Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Ekim 2013
Ebuzer AYDIN
Ebuzer AYDIN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sami Er'i Yeniden Yazmak...
Yaklaşık beş yıl önce Malatya İl Özel İdare Genel sekreterliğine atandığında, buraya ulaşmadan bazı malum kutuplar tarafından tutulmuş, bir süre sonra yapılacak belediye seçimlerine hazırlık olsun diye bilmem kim tarafından getirilen yeni adaydır denilerek üzerine hücum etmişlerdi.

Aradan kısa bir süre geçmeden meselenin öyle olmadığı görülmüş, belediye başkanlığı için aday adayı bile olmamıştı. Kısa süre içerisinde Malatya'da tanınan, sevilen ve kimsenin beklemediği şekilde çalışma yapan Sami ER, hemen hemen herkesin gönlüne taht kurmuştu ki, bir önceki milletvekili seçiminde, önce kamuoyu yoklamalarında, sonrada teşkilat yoklamasında kendisine en yakın kişiye iki kat oy farkı atarak ezici bir üstünlük ile birinci olmuştu. Ama önce Allah'ın sonrada Başbakanımızın takdiri ile sıralamaya girememişti.

Koltuk sevdasından uzak, koltuğun kendisine değil, onun koltuğa oturduğunu ve istediği zaman bırakabileceğini koltuklara yapışanlara adeta ders verircesine gösteren Sami ER, görevinden istifa ederek, doğru olanı yapmış ve İstanbul Üsküdar Belediye Başkan Yardımcılığına geçmişti. Daha önce de Fatih Belediye Başkan Yardımcılığını yapan Sami ER tam bir operasyon adamı ve belediyecidir. 

Bilgi ve birikimlerini milletvekili olarak Malatya'ya sunmak isteyen Sami ER'e milletvekilliği nasib olmadı ama, belki de şimdi Büyükşehir'e aday olarak bu hizmet rüyamı gerçekleştirebilirim diye aday adaylığını açıkladı. Eğer Büyükşehir Belediye Başkanı olursa milletvekilliğinden daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Zira o, iyi bir belediyeci, ehil ve bu göreve layıktır.

Ben bu siyasi yarışın yani Büyükşehir belediye başkanlığı yarışının Ankara'da iki kişi arasında olacağını düşünmekteyim. Belki yanılıyorum ama ehil ve layık gördüğüm en iyi iki kişiyi en azından kamuoyuna refere etmiş oluyorum. Bunlardan biri şüphesiz Sami ER'dir.

Şu ana kadar müracaat eden aday adayları arasında geçmişi en parlak aday adayıdır. Bu işi her yönüyle bilen, yapan ve Ak Partinin denediği, kendisinde şüphe etmediği biridir. Ayrıca Sami ER'in bir diğer önemli özelliği ise; Ak Partinin Büyükşehir yasasını değiştirmesiyle ortaya çıkmıştır. Yeni yasaya göre İl Özel İdarelerin görevleri, Büyükşehir Belediye Başkanlığına devredildi. Yaklaşık üç yıl kadar Malatya'da İl Özel İdare genel Sekreterliği görevini yapan Sami ER, bu manada Malatya'yı köy köy en iyi bilendir. Bu tecrübe ve ayrıcalık kendisi için önemli bir artı olsa gerek. Belediyecilik tecrübesini iki dönem İstanbul gibi metropol bir şehirde, köy ve ilçe tecrübesini de aday adayı olduğu şehirde kazanan Sami ER, şüphesiz bu işi en iyi yapabilecek kapasitede ve bekraunddadır.

İl özel İdaresi Genel Sekreterliğine atandığında, kadroları başka yerlerde olan ancak yıllarca burada örgü yapan kadınları ve yıllardır maaşını alıp buraya uğramayanları yerlerine iade etmiş, insan mezbelesi haline gelen bu kurumu ıslah ederek profesyonel bir yönetim kurarak burayı kurumsallaştırmıştır. Bunu yaparken çok sevdiği dostlarını dahi karşısına almış, bazen ölüm tehditleri bile almış ama hiç birine aldırmamıştı. Burası bana emanet edilmiştir. Bu emanete ihanet edemem, birilerinin keyfine göre idare edemem demişti. Şüphesiz kamuoyunda eleştirilen tarafı ise hep bu olmuştur.

Yani Sami ER, birkaç kişinin keyfini kaçırmış ama fakir fukaraya, garip gurabaya ve köylüye çok şey katmış, Kurumu çalışır hale getirmiş, klasik devlet memurluğuna son vermiştir. Köy köy dolaşarak eksikleri tespit etmiş, halka büyük hizmetlerde bulunarak o saf temiz kalpli insanların duasını almıştır. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanlığına giderse yolu, biliniz ki o dönem aldığı dualar sayesinde olmuştur.

Büyükşehir Belediye Başkanlığına geldiği taktirde son kullanma tarihleri geçmiş çalışanları tasfiye edeceğini, paslanmış kurumları cilalayacağını, belediye şirketlerinde çalışır görünüp yıllardır buralara uğramayanların hakkından geleceğini, koltuğa yapışanları yerlerinden edeceğini, iyi bir çalışma ekibi kuracağını, belediye de inekleyenleri çalıştıracağını iyi biliyorum.

Yeni kurulacak Büyükşehir'e şüphesiz böyle kimseyi takmayan, tehditlere aldırmayan, aldığı emanet için olabilecek her şeyde hayatı pahasına da olsa sonuna kadar gidecek, korkusuz, idareci, halkla bütün, sivil toplum örgütleriyle entegreli, istişareye önem veren, ortak akıl ile hareket edecek, umumun maslahatını hususa tercih edecek vizyonu geniş ve tecrübeli bir başkan lazım.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı yeni kurulacaktır. Daha öncede belirttiğim gibi buraya talip olmak ateşten bir gömlek giymek gibidir. Önemli olan bu gömleği giydikten sonra yanmamak için Halil İbrahim olmaktır.

Geçmişte yaptıklarıyla, tecrübesi ve idareciliğiyle, yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır. Aday olduğu taktirde gözümüzün arkada kalmayacağı bir Büyükşehir Belediye Başkanlığını en iyi şekilde yapabileceğine inandığım, güvendiğim, halkın teveccühünü kazanmış, adaletle idareciliğine hükmedecek biridir Sami ER. Müracaatının hayırlı olmasını diliyor, sonuç ne olursa olsun hepimiz için hayırlı olanını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Gaybı ancak Allah bilir. Bize görünenlere göre şüphesiz hükmeder ve yazarız. Birilerine yağ yapmaktan, doğruyu saklamaktan, zamanında konuşmamaktan, hakkın karşısında susmaktan Allah'a sığınırım. 

Fi Emanillah...

Ey Kalemim! Bir Gün Doğru Bildiklerini Yazmazsan, Kolumla Beraber Kırar Atarım Seni...

 


   
2013-10-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Bir Dost Gözüyle Yaşar Köksal