Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Diyanet İşleri Başkanı Niye Dua Ediyor?
Yani Diyanet İşleri Başkanı dua etmeyecek mi? CHP, MHP, BDP bunu söylüyor. Ben buradan milletimize bir kez daha bunu ilan ediyorum ve muhalefeti şikayet ediyorum. 
Diyanet İşleri Başkanı'nın Marmaray açılışında yaptığı duadan rahatsız olan bir muhalefet var. Diyanet İşleri Başkanı elbette dua eder. İlin, ilçenin müftüsü, imamlar dua edebiliyor da tüm bunların üzerinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı neden dua etmesin? Onun duası neden yadırgansın?"   Kaynak:Bekir Bozdağ: Türk toplumu tasvip etmiyor

 

Politika - Star Gazete http://haber.stargazete.com/politika/bozdag-turk-toplumu-tasvip-etmiyor/haber 803847#ixzz2jwgKIClD

Son günlerde gündeme damgasını vuran Marmaray açılışında  diyanet işleri başkanı'nın yaptığı dua'lı açılış  iktidara muhalif partilerden, yazarlardan laikliğe karşı bir olaymış gibi lanse ediliyor. Diyanet Başkanı'nın dua etmesi kadar doğal ne olabilir. Şuan ki hükümet'in istediği için dua etmiş değil diyanet işlerinin başkanı görevinin gereği için dua etmiştir her halde orda sadece seyirci kalmak için bulunmamaktadır. Laiklik, Cumhuriyet ve Atatürk'ün sözde koruyucuları şunu iyi bilmelidir! bugünkü diyanet işleri başkanlığını 3 mart 1924 tarihli ve 429 sayılı  kanunla  Atatürk ve CHP kurmuştur, ilk TBMMnin 337 üyesinin 53 ü din adamıdır

 

***  

Atatürk başkomutanlık meydan muharabesi öncesinde 26 Agustos 1922 de kocatepede ellerini açarak'  Ya Rabbi! sen türk ordusunu muzaffer et' diye  dua etmiştir.Atattürk bu zor günlerde duygulanarak Anacığım dua et diye annesin'den de dua istemiştir, ve kurtuluş savaşı sonrasında yetimler yurdunda  dualarınız kabul oldu çocuklarım vatanınız kurtuluyor demiştir.  

Meşhur Fransız  gazetecisi maurice pernonun revue de monde dergisinde cumhuriyetin ilanından önce( din ve hilafetle ilgili )olarak mustafa kemalle  yaptığı röportaj şöyledir. 

Mustafa kemal paşa bütün eşyası  bir kanepe iki koltuktan ibaret olan küçük bir odada elini masaya dayamış, ayakta duruyordu. bana eline uzattı, oturmam için yer gösterdi ve bir sigara ikram etti nazikane bir hareketle beni dinlemeye  hazır olduğunu işaret etti . 

 ***

-Maure perno:şu halde yeni Türkiye'nin siyesetinde dine aykırı hiç bir temay-Mustafa kemal:siyesetimiz dine aykırı olmak şöyle dursun dini bakımdan eksik bile hissediyoruz!       -Maure perno:zatı asilaneleri  düşündüklerini bendenize izah buyururlar mı?                            

Mustafa kemal türk milleti daha dindar olmalıdır,yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır,demek istiyorum,dinimiz bizzat hakikate nasıl inanıyorsam bunada öyle inanıyorum-şuura muhalif terakiye engel hiç bir şey ihtiva etmiyor. (mustafa baydar Atatürk'le konuşmalar s.83.87 de 

***

Atatürk'ün düşmanla mücadelesinde akıl bilimin rehberliği ile birlikte( inanç)boyutuda vardır.Başkomutanlık yetkisini aldığında  yaptığı konuşmada efendiler zavallı milletmizi esir etmek isteyen düşmanları,Allah'ın yardımıyla ne olursa olsun mağlup edeceğimize dair olan güven ve itimadım bir dakika olsun sarsılmamıştır demiştir. MaşaAllah.

***

Atatürk sakarya muharebisine hareketinden bir gün önce Amerikalı  shaw moorea verdiği beyanatla şöyle demiştir: biz Türkiyenin istiklalini ve bütünlüğünü kurmaya çalışıyoruz(.Allah'ın inayeti ve türk milletinin yenilmez kuvveti sayesinde gayemize ulaşacağız.inşaAllah demiştir.)

***

 Atatürk peygamberimiz hakında  şöyle demiştir.Hz. MUHAMMED s.av. Allahın birinci ve ne büyük kuludur.onun izinde milyonlarca insan yürüyor,diyerek ona saygısını belirtmiştir.      

PROF.DR.NEVZAT YALÇINTAŞ ATATÜRK TARAFINDAN PEYGAMBERİMİZN KABRİNİN KORUNDUĞUNU ŞÖYLE AKTARMIŞTIR.SUUDİLER 1926 yılında sınırları içindeki tüm mezarları yıkıyorlardı . ATATÜRK SIRANIN PEYGAMBERİMİZİN KABRİNE GELDİĞİNİ ÖĞRENİNCE BİR TELGRAF ÇEKEREK EĞER BİR TEK BAŞINA BİLE DOKUNURSANIZ ORDUMU AŞAĞI GÖNDERİRİM DEMİŞTİR bunun üzerine suudiler peygamberimizin kabrine dokunmamışlardır. 

PROF.DR.NEVZAT YALÇINTAŞ bu belgeyi dışişleri bakanlığı arşivinden Münir beyden öğrendiğini aktarmaktadır.  

***

Atatürk kendi el yazısıyla  yazdığı metinde 'Türkiye Cumhuriyetinde herkes Allah istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye fikirlerinden dolayı bir şey yapılmaz, Türk Cumhuriyeti'nin resmi dini yoktur, Türkiyede , hiç kimsenin fikirlerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsade edilmez! yazılmaktadır.                                                

   *** 

Görüldüğü gibi Atatürk son derece dindardır maşaAllah. Halkının dinini yaşamasına karşı engel koyan Cumhuriyet anlayışı artık yıkıldı laiklik'te ve Cumhuriyet'te dine karşı özgürlük vardır, isteyen istediği dini yaşamakta özgürdür, inşaAllah bu yaygaraları kopartan partiler  bunu  bilmeli ve artık  halkıyla bütünleşmelidir. 

*** 

NOT:  Bilgiler İhsan Özkes'in  hazıladığı Atatürk chp ve din kitabı içinden alınmıştır. böyle güzel bir kitap hazıladığı için teşekkürler  


   
2013-11-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları