Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 22 Haziran 2014
Ali DURSUN
Ali DURSUN kimdir?
Ali Dursun Kimdir? 1960 Görele Derekuşçulu Köyü doğumlu. Sofuoğlu Kemal Dursun ve Gelin Nazmiye Kırkıç Dursun'un 8.çocukları. Evli ve biri kız iki çocuk babası. 12 Eylül askeri darbe sürecinde İstanbul'da tutuklandı,gözleri bağlı ve elleri arkaya kelepçeli şekilde yaklaşık 25 gün işkence gördü.Daha sonra 1 jandarma astsubay ve 2 asker eşliğinde Giresun Keşap cezaevine getirildi,buradan Trabzon Bahçecik 4 nolu askeri tutukevine götürüldü ve yaklaşık 1.5 sene sonra arkadaşlarıyla beraber Erzincan askeri cezaevine nakledildi.Uzun süren tutukluluk ve mahkeme süreci sonrasında 1982 yılında tahliye edildi ancak mahkemesi 1987 yılında beraatle sonuçlandı. Devlete,"Haksız tutuklamaya tazminat" davası açtı ve kazandı. 1990 yılında girdiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,İSU Genel Müdürlüğünden 2010 yılında emekli oldu. Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Yöneticiliği,SHP Gölcük İlçe Başkanlığı yaptı. Greenpeace,TEMA ve birçok çevre platformunda çevre gönüllüsü olarak çalıştı. 1999 Gölcük depremi sonrasında,Gölcük Kaymakamı Kemal Karadağ tarafından,Gölcük Kriz Merkezi Sorumlusu olarak atandı ve depremin yaralarının sarılması sürecinde önemli görevler yaptı. Derelerin Kardeşliği Platformu kurucularından ve Giresun temsilcisi. İnternet ortamında yayın yapan www.gorelesol.com gazetesini kurdu. 2010 Yılı Av.Cihan Eren Çevre ödülüne layık görüldü. 1990 Yılından beri Giresun'da yürütülen HES karşıtı mücadelesine önderlik etti. Giresun'dan Görele'ye getirilmek istenen çöp projesine karşı Görele Çevre Platformunu kurdu ve Görele halkını örgütleyerek bir dizi eylemlere öncülük etti.Bu mücadele sürecinde bir çok dava ile karşı karşıya kaldı.Başbakan R.T.Erdoğan,HES'çi H.İ.Şengün,Görele Hastanesi Başhekimi A.İ.Ulusoy,Görele eski kaymakamının eşi,..başta olmak üzere hakaret davalarına maruz kaldı.Başbakan R.T.Erdoğan tarafından açılan davadan 11 ay 20 gün hapis cezası aldı ve davaya itiraz etti.Çöp mücadelesi nedeniyle Giresun valisi D.Ali Şahin talimatıyla hakkında yürütülen soruşturma devam etmektedir. Görele Kaymakanı Ünal Kılıçarslan'a götürdüğü "Görele Köylerden Çöp Toplama Projesi"ni kaymakamlık nezdinde sürdürmektedir. Çevre aktivisti,gazeteci ve bir Görele aşığı olan Ali Dursun,Görele'nin sorunlarının çözümü noktasında halen mücadele etmektedir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Rahmetli Annemin Andımız Sevgisi
Rahmetli annem Gelin Nazmiye okumayı çok sever ve önemserdi.
Eline geçen gazete küpürlerini eve getirir ve boş zamanlarında onları okur ve bir hisse çıkarmaya çalışırdı. Görele, Derekuşçulu Köyündeki İlkokula gitmişti ancak babamın ısrarlı istekleri nedeniyle İlkokul üçüncü sınıftan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Rahmetli dedem Mehmet Çavuş annemi okuldan alarak ev işlerine koşmuştu.
Çeşmebaşına su doldurmaya giden annemi gören öğretmeni, annemin kolundan tutarak okula götürür ama akşam eve giden annem ertesi gün okula gelemezmiş. Ve daha sonra ise,15 yaşında gelin olarak babamla evlenmiş, sonra 10 taneye ulaşan çocuklar derken yaşamın içinde kaybolup gitmişti.

şte bu nedenle öğrencilere karşı çok zaafı vardı. Yıllar sonra Görele Sayfiye mahallesindeki evimizin alt katı 1970'li yılların öğrenci yurdu gibiydi. Yukarı köylerden Görele'ye okumaya gelen öğrencilere yıllarca hamilik yaptı.
Çoğunlukla yoksul aile çocuklarını evimizde barındırdı,onlara sofrasını açtı,çoğunlukla kirasını alamazdı,elektriğini,suyunu bile cebinden ödediği çok olmuştur.
Onları çocuklarından ayırmazdı. Sevgili annemin sayesinde,öz kardeşlerim haricinde bir sürü kardeşim olmuştu. Hangisine rastlasam; "Annenin hakkını ödeyemeyiz" deyip bana saygı ve sevgi gösterilerinde bulunuyorlar. Anneme bu nedenle şükranlarımı sunuyorum. Diğer kardeşlerim gibi nihayet bende yuvadan uçmuştum ve sevgili annemle uzun yıllar ayrı kaldık.

Rahmetli annem Gelin Nazmiye vefatından önce hastalanmıştı ve onu ziyaret etmek bana nasip olmuştu. Günlerce birarada kalmıştık,eskileri yadetmiştik. Hasta yatağında yatan sevgili annem ile okul anılarını konuşurken bütün gücünü toplayarak yatağından doğrulmaya çalışarak anlatmaya başlamıştı; "Ah oğlum ah,öğretmenim her defasında andımızı bana okuturdu" "O kadar öğrencinin önünde kürsüye çıkardım ve hiç sektirmeden andımızı okurdum ve öğrenciler tekrar ederdi"dedi.
Ve heyecanlanarak,hiç sektirmeden andımızı okumaya başladı; ANDIMIZ

Türk'üm

Doğruyum,

Çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak,

Büyüklerimi saymak,

Yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda,gösterdiğin hedefe,

Durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

Rahmetli Gelin Nazmiye annemi özlemle ve saygıyla anıyorum...

   
2013-10-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları