Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Şubat 2016
Adem GÜRSAL
Adem GÜRSAL kimdir?
OBJEKTİF GAZETESI KÖŞE YAZARI -FRANSA */////////* YALOVA PUSULA GAZETESİ KÖŞE YAZARI - YALOVA *////////* 53 RİZE DERGİSİ FRANSA TEMSİLCİSİ *//////////* GAZETECİLİĞE YENİ ŞAFAKTA BAŞLAMIŞ (2006-2010) */////////* Karadeniz'de SON NOKTA GAZETESİ'NDE KÖŞE YAZARI OLARAK BAŞLADI (18.11.2013 ) */////////* UETD STRASBOURG TANITIM VE MEDYA BAŞKANI / FRANSA */////////* UETD ALSACE BÖLGE'Sİ TANITIM VE MEDYA BAŞKAN YARDIMCISI / FRANSA */////////* 07-31 mayıs 2015 Milletvekili genel seçimlerde Ak parti Fransa / Strasbourg seçim koordinasyon Başkan yardımcılığını yürüttü.*/////////* 1 Kasım 2015 Milletvekili genel seçimlerde Ak parti Fransa / Alsace Bölegesi seçim koordinasyon Başkan yardımcılığını yürüttü. 4 yıllık İşletme Fakültesi Mezunu / Evli ve üç Çocuk Babası / Memleketi Rize
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Seçimde Sarıgül, CHP Yolunda!
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül CHP'lı olacak gibi gözüküyor.
CHP'lı olursa, taze kan niteliğinde olur. Ama sonuç yine başarısız kalınır. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığını kazanamaz.

1999 yılından buyana üç kez Şişli Belediye Başkanlığını yürüten Sarıgül, CHP'ye geçip, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup kendisini riske sokacak. Şişli'yi de adaylığını koymayıp kaybedecektir. Manevi yöndende.

Bir başkan adayı, aynı semten 3 kez başarılı bir şekilde seçimi kazanıyor ise, artık o semt, onun kalesi gibidir. Diğer il ve ilçelerdeki Belediye Başkanları içinde geçerlidir bu tespit. Yıkılabilir belkide ama zordur ve de ihtimaldır. Helede hizmet iyiyse, halkı tarafından da seviliyorsa dahada zordur.

Şişli, Sarıgül kalesi mi ?

Bence Evet. Adaylığını koysun yine seçilir.

Neden mi?

 Üç kez adaylığını farklı partilerden koyup yinede kazanıyor ise, burda partinin başarısından daha çok, adayın kendi başarısıdır. Halk, partiye değilde, adayın kendisine oy verildiği anlaşılır. Koyduğu parti, eğer genel seçimlerden parajı dahi aşamıyor ise, yerel seçimlerde de başkan adayı, o partiden adaylığını koyup kazanıyor ise, bu Başkan adayı olan kişinin başarısı tespitini güçlendirir.
Mustaf Sarıgül benim gözümde hep CHP'li kalmıştır. DSP'den adaylığını koysada, nedendir bilmem ama CHP'li sarıgül olarak tanıdım.
Hem CHP'lilerin içinden de en iyi sol'cu ve demokrat biri olarak da gördüm. Halkın içinden biriymiş gibi gözüksede, halkla içiçe olmaya çalişmiş biridir. Ülkemizde ciddi muhalefet boşluğu olduğu aşikardır. Sarıgül'un tek başına yaptığı siyaset ve siyasi duruşu CHP'ın alternatifi gibi gördüm. En azından, olabilir imajı yarttı bizlere. Chp'de şuan, halkıyla iç içe olan bir siyaset ve duruş görünümü yok. Sarıgül CHP'lı olursa halkla olan bu kısmı iyi değerlendirir.

Derlerya yiğidin hakkını yemeyelim. Varsa hakkı verelim, yemeyiz bizde.
Mustafa Sarıgül gerçek anlamda Şişli'de sevilen bir Başkandır. Halkın içinde olmayı, dertlerini dinlemeyi seven biridir. Sarıgül, bu davranışın avantajı olarak seçime girip kazanmıştır. Tabi yapılan hizmetlerde. Bu en doğal hakkıdır, başarısıdır.
****  ****  ****
Gelelim asıl konuya.
CHP-Mustafa Sarıgül ilişkiside bayramda açıklanacak gibi gözüküyor. CHP Parti Meclisi toplantısında bu işi bitirip, Sarıgül CHP'li olma yolunda görünüyor. Gürsel Tekin çıktı adaylığını açıkladı. Ama Sarıgül'ün aday olması kesinleşirse, Gürsel Tekin adaylığını çekecektir. Zaten Gürsel Tekin'le Chp seçime girerse kazanamaz. Oylarıda düşüreceği kanısındayım. Tekin'li Chp yüzde 20'yi aşamaz gözüküyor.
AK Parti, Mustafa Sarıgül'u daha ciddi rakip olarak görebilir. Hem CHP için taze kan olur hem de yeni bir değişim olur. Kazanamazlar ama, oylarını artıracakları kesindir.

Bu seçim CHP adına, Sarıgül rüzgarı olacaktır. 2009'da ki yerel seçimlerde Kılıçdaroğlu rüzgarı esmişti. Tutmadı ama oylarını artırdılar. 2009'da Kılıçdaroğlu rüzgarı etrafında buluştuğu gibi bu kez de Sarıgül'ün etrafından buluşacaklar. Gürsel Tekin'de bu rüzgarın tutması için çalışmalar yapacak. Bu sefer belki Başkanlığı alırız diye.
Umut bu. Zor ama Belkide.
AK Parti'yi zorlayabilir bir ihtimaldir.
Düşük bir ihtimal.
Çünkü AK Parti'nin yapmış olduğu hizmet ortadadır. Yapılan projeler, halkın çoğunluğu tarafından da taktir görüldü. Yeni projeler olacağını vurguladılar. En önemlisi Kanal İstanbul projesi, Üçüncü havalimanı projesi. AK Parti'ninin yapacak olduğu İstanbula, EN İYİ VE EN BÜYÜK projelerindendir.

Bunları yoksayıp, unutup ve ya hiçbir şey yapmadılar diye seçimlerde dile getirmek, hem ayıp olur hem de halka yalan söylemiş olursunuz. Bunlarıda dikkate aldığımızda CHP'lı Sarıgül'ünde kazanması zordur.
Ama CHP adına heycan verici, bir seçim olur.

Diyecem şudur: Mustafa Sarıgül chp'ye katılmakla çok iyi bir tercihtir. Şişli gibi kesin kazanacağı yerden adaylığından vazgeçip, İstanbul Büyüksehir Belediye Başkanlığına aday olursa, kazanamayacağı için, büyük bir kayıp yaşayacaktır. Sarıgül'un bu seçimde kendi adına iyi düşünüp karar vermesi gerekir. Ya Şişli Belediye Başkanı olur yoluna devam eder ya da sade bir chp'lı olup hem yoluna hem de siyasete devam edecektir.

Belkide Sarıgül chp'de liderliğe oynayıp, siyasette ciddi bir muhalefet partisi oluşturmaktır hedefi, düşüncesi.
Belkide.
Bunu düşündüyse, olsun, daha iyi olur derim. Çünkü ülkemizdeki muhalefet boşluğunu belki doldurabilir. Daha iyi bir Demokrasi için daha özgür bir yaşam için, iyi bir muhalefet olmasından yanayım.
Kılıçdaroğlu'ndan iyi bir muhalefet çıkmadı.
Çıkmazda.
Sadece, AK Parti'nin çalışmalarına ve projelerine muhalefet oldu.

****  ****  ****

Sarıgül'lü seçim sonucları nasıl olursa olsun anlaşılan şu ki; CHP çok başlı (Deniz Baykal'ıda unutmayalım) ve daha kaotik bir parti olacak. Sarıgül, chp'deki dengeleri siyasetiyle değiştirecek gibi gözüküyor.
 

ADEM GÜRSAL / FRANSA

   
2013-10-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları