Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Cem Ali YAMAN
Cem Ali YAMAN kimdir?
Sosyal Hizmet Uzmanı Yalova Bölge Gazetesi,Yalova Atakent Gazetesi, Yalova Çizgi Gazetesi ve de Akkentte köşe yazıları yazdı.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çocukların cinsel istismarı...
ANNE BABALAR DİKKAT!
Sevgili anne babalar. Sağlıklı nesillere sahip olmanın ilk şartı sağlıklı çocuk yetiştirmekten geçtiğini belirterek yazıma başlamak istiyorum. Sağlıklı yaşam ise yalnızca biyolojik ve de fizyolojik  bir evreden ibaret değildir. Ruh ve bedenin bütüncül sistem içerisinde değerlendirildiği günümüz dünyasında beden sağlığında meydana gelen bozulmanın bireyi psikolojik ve ruhsal açıdan olumsuz yönde etkilediği gibi bireyin ruh sağlığını bozacak her türlü ihmal ve istismarın da bireyin vücut organlarında işlev kaybına neden olduğu hatta ilerleyen süreçlerde ölümlere neden olmaktadır.

Durum bu kadar ciddiyken çocuklarımızın bedensel gelişimini önemsediğimiz kadar sağlıklı bir ruhsal gelişimi olup olmadığına yeterince dikkat ediyor muyuz? Ya da çocuklarımızı ruh dünyasını olumsuz yönde etkileyecek çevresel zararlı virüslerden, sapık ve de sapkın insanlardan, ne derece haberdarız? Şartlar ihmal ve istismara bu kadar açıkken çocuklarımız yeterince güven altında mı? Yoksa yoğun iş stresinden, para kazanma ya da onlara güzel bir gelecek sunma telaşından çocuklarımızın kimlerin elinde,hangi çarklarda parçalandıklarından, hangi zehirlerle yok edildiklerinden bir haber miyiz?

Hâlbuki kıyafetini en lüks mağazadan almıştık. En pahalı oyuncaklar ile odasını donatmıştık Hatta yetmemişti özel kreşlere dahi göndermiştik. Bir dediklerini iki edilmemişti. Mamaları dahi en pahalısından olmalıydı. Çocuğumuz 1 kilo verdiği vakit belki sabaha kadar uyku problemi çektik. En güzel okullarda nasıl okuturum derdi ile günlerce uykusuz kaldık. Daha da sıralayabilirim. Hepsine ama hepsine ayrı ayrı bin bir ehemmiyet gösterdik. Lakin bir şeyi kaçırdık ya da görmezden geldik. Pek çoğumuz fark edemedi. Çocuklarımızın sessiz çırpınışlarını.

Meselem çocuklarımızın biolojik ve sosyal açıdan gelişiminin max derecede karşılanmaya çalışılmasına dönük bir eleştiri değil. Meselem üstünde bunca titrenmesine rağmen yüz binleri aşkın erkek kız çocuklarımızın cinsel istismara uğradıkları gerçeğinin farkında olmayı ortaya koymaktır.

Evet yüz binleri aşkın çocuklarımız cinsel istismar mağduru bir şekilde hayatlarının geri kalan kısmını yıkımlar ve tükenişler ile devam ettirmektedirler. Çocukluk döneminde oyunla geçen bu süreç özellikle ergenlik ve de gençlik dönemlerinde ağır depresyon, yalnızlık ya da aşırı sosyal ortamlarda bulma erkek düşkünlüğü, cinsel kimlik kayması, güvensizlik, geçmişin verdiği ağır yıkımlar karşısında çaresizlik ve pişmanlık gibi sonuçlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

 Durumu ajite etmeden fakat gerçekliğini göz öngününde bulundurarak her an başımıza gelebilir düşüncesi ile temkinli hareket ederek fakat endişeye kapılmadan bilinçli birer ebeveyn olmak zorunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Benim çocuğumun başına gelmez demeden çocuğunun başına gelebileceğini göz önünde bulundurarak çocuklarımıza yönelik mahremiyet eğitimini kazandırmalıyız. Yarınlarda daha büyük kayıplar olmadan ah tüh vah demenin fayda etmeyeceği günlerin önüne geçmek için bu konuyu dikkatle ve de hassasiyetle idrak etmenizi rica ediyorum.

Peki çocuğumuzun cinsel ihmal ya da istismara uğramasının önüne geçmek için ebeveynler olarak ne yapmalıyız?

Bu kadar önemli bir hususu derinlemesine analiz etmenin, yol göstermenin bu köşede olanağı yoktur. Fakat çocuklarımıza yönelik cinsel ihmal ve istismarın önüne geçmek, ya da acaba benim çocuğum cinsel istismar mağduru olabilir mi? sorularının yanıtını bulabileceğimiz. Çocuklara yönelik cinsel istismarı önlemek ve şayet yaşandığı taktirde nasıl bir yol izleyeceğimizi belirten benim birçok kez altını çizerek okuduğum kitabı önermek istiyorum. Uzman Pedagog Adem Güneş tarafından kaleme alınan Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi adlı kitap aklımızdaki bütün sorulara cevap veriyor. Okuyoruz,çevremizdekilere okutuyoruz. Farkındalık oluşturuyoruz. Kitabı okuduğunuz taktirde meselenin gerçekten büyük ve hassas olduğunu anlayacaksınız. Vesselam...


   
2013-11-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları