Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Cem Ali YAMAN
Cem Ali YAMAN kimdir?
Sosyal Hizmet Uzmanı Yalova Bölge Gazetesi,Yalova Atakent Gazetesi, Yalova Çizgi Gazetesi ve de Akkentte köşe yazıları yazdı.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Evlilik In! Bekarlık Out!
Bu yazı ilginç bir araştırmanın sonuçları üzerine kaleme alınmıştır!

 Kısaca bu araştırma sonuçlarını paylaşalım olayı magazinselleştirmeden, toplumsal açıdan ne ifade ediyor ona bakalım.

 TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)  evliliğin mutluluk üzerine etkisini araştırmış.*TÜİK verilerine göre: Evli bireylerin %63,9'u, evli olmayanların ise 52,9'unun mutlu olduğu tespit edilmiş. İstatistikî veriler bunlarla da sınırlı değil. Geleceklerinden umutlu olan bireylerin oranı 2011 yılında yüzde 75,2 iken bu oran 2012 yılında 76,6 ya yükselmiş. Konuyu dağıtmadan son olarak küçük bir bilgi daha para-mutluluk (parayla saadet olur) ilişkisi 2011 yılında %4,3 iken 2012 yılın da 5,1'e yükselmiştir.

Oranlar bu şekilde. Konuyu çok dağıtmadan ‘Evlilik İn, Bekârlık Out' ele alalım.

Bu açıdan yakın bir geçişe rağmen ‘‘Evlilik İn, Bekârlık Out'  iki nedene bağlıyorum:

Birinci husus toplum itibariyle ‘Ailenin sağladığı huzur ve güven' daha çok benimsenmiş ve toplumsal açıdan değer kazanmıştır. İkinci husus ise evliliğe teşvik edici programlar, unsurlar bireyler üzerinde etkili olmuş akabinde evlilik ve mutluluk oranı artmıştır. Akabinde ekonomik kalkınmaya paralel ailelerin evlilik çatısı altında mutlu olduğunu dile getirmişlerdir.

Bekârlık sultanlıktır! Parayla saadet olmaz! Gibi kavramların ankete dayanarak demode olduğunu görmekteyiz. Aslında evliliğe paralel ailenin önem kazanması şunu ifade etmektedir: Kısmi de olsa batı eksenli bir bireysellikten sıyrılıp biraz daha cemaatçi bir yapıya bürünüyor olmamızdır. Tabi basit bir araştırma analizleri verilerinden tamamen bunu çıkarmak mümkün değildir. Fakat ihtimal dâhilindedir.

 Buna ilaveten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu kapsamda olumlu çalışmaları ile toplumun temel taşı, olan ailenin ve evliliğin kıymet kazanmasından kaynaklıdır.

Bu açıdan güçlü birey, güçlü aile, güçlü aile, güçlü devlet anlayışın da atılan her adımın psikolojik, ruhsal, ekonomik açıdan huzur ve mutluluk adında bir karşılığını görmekteyiz.

Bizim toplumuz da magazinsel açıdan değerlendirmeye müsait bir konu olsa da olayın farklı bir boyutunu gözden gelmemek gerekir.


   
2013-11-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları