış, yeni bir şey öğrenmemiş ve yıllar öncesinde öğrendiklerini yeni nesillere tekrar tekrar anlatır.

Milli eğitimimiz kökten değişmeli, öğretmenlerin performansı çok sıkı bir şekilde takip edilmeli, kurum içi eğitimler yalnızca bir imzayla kalmamalı, yeni nesile hitap eden araç gereçler kullanılmalı, sistem sürekli oyun havasına göre kıvırtmamalı....

Vesaire vesair...

Nedense her geçen gün umudumu yitiriyorum, sanırım önümüzdeki eğitim yılında da ben aynı bu satırları tekrarlarım, uykularım kaçar, paniklerim...

Amanın yine okullar açıldı çığlığını her yıl tekrarlarım... 


   
2013-10-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları