Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Hüseyin UÇKUN
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Hepimizin İhtiyacı Güzel Ahlak
Toplum olarak kardeşliğe dostluğa sevgiye çok ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz.İçerde ve dışarda bazı unsurlar bizim birbirimizi sevmemizi korumamızı istemiyor,hatta bölünmemizi istiyorlar. Peki biz birey olarak bunun farkında mıyız. Tüm gücümüzle kardeşliğimizi korumak için çaba sarf ediyor muyuz ? Komşularımıza ailemize akrabalarımıza okulda mahallemizde ve toplumda güzel ahlak gösterebiliyormuyuz ?

Tartışmanın yerini uzlaşma, nefretin yerini sevgi, kinin yerine hoşgörü, argo konuşmanın yerini güzel sözün aldığı huzurlu mutlu insanların yaşadığı bir toplumu hepimiz istiyoruz.İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı  yaşadıkları sıkıntıları stresi ve huzursuzlukları etraflarına çok kolay bir şekilde yansıtabiliyorlar.Oysa ki hepimiz Allah'ın yarattığı birer kuluz. Birbirimize karşı sevgi ve saygı göstermemiz, fıtratımız gereği olan bir davranıştır. Biraz gayretle, biraz sabır, biraz daha hoşgörülü ve tevazu ile yaklaşırsak her birimiz daha mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayabiliriz. Nefsimize uymadan takınacağımız her güzel ahlak bize olumlu bir puan olarak geri dönecektir. İnsanların bize olan bakışlarını daha müspet ve sevecen hale getirecek, sevmeyi ve sevilmeyi daha iyi becerir hale geleceğiz.Şefkat içeren bir konuşma karşısında hiçbir insan kötü davranışlarda bulunamaz. Mutlaka ona da güzel bir etki ile ulaşmış olur. Kendisini sorgular ve hatasını fark eder.Neden ben de daha ılımlı ve itidalli olmayayım der kendi kendine. Sabırlı ve mülayim bir halin getirdiği huzuru fark eder olur.

Allah bizleri birbirimizi tanımak ve Kendisine kul olmamız için yaratmıştır.Bu dünya hayatında imtihanımız içerisinde güzel ahlak göstermek ve Allah'ın beğendiği bir mümin olabilmek için yollar aramalıyız.Hayattan aldığımız lezzetin üzerine, bir de Allah'ın hoşnut olacağını bildiğimiz güzel ahlakı eklemiş oluruz. Daha fazla sevgi görür, daha fazla sevgi veriririz etrafımıza.Üzerimizdeki fiziksel baskılarda kalkmış olur. Stres, psikolojik depresyonlar,tevekkülsüzlükten kaynaklanan endişe ve azaplar birer birer biter Allah'ın izniyle.Allah bizi daha fazla sevmiş olur.Biz de O'nu ve yarattığı diğer insanları daha fazla sevmeye başlarız.Allah'ın rızasını kazanmak için mutlaka kötü davranışlarımızı terk etmeli ve iyiye,güzele doğru yol almalıyız. Bunun için de yol göstericimiz olan Kuran'ı Kerim ve Peygamberimiz (sav)dir.


Allah bir ayetinde şu şekilde bildirmektedir;

'İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.' (Meryem Suresi 96)

Sevgi ve Saygılarımla

   
2013-11-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları