Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Kasım 2013
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Gayrı Meşru Yaşamak
Büyüklerimizden bize miras kalan önemli söz ve hareketler vardır. Bu sözlerden biri de, sık sık ifade ettiğimiz 'ibadet de gizli, kabahat de gizli'dir. Bir milleti millet yapan en önemli değerlerin başında, inançları ile örf ve adetleri gelir. Aile mefhumu, bazı ırklar veya inanışlar için değil, aslında tüm insanlık için de çok önemlidir.

Cumhuriyeti kuranların ana felsefesi, halkımızı batılılaştırmak üzerine olmuştur. Harf ve kılık kıyafet devrimleri bu amaca hizmet etmiş, sahip olduğumuz birçok değerin de dejenere olmasına sebep olmuştur. Bir kız ve bir erkeğin nikahsız olarak bir evde yaşamaları, özellikle büyük şehirlerimizde kalabalıklarda alenen öpüşmeleri, toplumumuzun çok büyük bir kesimi tarafından reddedilir, ayıp karşılanır, çirkin görülür. Bu durumu kabullenenler veya savunanlar ise batılılaşmaktan ziyade, manevi değerlerimize duydukları kinden dolayı itirazlarını sürdürmektedir. Yolda giderken böyle bir durumla karşılaşmak, veya mahallede böyle yaşamları bilmek, çevredeki birçok kimseyi rahatsız eder. Aslında birçok kimsenin rahatsız olduğu bir fiili işlemek de, yapanlar için bir özgürlük alanı olmaktan çıkar.

NLP eğitimlerinde bizlere öğretilmeye çalışılan hareketler de hep batının değerleridir. İçimizden birinin, Müslüman olmayan biriyle karşılıklı otururken ayak ayaküstüne atarak oturması, tokalaşırken elini onun elinin üzerene getirmeye gayret etmesi, bu hareketleriyle batının değerlerine göre ona üstünlük sağlamaya çalışması uygun görülebilir. Çünkü bu davranışlar bir gayri Müslim karşısında onun değerlerine göre, sizi yüksek gösterir. Başbakanımızın, ABD başkanı Obama veya İsrail cumhurbaşkanı karşısında yaptığı bu tür hareketler hepimizi mutlu etmektedir. Ancak, bir Müslüman'ın başka bir Müslüman karşısında, bu tür hareketleri asla yapmaması gerekmektedir. Zaten, elinizi karşınızdaki kardeşinizin veya arkadaşınızın elinin üstüne koymakla ondan üstünlüğünüzü ispatladığınızı düşünmek de komik bir durum değil midir? Bu durumun şuurunda olamayanlar, hele biraz da aşağılık kompleksine de sahiplerse, NLP uzmanı yaşam koçlarının anlattıklarını çok ciddiye alıyorlar.

Hayvanların bile birçok türleri aile yaşamına bağlı kalırken, insan olduğumuzu unutmadan, yaşamımızı kontrol altında tutabilmeliyiz. Özellikle genç kızlarımızın kendileri ve aileleri için yaşamlarında utanç vesilesi olacak hayvani yaşam biçimlerinden şiddetle kaçınmaları lazımdır. Gelecek nesillerin korunması için insanlığın en önemli yaşam biçimi olan ‘nikahla evlilik' müessesesini titizlikle uygulamaya özen göstermemiz gerekmektedir.

Daha düzenli hayatlar için kalın sağlıkla...



   
2013-11-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?



yazarın diğer yazıları
- Başörtüsü ve Medeni Seviye
- Sultanlar ve Yeni Liderler
- Türkiye Anıları-II
- Türkiye Anıları -I
- Siyaset Arenası
- Eskiden Nelerimiz Vardı?
- Kur'an ve İbadetlerimiz
- Hala Amerikancı mıyız?
- Demokratikleşme Paketi
- Kadim Değerlerimiz (Ahilik)
- Spor, Siyaset ve Centilmenlik
- Türkiye'yi Büyütmek