Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Ekim 2013
Osman TATLI
Osman TATLI kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kurtlar Vadisi ve Propaganda
Televizyondaki program yapımcıların ve sinemacıların görünür amaçları ekonomiktir. Ama asıl amaçları hazırladıkları programlar üzerinden propaganda yapmaktır. Ekonomik amaç, sadece bir nedendir ve asıl amacı, yapımların hedeflerini kamufle etmektir. Televizyon dizilerin konusu üçlü aşk maceraları etrafında dönüyor gibi görünse de, üçlü aşk dizilerinin derdi gençliği manepule etmektir. Gençliğin ilgi algısını aşk, ilişki, cinsellik ve görsellik üzerine çekmektir. Böylece gençlerin tek derdi sevgili edinmek olacağında, dünyadaki ve hayattaki gelişmelerden habersiz hale getirmek ve duyarsızlaştırmaktır. Gençler veya halkların dizilerdeki aşk meşk oyunlarıyla oyalanırken, üzerlerinden dönen dolaplardan böylece habersiz hale geliyorlar. Hala, Brezilya tarzı dizilerle oyalanan halkımızın seviyesini de böylece görebilmekteyiz. Amerika ve Avrupa, üçlü aşk dizilerini geride bırakıp, aksiyon, gizem üzerine dizilerle dünya gündemini belirlerken, halkımız hala üçlü aşk dizileriyle tatmin olmaktadır. Ötesi olan sanatsal gelişmeleri ve bakış açılarını algılamakta zorlanmaktadır.

Aşkla ve cinsellikle kafayı çeken bir halktan: zulme, haksızlığa, adaletsizliğe, işkenceye, insan hakları ihlallerine, özgürlüğün önündeki engellere, düşünmeyi engelleyen materyallere ve kat edilmeye çalışılan manevi değerlere saldıranlara sesini yükseltmesini beklemek hayaldir. Bütün bunlara karşı insanımızı pasifleştiren, tepkisiz yapan ve umursamaz hale getiren televizyon sektörünün piyasaya sürdüğü programlardır.

Peki, başlıkta belirttiğimiz Kurtlar Vadisi Pusu konumuzun neresinde yer almaktadır: Kurtlar Vadisi, artık üçlü aşk dizilerden farkını ortaya koymuş durumdadır. Ve hükümetle yakın ilişkileri de göz önünde tutarak da Türkiye gündemine dair sözü olan bir dizi rolündedir. Dizinin bir sözünün olması da kabul görmüş durumdadır. Bu tartışılıyor olsa da dizinin üzerine düşen tek gölge hükümete yakın olmasıdır. Bu da dizi izleyicisini ikiye bölmektedir. Hükümet yanlıları diziyi beğenirken, hükümeti sevmeyenler diziyi de sevmiyor. Dolaysıyla bir dizi üzerinden bile ötekileştirme yapıldığını görüyoruz. Bu durum ilginçtir. Ve toplumsal yönün araştırılması gerekmektedir. Toplumumuzun gruplaşmaya fazlasıyla meyilli olması ve herkesin kendi tarafını körü körüne savunması bir dizide bile kendini göstermesi insanımızın düşünce biçimini ele vermesi açısından önemlidir.

Dizi yapımcıların da bu durumu inkar ettiği söylenemez. Ortada yatan bir gerçeğin üstünün örtülmesi imkansızdır. Türkiye geçmişini ve bugünün siyasi gelişmelerini iyi takip eden ve analiz eden yapımcıların bunu derleyerek ekrana getirmesi kadar doğal bir durum yoktur. Düşüncesini dile getiremeyen ya da bir şeyler dönüyor ama buna anlam veremeyen kitleler dizi üzerinden kendini ifade eder oldular. Hatta siyasi gelişmeleri dizideki karakter ve repliklerle izah eden, örnek vererek analizlerde bulunan binlerce insan var. Yaşananları abartı diyenlerin yanında dizidekiler gerçektir diyenlerden azdır. Denilebilir ki diziyle siyasi gündemi okuma hastalığı bile gelişti.

Dizinin söylediklerini, insanlarımız biraz eski gazeteleri ve bugünün gazeteleri karıştırsalar ve birazda siyasi hayatımıza dair yazılan kitapları karıştırsalar göreceklerdir ki dizi, Türkiye'de yaşananlar ve yazılanlar üzerinde bir derleme yaptığı görülecektir. Bu derlemenin yanında yapımcıların aksiyon filmlerinden de derlemeler yaparak senaryoya ekledikleri de görülecektir.

Kurtlar Vadisi, büyüyen Türkiye'nin sesi olma yolunda ilerlemektedir. Dizi, kahramanlarına bu paralellikte söylemlerle konuşturmaktadır. Büyük Türkiye'yi isteyenler ve istemeyenleri bir potada ele alan dizi, iki tarafında gerekçesini dillendirerek, kararını BÜYÜK TÜRKİYE'yi isteyenlerden yana kullanmaktadır.

Dizi ayrıca, yerli kahraman, yerli model oluşturma gayreti içindedir. Yıllarca Amerika'nın kahramanlarının posterlerini duvarlarına asan insanımıza, kendimize ait bir kahraman model sunulmaktadır. Böylece, yıllarca kendini ezik hisseden insanımıza cesur, yürekli bir model oluşturuluyor. İnsanımızın içinde birikmiş, özlemiyle yanıp tutuştuğu, kendi adına konuşan bir kahramanı olmuştur.

 

Osman Tatlı

www.osmantatli.com.tr

[email protected]

 


   
2013-10-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Doğuda Baba Olmak
- Erkeğin Kadından Özerklik Talebi
- Siyaset ve Vatandaş
- İnsandaki Kaygı Örnekleri
- Zina Kürtaj Birlikteliği
- Aşk ve Cinsellik
- Aşk ve Cinsellik Ayrı Şeylerdir
- Cinsellik ve Din
- Benjamin Button
- Konuşma Biçimleri
- Konuşmacının Nitelikleri
- Başarılı Öğrenci Kimdir?
- Umutsuz Ev Kadınları
- Urfa'da Eğitim Aldatmacası
- İnsan Ne Kadar İğrenç Olabilir?
- Kürdistan Sineması ve Türkiye Sineması