Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2013
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Selam Olsun Sana
Selam Olsun Sana Burhan Cahit Bingöl

Ben çok politikacı tanıdım ama böylesine istekli, böylesine girişimci, böylesine geniş ufukları olan bir politikacı daha ne gördüm, ne tanıdım.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Gaziantep CHP aday adayıdır Burhan Cahit Bingöl.

Şimdiye dek kaç kez onunla ilgili yazılar yazmayı düşündüm. Ama sabırla bekledim. Hele şu adaylık işi kesinleşsin, öyle yazayım, diye.

Ne var ki artık dayanamadım. Yazıyorum.

Burhan Cahit Bingöl, yıllarca bakanlık yapmış, uzun deneyimleri olan bir çok politikacıdan, çok daha fazlasıyla layık birisi Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanlığına.

Hiçbir yerden maddi destek almadan kendi kesesinden milyonarca lira para harcayarak kendini kanıtlıyor bizlere bu aday adayımız.

Çok önemlidir bir yerden maddi destek almamak. Birilerine gönül borcun olursa, başkanlık makamına geldiğinde, borcun olanlara bunun diyetini nasıl ödendiğini çok gördünüz, çok iyi bilirsiniz.

Ömer Seyfettin'in 'Diyet' öyküsünü okumayanınız yoktur: Şeriat gereğince kolu kesilecek olan birine diyetini ödeyen bir varsıl, karşılığında onu yanına köle alır. Diyetini ödediğini de her gün bin kez başına kakar.

Bu başa kakmalardan artık iyice yılgınlaşan köle, kolunu baltayla kesip kefaretini ödeyene verir.

'Al diyetini, ver özgürlüğümü!' der.

Neyse ki birilerinden diyet almaya ihtiyacı yok Burhan Cahit Bingöl'ün.

***

Bu güzel insanı bize sevdiren bir şey daha var: Söz veriyor bu aday adayı. Aday gösterilse de, gösterilmese de, 'CHP için sonuna kadar mücadele vereceğine' ant içiyor.

Çok çekti bu kent, aday seçilemeyince partisine küsen, ihanet edenlerden.

Bingöl'ün böyle bir ihanet içinde olmadığını görerek, CHP adına çok seviniyorum.

Bizim en büyük eksikliğimiz, dereyi görür görmez paçaları sıvamaktır. Dereyi geçerken başımıza neler geleceğini hiç düşünmeden atılırız sulara.

Oysa '40 ölçüp bir biçmek' diye bir şey vardır. Yapacağın işle ilgili planların, programların olmalıdır. Bütün bunlar var onda. Gaziantep'in ve Gazianteplinin geleceği için yapmak istedikleri dosyalar koltuklarından taşıyor artık.

CHP'liler böyle bir aday adayları olduğu için sevinmeliler. Umarım ondaki bu meziyetleri Genel Merkez de, delegeler de görür, Bingöl'ü aday adaylığından adaylığa taşır.

***

Hangi siteye girsem onunla karşılaşıyorum şu günlerde. Selam veriyor Gaziantep'li seçmenlere. Selamını seve seve alıyorum. Ben de selam yolluyorum ona. 'Oyum sana helal olsun Burhan Cahit Bingöl,' diyorum.

SUYA DAMLALAR/FEVZİ GÜNENÇ    
2013-10-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Çocuk Kardeşlerime Çağrı
- AKP'nin ağababaları baldır bacak görüyor
- Ne güzel uymuş…
- Ahmet Kaya'yı özlerken...
- 29 Ekim'de Gazeteler
- 'Cumhuriyeti ilan ediyoruz!'
- Ne Vicdansız Kuşlar Var Be Dünyada
- On numara büyük gelir bize bu kitaplıklar
- Seni çok özledik…