Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 11 Ekim 2013
Abdullah KALKAN
Abdullah KALKAN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yetmez! Evet.. Ama Gerisi Şart
Ülke kamuoyunun yanı sıra Kandil'inde büyük bir sabırsızlık ile açılmasını beklemekte olduğu DEMOKRASİ PAKETİ nihayet açılıp dünya âleme duyuruldu. Kimi kesimlerce kısmen olumlu bulunmasına rağmen, paket tümü itibari ile büyük bir hayal kırıklığına vesile oldu.

AKP Hükümeti aylardır her zeminde, parti olarak siyaset uzmanları ile büyük bir çalışma içerisinde olduklarını ve hayallerin ötesinde bir demokrasi paketi üzerinde büyük bir özveri ile çalıştıklarını dile getiriyorlardı. Bu paket konuşmalarının PKK nın geri çekilme sürecinden sonra daha gür bir ses ile gündemde tutulması, yerel seçimlere kısa bir zaman kala açılacak olması ve paketin özellikle başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanacak olması Avrupa Birliği Ülkeleri başta olmak üzere, tüm vatandaşlar ve kandil kanadında beklentileri arttırmıştı.

Avrupa Birliği Ülkeleri Ruhban Okulu başta olmak üzere azınlık statüsünde yaşayan gayri Müslimlere daha fazla özerklik tanınacağı, ileri demokrasi yönünden çok daha fazla haklar sağlanacağı, yıllardan beri çözülemeyen birçok konuda adımlar atılacağı yönünde beklentilere girmiş ve bu beklentilerini her zeminde dile getiriyorlardı.

Kandil Kanadı, özellikle Abdullah ÖCALAN'a siyaset yolunun açılacağını, KCK davasından yargılanmakta olan, ya da hüküm giymiş olan insanların fikir ve eylem özgürlüğü kapsamından değerlendirilerek birçoğunun salıverileceğini hayal edip son ana kadar suskunluğunu korudu.

BDP liler seçimlerde ülke barajının kaldırılacağını, bundan sonra ki ilk seçimlerde BDP adı ile seçimlere gireceğini ve hali hazırda ceza evinde bulunan seçilmiş milletvekillerinin paketin açıklanmasını müteakiben salıverileceğini kurguluyordu.

Velhasıl ülke mozaiklerini oluşturan Aleviler, Süryaniler, Ermeniler, sağcılar, solcular, orta yolcular... her kes pakette kendilerince bir beklenti içerisinde pür dikkat pakete odaklanmışlardı....

NİHAYET PAKET AÇIKLANDI !...

Paketin belli başlı maddeleri nelerdi?

Okullarda Andımız okunmayacak!

Q,X,W harfleri alfabeye dâhil edilecek!

Daha anlaşılamayan seçim barajı maddeleri!

Kısmi başörtüsü serbestliği!

Yerleşim yerlerinin isimlerinin iade edilmesi!

Özel okullarda anadilde eğitim olanağı! Gibi, gibi ...

Ülke mozaiklerini oluşturan tüm unsurlar maalesef paketi duymuş oldular. Garibime giden paket içeriğinin bir minnet olarak sunulmasıdır. Açıklanan ve yapılacağı iddia edilen maddeler bizlere bir lütuf değildir ki. Yapılacak olanlar; yıllardan beri yapılması gerekenler di. Hatta yapılması iddia edilen maddelerin uygulanmıyor olması bütün uygar toplumlarca büyük bir ayıp olarak görülüyordu.

Okullarda Andımızın okunmayacak olması, yurt genelinde kardeşçe yaşamakta olan Kürtler, Araplar, Çerkezler, Lazlar, Rumlar, Süryaniler... Gibi unsurlara duyulmakta olan saygının göstergesinden başka bir şey olamaz. Devlet okullarında okumakta olan ve kökeni Türk olmayan çocuklara her gün yemin içirtmek haksızlıktan başka bir şey değildi. Bu alanda yapılan reform yıllardan beri süregelen bir hatadan dönüştür. Çünkü yıllar önce ant içerek sınıflara girmek zorunda kalan birçok insan bu gün otoritenin karşısına daha fazla asileşerek durmaya başlamışlardı.

Q,X,W harfleri her ne kadar Kürtlere bir minnet olarak alfabeye dâhil edilmiş görünse de, aklı başında olan ve bir şekilde teknolojinin içinde olan her kes zaten bu harflerin günümüz dünyası için kullanılması zorunlu olan harfler olduğunu göreceklerdir. Örneğin okullarımızda zorunlu olan İngilizce dersleri bu harfleri olmadan ne kadar sağlıklı bir şekilde öğretilebilir ki. Windows'a vindovs diyebiliyor muyuz ki bunu bize minnet olarak açıklıyorsunuz.

1921, 1924, 1961, 1982 Anayasalarına göre büyük bir devrim olarak görülmesi gereken paketin geneli ülkede yaşanmakta olan ve yıllar boyu süregelen anlaşmazlıklar üzerine ortaya çıkmış olan zorunluluklar nedeni ile gelişmiş, ortaya çıkmak durumunda kalmıştır.

Bundan önceki Anayasalara göre daha fazla özgürlük olarak görülmesi gerektiğine inanan insanlardan biri olmakla birlikte. Ben de, öğretmenin tam olmamış ödev üzerine öğrencisine git bir daha dene demesi gibi, YETMEZ ! EVET... AMA GERİSİ ŞART diyorum. Çünkü bu güzelim ülkede yaşayan her kes, modern ülkelerde yaşayan insanların yaşamakta olduğu yaşamı hak etmektedir. Naçizane bu değişime şimdilik evet demekle birlikte beklentilerimin çoğunun daha karşılanamadığını da dile getirmek isterim.

            Abdullah KALKAN

             [email protected]


   
2013-10-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları