Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Ekim 2013
Tuba YAĞIMLI DEMİR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Savunmak
Savunma; bir kişiyi ve bir düşüncenin doğru olduğunu göstermek ve anlatmaktır. Konuşma ve bunun devamında savunma, canlılar arasında sadece insanlara mahsustur. Diğer canlılar yapılarına kodlananları muntazam şekilde yaşarlar. Ama insan öğrenmek, yaşamak ve öğretmekle mesuldür.

İnsan savunduklarıyla var olur. Ama savunmak için önce öğrenmek ve yaşamak lazımdır. Galiba bu denklem tam anlaşılmadığı için insanlar hep öğrendikleri her şeyi savunmaya çalışırlar ama aradaki 'yaşamak' fikrini es geçerler.

Öğretmek yetmez savunmak için önce yaşamalı sonra savunmalıdır. İnsanlar için en kolay yol anlatmaktır. Ne getirisi hesaplanır ne götürüsü sadece anlatılır ve savunulur. Acaba bu gerçekten cesurluğun cahillerde fütursuzca olması fikri midir?

İnsan o kadar acizdir ki; kendi nefsine karşı savunamazken, dünyaya fikirlerini empoze etmeye çalışıyor. Sizce bu ne kadar doğrudur? Ne yani bu 'anladıklarımı yapın ama yapıtlarımı yapmayın' demek değil midir?

İnsan en sıradan alışkanlıklarına veda edemezken 'sigara gibi' neden hala dünyaya hükmetmeye çalışır anlamam.

Savunmak; öğrenmek, yaşamak ve anlatmaktır. Bu denklemi bozmadan yaşamak dileğiyle..

   
2013-10-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ben ve Başörtüm
- Özgürlük
- Biten bir günün ardından.....