Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 27 Ekim 2013
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
BİMER Bilmecesi
Başbakanlık iletişim merkezi (BİMER), başbakanlık halkla ilişkiler daire başkanlığı bünyesinde kurulmuş olan, illerde valiye bağlı olarak görev yapan bir kurumdur.

Başbakanlık Halkla İlişkiler daire başkanlığı, hazırlayarak kamunun bilgisine sunduğu broşürlerde, 'Bu Kurumda, Kamu hizmet standartlarına uyulmadığını ve şeffaf olmayan haksız bir uygulama ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız BİMER'e müracaat ediniz' ifadeleri yer almaktadır. Aslında tüm kamu duvarlarını süslemesi gereken bu ilanlar, kamu kuruluşlarının görünür yerlerinde değil de BİMER'in internet sayfasında var sadece.

Dar olan sokağımızda kaderine terk edilmiş bir araba bulunmaktaydı (ki hala duruyor). Tüm komşuların ikazlarına rağmen araba sahibi komşumuz, arabasını daha uygun bir yere almayı kabul etmiyordu. Oysa arabanın 365 gün 7/24 burada durması, birçok yönden de sakıncalar oluşturuyor. Zaten dar olan yol iyice daralıyor, itfaiye gibi araçların geçmesini engellemesi yanında, öğrenci servisleri, ambulanslar vb geniş araçların geçişini de zorlaştırıyor. Terk edilmiş araba, hırsızlar, kediler için de hazır basamak oluşturuyor. Altında ve çevresinde toplanan çör çöp yanında, çocukların ve hayvanların pislemeleri için de uygun bir ortam oluşturuyor. Altı yedi ay kadar önce birileri düşünmüş taşınmış, konuyu Bimer aracılığı ile yetkililere duyurmak istemiş. Bimer de konuyu emniyete bildirmiş. Emniyet, araba sahibine; 'arabanızı bulunduğu yerden çekin, şikâyet var' diye telefonla bildirince, sadece yarım saatliğine araba yerinden çekildi. Böylece araba, 3 yılda bir yarım saatliğine yerinden ayrılmış oldu. Bimer'in, şikâyet edenlere verdiği cevap ise çok ilginç: 'Yaptığımız kontrolde böyle bir araca rastlanılmamıştır'. Bu şekildeki cevapla olay, aynı zamanda bir 'asılsız ihbar' haline getirilerek istatistiklere girmiş oldu. Ama o gün bu gün araç, yerinde hiç kıpırdamadan duruyor. Sonuçta sokak sakinlerinin ortak şikayeti ile ilgilenen duyarlı vatandaş ile, arabasını uygun yere çekmeyen vatandaş arasında bir husumet oluştu. Bimer'e ve istatistik rakamlarına da güven kalmadı.

Bimer ile ilgili olarak, köyündeki okulun aile birliği başkanlığını yürüten bir vatandaş, okul ile ilgili problemi yetkililere iletmiş. Sonuç alamayınca, bir de Bimer aracılığı ile 702031 sayılı form ile şansını denemeye kalkmış. İlgilisine gönderilmesi gereken dilekçe, Bimer tarafından (elektronik ortamda) İl Özel İdaresine gönderilmiş. İl Özel İdaresi de, 'konunun muhatabı biz değiliz, muhatabınız İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür' şeklindeki cevabı doğrudan vatandaşa göndermiş. Oysa vatandaş zaten İl Özel İdaresini muhatap almamıştı ki... İl Özel İdaresinin kendilerini ilgilendirmeyen başvuruyu, tekrar Bimer'e göndermesi gerekmiyor muydu? Bimer'in kendisine tekrar gelen yazıyı ilgilisine tekrar gönderip, aldığı cevabı vatandaşa iletmesi gerekmiyor mu? Herkesin, 'dostlar alışverişte görsün' hesabı mı çalışması gerekiyor? Bimer'in kendisi, kamu hizmet standartlarına uyuyor mu? Bimer'deki haksız uygulamaları hangi mercilere şikâyet etmeliyiz? Çözüme ulaştırması gereken bir kurum, kendisi sorun oluyorsa bunun sonu gelir mi?

Memurlarımızın birçoğu maalesef işleri çözmek yerine, 'bana ne, benden çıksın da nereye giderse gitsin' zihniyetiyle yanlış yönlendirmeler ve yanlış havalelerle işlerin daha da çetrefilleşmesine, iş yükünün daha da çoğalmasına zemin hazırlıyorlar. Devletimizin işleri, dürüst çalışan mevcut memurlarımızın yarısı ile yapılır aslında. Bimer gibi, uyuşmazlıkları çözmek için yeni kurulan, 'arabuluculuk' sistemi de iyi düşünülmüş bir organizasyondur. Ama bu hizmetler için masada oturanların, görev alanların yeterli ve becerikli olmamaları durumunda başarı da sağlanamayacaktır.

Mutlu yarınlar için kalın sağlıkla...


   
2013-10-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Siyaset Arenası
- Eskiden Nelerimiz Vardı?
- Kur'an ve İbadetlerimiz
- Hala Amerikancı mıyız?
- Demokratikleşme Paketi
- Kadim Değerlerimiz (Ahilik)
- Spor, Siyaset ve Centilmenlik
- Türkiye'yi Büyütmek